Dne 26.9.2018 oslavil Ing. Vladimír Remek, první československý kosmonaut 70. narozeniny

26. 9. 2018

Vladimír Remek se narodil 26. září 1948 v Českých Budějovicích. Je bývalý vojenský pilot - stíhač a jediný československý kosmonaut, Hrdina Československé socialistické republiky a Hrdina Sovětského svazu. 

Je 87. kosmonautem světa, prvním kosmonautem z jiné země než ze Sovětského svazu nebo z USA, což bylo obrovským úspěchem tehdejší československé kosmonautiky. Evropská kosmická agentura se k němu hlásí jako k „prvnímu evropskému kosmonautovi“.

Díky Ing. Vladimíru Remkovi je Československo (dnes Česká a Slovenská republika) zapsáno jako 3. země této planety, která vyslala svého kosmonauta do vesmíru.
 
Do kosmu Vladimír Remek letěl v rámci programu Interkosmos, když Sovětský svaz nabídl členským státům tohoto programu účast jejich kosmonauta v kosmickém programu – letů do vesmíru. 

Ke svému letu vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem 2. března 1978 na palubě kosmické lodi Sojuz 28. Ve vesmíru strávil 7 dní, 22 hodin a 17 minut. Let tehdy připadal na 30. výročí „Vítězného února“ a oslavu Mezinárodního dne žen.

Po návratu do Československa až do roku 1995 sloužil ve vojenském letectvu v různých funkcích, naposledy (po roce 1989) jako ředitel Vojenského muzea letectví a kosmonautiky v Praze - Kbelích. 

Poté byl obchodním zástupcem ČZ Strakonice v Ruské federaci. Dva roky působil jako obchodní rada na českém velvyslanectví v Moskvě a v letech 2004 až 2013 (dvě volební období) byl poslancem Evropského parlamentu za KSČM jako nestraník. V letech 2014 až 2018 vykonával funkci velvyslance České republiky v Ruské federaci, do které jej jmenoval prezident Miloš Zeman.

Otec Jozef Remek byl Slovák, původně vojenský pilot, později v hodnosti generálporučíka náměstek ministra obrany ČSSR a dlouholetý velitel letectva Československé lidové armády.

Matka byla Češka. Vladimír Remek dětství prožil v Českých Budějovicích, kde vychodil základní devítiletou školu a kam se kvůli babičce často vracel. Pak se rodina přestěhovala do Brna, kde chodil na střední školu a dva roky také do Klubu mladých astronomů při hvězdárně na Kraví hoře.

Vojenské povolání otce rodinu přivedlo do dalšího bydliště, Čáslavi, kde byla letecká základna. Na dvanáctiletce v Čáslavi začal studovat v roce 1963 a její studium zakončil maturitou v roce 1966.

Poté vystudoval vojenskou leteckou akademii v Košicích, kde získal titul inženýr a vojenskou odbornost - vojenský pilot. Je držitelem prestižního československého čestného titulu letec - kosmonaut ČSSR.

Má sestry Jitku a Danu. 

Je podruhé ženatý, z každého manželství má jednu dceru. Hovoří plynule rusky a anglicky. 

Je uznávanou autoritou mezi kosmonauty z celého světa. Proslavil Českou republiku v oblasti kosmonautiky a kosmických výzkumných programů po celém světě. Měl klíčovou zásluhu jako europoslanec na tom, že byla do České republiky umístěna kancelář evropského navigačního systému Galileo.
Navigační systém Galileo je evropský autonomní globální družicový polohový systém (GNSS), který by měl být nezávislou a civilní obdobou primárně vojenských systémů, amerického GPS a ruského GLONASS. Jeho výstavbu zajišťují státy Evropské unie prostřednictvím Evropské kosmické agentury (ESA) a dalších institucí. Projekt byl pojmenován podle toskánského vědce Galilea Galileiho, který se mimo jiné zajímal i o problémy námořní navigace. Administrativní sídlo Agentury GSA provozující systém Galileo je v pražských Holešovicích.

Jako symbol a tvář socialistického Československa a přítel tehdejšího Sovětského svazu si užil po roce 1989 mnoha nenávistných útoků ze strany pravicových politiků i zaslepených jedinců. Přesto v odborné veřejnosti po celém světě je stále považován za vzdělaného odborníka a je uznávaným členem mezinárodní komunity kosmonautů a vědců z kosmických programů.

Nyní si užívá důchodu. 

Vladimíre, blahopřejeme Ti k významnému životnímu jubileu a přejeme Ti hodně zdraví a štěstí do dalších let. Díky Ti za práci pro naší stranu i pro Českou republiku.
 

Autor: 
Plzeňský KV KSČM
Zdroj: 
Mediální úsek Plzeňského KV KSČM

Fotogalerie

Obálka knihy o kosmickém letu Vladimíra Remka z roku 1978