Česko proti bídě. Sto tisíc lidí zaplnilo Václavské náměstí

11. 3. 2023

Dokázali jste to! vyzval na úvod dnešní celonárodní akce Česko proti bídě šéf strany PRO Jindřich Rajchl. Pražské Václavské náměstí je zaplněno odshora dolů. »Do posledního místečka,« řekl moderátor Petr Vacek.

Tentokrát není pořadatelem lidové demonstrace aktivista Ladislav Vrábel, ale svolala ji strana PRO (Právo – Respekt – Odbornost). Její zástupci se účastnili i předchozích akcí, ovšem nyní začali bít na poplach, jak se říká, na vlastní pěst.

Strana PRO hodlá upozornit na tři hlavní body – chce předložit vlastní řešení jak na inflaci a energetickou krizi, dále hodlá vystoupit proti plánované cenzuře a vyzve vládu k zastavení válečného běsnění. »Naše požadavky by se daly shrnout třemi prostými slovy: PROSPERITA – MÍR – SVOBODA,« řekl Rajchl již na únorové tiskové konferenci, kde dnešní celonárodní setkání spolu s dalšími straníky svolal a oficiálně oznámil médiím.

Dnes se hned na úvod vymezil vůči tomu, jak jsou mainstreamovými médii a vládou vnímány a prezentovány akce pod hlavičkou PRO. Položil davu tři dotazy. »Je tady někdo kvůli Rusku?« »Přišel někdo podpořit Vladimira Putina?« »Jste tady za Českou republiku?« Na první dva dotazy lidé jako jeden muž odpověděli záporně, na třetí kladně.

»Lži se šíří jako rakovina. Že je to na Ukrajině naše válka. Že kdo není nekriticky proukrajinský, je automaticky proruský. Že nemůžeme odejít z Lipské burzy,« vyjmenoval Rajchl. Kritizoval snahy vlády omezit svobodu slova.

Tomuto bodu se ve svém vystoupení věnoval 1. místopředseda PRO Tomáš Nielsen»Vláda se snaží zavést cenzuru. Musíme se snažit hájit svobodu slova, svobodu projevu. Nepotřebujeme zákony, aby nás vláda ve svých projevech omezovala,« řekl Nielsen a připojil, že požaduje nezávislost kontrolních rad veřejnoprávních médií. »Chceme vyvážená a objektivní zpravodajství, která nebudou prosazovat názor a ovlivňovat veřejné mínění, ale zprostředkovávat informace, aby si lidé udělali názor sami,« uvedl Nielsen a připojil, že vláda reprezentuje pouze 28 procent voličů, přičemž čtyři pětiny občanů chtějí řešit válku diplomatickou cestou. »Nechci dodávat zbraně na Ukrajinu a chci mít právo to říkat,« dodal Nielsen.

Na dálku pozdravil dav i přední český epidemiolog Jiří Beran, který se vrátil k globalistickým omylům v rámci pandemie. O covidu mluvila i dlouholetá senátorka Alena Dernerová, která coby lékařka navíc kritizovala chybnou lékovou politiku vlády. Na předtočeném videu pozdravil přítomné i olympijský vítěz ve vodním slalomu Lukáš Pollert.

Dav nejčastěji skanduje »My chceme mír«, »Hanba« nebo »Demisi!«. Nejvíce ho ovšem dokázal pobavit svým bonmotem uznávaný expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál»Vláda je tak úspěšná, že se její kritici nevejdou na náměstí. Buď to chce větší náměstí, nebo lepší vládu…«

Nad bezproblémovým průběhem akce dlí Policie České republiky, která má na dnešní den speciální pohotovost, protože kromě demonstrace se v Praze uskuteční fotbalový šlágr Slavia vs. Viktoria Plzeň, jenž patří mezi nejvíce rizikové zápasy.

Fotogalerie

Autor: 
Petr Kojzar, foto fb KSČM, vložil jk
Zdroj: 
iportaL24.cz