Bez obalu s Kateřinou |Konečnou č.50/2024

17. 12. 2024

Stovky miliard korun vyhodí Fiala s Černochovou za šrot

Je sice předvánoční čas, blíží se svátky klidu a pohody, kterou nám ale vláda zatím nedopřává. I v minulých dnech páchala škody, které si zaslouží okomentovat, a to Bez obalu. Podívejme se společně na to, za jaký »šrot« vyhodí naše vláda stovky miliard korun a jak draze nás vlastně vychází a bude vycházet zbrojení, i na to, jak skandální prohlášení učinila.

Ekonom a právník Martin Jedlička v článku na internetovém portálu Časopis Argument upozorňuje na přetrvávající problémy a nedostatky odhalené při testování letounů F-35, které v počtu 24 kusů zakoupila Fialova vláda. Nezisková organizace POGO, monitorující vládní programy v USA, získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím cenzurovanou 382stránkovou souhrnnou zprávu o výsledcích komplexního testování a zkoušek těchto letounů. Text zprávy je z převážné části začerněn a lze se tak pouze domýšlet, co obsahují části veřejně nepřístupné. Nicméně už jen z toho, co bylo zpřístupněno, vyplývají závažné problémy a nedostatky, týkající se jak konstrukce letounu, tak i jeho dílčích provozních výkonů a vlastností, což pouze dokazuje oprávněnost řady dosavadních kritických vyjádření nezávislých subjektů.

2 z 10 letounů funkční

Navzdory kontroverzním výsledkům zkoušek však ministerstvo obrany USA schválilo v březnu 2024 letoun pro sériovou výrobu. Vždycky se totiž najdou tací, jako jsou ministryně Černochová s Petrem Fialou, kteří jsou připraveni kvůli své servilitě vůči USA zaplatit 150 miliard plus další stovky miliard na provoz za – v mnohém nefunkční – letouny, které protistrana bez jakéhokoliv rizika sankcí ani nemusí dodat včas. Zpět ale k problémům s F-35kami. Každý jeden z četných problémů a nedostatků, které zpráva popisuje, by postačoval na to, aby letoun byl prohlášen za plně nebojeschopný. U typu F-35A, který zakoupila i ČR, pouze maximálně 2 letouny z 10 jsou schopny kdykoliv plnit všechny typy misí, pro které jsou určeny! Naprosto šílené číslo.

Jedním z problematických aspektů testů je ukazatel vyhodnocující průměrný počet letových hodin mezi dvěma kritickými poruchami, jimiž se rozumí takové, které mají potenciál zásadně ohrozit pilota či letoun. Pro typ F-35A je stanovena normativní hodnota 20 hodin, výsledky testů však ukazují 8,6 hodiny, testy z reálného provozu pak 10,1 hodiny. Další ukazatel průměrného počtu letových hodin mezi výměnami ukazuje počet letových hodin do okamžiku nutné výměny komponentu, součástky nebo dílu na letounu – normativ uvádí 6,5 hodiny, v testech prokázáno 3,7 hodiny. V případě ukazatele průměrného počtu letových hodin mezi dvěma neplánovanými potřebami oprav či údržby stanovil Pentagon normativní hodnotu alespoň 2 hodiny, což znamená, že ministerstvo obrany očekává, že každé dvě hodiny se vyskytne neplánovaná potřeba opravářského či servisního zásahu. Testy dále ukázaly, že se na jednu hodinu letu F-35 počítá s až 9 hodinami práce jednoho člena pozemního personálu!

O závažnosti problémů s provozuschopností letounů v období testování svědčí mimo jiné i to, že část testovacích misí musela být zrušena, protože provozuschopné stroje jednoduše nebyly k dispozici. A proč tyto technické záležitosti tady tak obsáhle zmiňuji? Protože se jedná o další horentní sumy na servis, které budeme nuceni platit všichni z našich kapes.

Opravy nutné co dvě hodiny letu

Odtajněné výsledky testování tak potvrdily obavy těch, kteří předem varovali před (ne)funkčností nakoupených letounů. Nyní už alespoň všichni chápeme, proč potřeba údržby prodraží celou zakázku téměř o dvojnásobek, když bude letouny potřeba opravovat co dvě hodiny letu. Pro Českou republiku z toho vyplývá, že zejména Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny by měl po ministryni obrany a vládě důrazně vyžadovat vysvětlení, jaké dopady mohou mít výsledky testování, byť omezeně dostupné, na již objednané stroje F-35, resp. šířeji na zajištění obrany vzdušného prostoru České republiky, až se konečně v roce 2035 problematických letounů dočkáme.

