Helena Kočová: Fialovo odvolávám, co jsem slíbil a slibuji, co jsem zakázal

1. 12. 2023

Lékařská odysea. Nejprve nepovedený zákon, po té striktně dané výdaje a nakonec změna výdajů a obcházení zákona? Jako v pohádce či nepovedené komedii si musejí připadat nejen lékaři, ale i pacienti. Vláda v čele s Petrem Fialou opět názorně ukazuje, že není schopná problémy chytře předcházet a vládnout s rozmyslem, ale že jen napravuje nepořádek, který sama vyrobila. A premiér při tom klidně podkopne i vlastního ministra. Jen aby se zavděčil, či ukázal, že nakonec tedy něco udělá.

Již několik dlouhých týdnů zpětně lékaři upozorňovali na špatný zákoník práce, kdy by museli sloužit dobrovolné přesčasy. Nelíbil se jim ani způsob odměňování. Proto měl od dnešního dne začít protest, kdy řada nemocnic avizovala významné omezení u neakutní péče, odloženy byly stovky operací a měly se mnohdy uzavírat celá oddělení a to včetně pediatrie.

Nakonec, minutu před dvanáctou, do celého vleklého problému, kdy se nebyli schopni lékaři s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem dohodnout, vstoupil premiér Petr Fiala. A vytáhl jako čaroděj z rukávu víc jak miliardu pro lékaře navíc. Bez vědomí ministra, který je za rezort zodpovědný. Jenže jde o reálný příslib, či jen kouzelnickou iluzi?

»Nabídl jsem lékařům 9,8 miliardy korun na navýšení mezd na rok 2024 v rámci úhradové vyhlášky,« oznámil Fiala s tím, že kromě navýšení peněz se s lékaři dohodl i na vyřešení jejich dalších požadavků. Přitom před dvěma týdny lékařům ministr zdravotnictví Válek nabídl v rámci úhrad 8,5 miliardy. Maximum, které měl od ministra financí a premiéra povoleno. Navíc s tím, že se ještě musí dojednat, jak dostat peníze do platů.

Jenže podle mnohých zasvěcených slíbil premiér Petr Fiala lékařům nesmyl. Tedy spíše iluzi. »Premiér chce učinit změny v úhradové vyhlášce. Ale ta se smí měnit jen v určitých termínech. Pokud by chtěl provést změny nyní, byl by tento krok protizákonný. Už se tak jednou stalo, ale to bylo za covidu, tedy ve výjimečném stavu. Navíc nikdo nezaručí, že peníze skutečně do mezd půjdou,« říká Kateřina Jirousová, odbornice na zdravotnictví z KSČM.

Lékaři navíc chtějí, aby se platy a mzdy sjednotily všem lékařům a zvedly se základy platů v tarifech, což Fiala slíbil na sociální síti X, kde napsal, že peníze půjdou na navýšení mezd. »To lze zaručit u státem vlastněných a řízených nemocnic. U těch se soukromým vlastníkem, s.r.o. a podobně to ale možné není, tam určuje výši mezd obchodní společnost spravující nemocnici,« upozorňuje Jirousová. Sám Fiala přiznal, že mechanismus, kterým se peníze skutečně dostanou na výplatnice lékařů ve fakultních, ale i nestátních nemocnicích, se teprve musí najít. Řešit to bude v následujících dnech se zástupci pojišťoven, nemocnic i ministerstva zdravotnictví.

Prozatím tedy protest víceméně platí, i když ve čtvrtek večer viceprezident České lékařské komory Jan Přáda, aby v následujících víkendových dnech péči zajistili. Samotný protest ale lékaři odvolají, až se zástupci vlády podepíšou dohodu. Ta by měla bát připravena během příštího týdne. Jak dalece bude realistická, se ale teprve ukáže.

Autor: 
Helena KOČOVÁ
Zdroj: 
www.nasepravda.cz