Kdo by pak po fiasku s F-35kami čekal od ministryně obrany nějakou sebereflexi, šeredně se plete. »Dvě procenta na obranu nejsou strop, ale podlaha,« prohlásila ministryně obrany z ODS s tím, že tlak nové americké administrativy na další zvyšování armádních výdajů bude enormní. A jak tato vláda nákupem neotestovaných problematických letounů za rekordní peníze ukázala, tomuto tlaku je Česká republika pod vedením Petra Fialy kdykoliv připravena podlehnout.

A opět – kdo by čekal, že se Černochová z nákupu F-35 poučí, je znovu na omylu, což ukazuje nákup jiných dvou letounů – C-390. Za ty zaplatíme brazilskému výrobci Embraer 11,3 miliardy Kč bez DPH. Podle některých údajů to může být téměř dvojnásobek ceny, kterou zaplatilo např. sousední Rakousko.

Novinář Jiří Vojáček již dříve srovnal, za kolik stejný typ letounu pořizovalo Rakousko, Maďarsko, Portugalsko a Jižní Korea. To je současně také výčet zemí, které si brazilské letouny objednaly před námi. A tvrdí, že Česko je nakoupilo za zdaleka nejvyšší cenu. I když resort obrany argumentuje odlišnou specifikací strojů, zůstává zde otázka, proč se ministerstvo nerozhodlo připojit k dalším zemím, které měly o stejný typ letounů zájem, a nenakoupilo je společně, jako to udělali Nizozemci s Rakušany, protože se jim původně nabídnutá cena zdála příliš vysoká. Předražené zakázky jsou však evidentně jediným způsobem, jakým je schopna Fialova vláda naplnit požadavek 2 % HDP směřujících na obranu země a prezentovat to jako úspěch.

Způsob, jakým vláda prezentuje své úspěchy, doložil minulý týden týdeník Respekt, který na základě žádosti o svobodném přístupu k informacím dostal od ministerstva vnitra k dispozici dokument, na jehož základě premiér Fiala tvrdil, že jeho kabinet splnil naplno, nebo víc než z poloviny 93 procent slibů z programového prohlášení. A teď se držte – vláda jako splněnou vyhodnotila například digitalizaci stavebního řízení! Podle kabinetu je tento úkol naplněn na velmi solidních 80 procent. Pokud by tomu tak skutečně bylo, vyvstává otázka, proč kvůli úkolu, u kterého chybí jen 20 procent k dokonalosti, musel rok před koncem volebního období ze svého postu odejít nyní už bývalý vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. A ne že bych z jeho odchodu byla nějak smutná. Ale ukazuje se, jak často premiér a jeho vláda vykládají lidem pohádky.

Oni raději zbraně než nemocnice a školy

Nedávno jsem informovala o skandálním prohlášení šéfa NATO. Nový generální tajemník NATO Mark Rutte minulý týden v Bruselu opět dokázal, že tato aliance je reliktem studené války, jejíž představitelé se nikdy mentálně za studenou válku nedostali. Rutte totiž prohlásil, že členské státy Severoatlantické aliance se musí vrátit k studenoválečným rozpočtům na obranu. Dle zpráv se zdá, že aliance zvedne cíl, který mají jednotlivé členské státy dávat na zbrojení z 2 % na 3 % z HDP. Rutte však připomněl, že během studené války se dávaly na obranu ještě více než tři procenta. Už nyní, při 2% požadavku, má armáda zhruba desetinásobný rozpočet ve srovnání například s ministerstvem zdravotnictví! Každé další procento znamená dalších 80 miliard korun, které budou chybět v mnoha oblastech.

Místo pro diplomacii tak ve vidění představitelů NATO stále nemá místo, každý problém se má řešit jen zbrojením a dalším provokováním států jako je Ruská federace či Čínská lidová republika. Skutečně tohle přispívá naší bezpečnosti? Přípravy na světovou válku? Stačilo hraní si na Ramba, peníze potřebují naše nemocnice, školy, výzkumné instituce, infrastruktura. Děla a stíhačky tyto problémy nevyřeší a jen zvyšují napětí ve světě.

Příští týden Bez obalu nebude, neboť budeme mít Štědrý den, ale můžete se těšit na posilvestrovský speciál, v němž budeme bilancovat uplynulý rok. Na závěr dnešního dílu bych vám chtěla za sebe i za KSČM a STAČILO! popřát ty nejkrásnější Vánoce plné pohodové atmosféry a v kruhu těch, které máte rádi.

Sestřih debaty na CNN Prima News s O. Krutílkem, L. Zaorálkem, C. Svobodou: https://www.youtube.com/watch?v=Jld2S4DPyMo

Aktuální rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Pracovnici-CT-maji-vedlejsaky-Konecna-ma-jasno-pro-koho-bokem-CT-pracuji-766391

Krásné Vánoce přeje

Kateřina Konečná

Video: 
Autor: 
Kateřina Konečná, europoslankyně a předsedkyně KSČM
Zdroj: 
KSČM