Maďarské referendum o pomoci Ukrajině

28. 11. 2023

Maďarský premiér Viktor Orbán se rozhodl zeptat lidí, zda chtějí pomáhat Ukrajině. Evropská unie a zejména její byrokratická centrála v Bruselu je tím pohoršená. Jestliže Maďaři v této celostátní konzultaci financování Kyjeva odmítnou, získá předseda vlády Viktor Orbán mandát k odmítnutí unijního financování Kyjeva.

List Financial Times dodává, že další pomoc Ukrajině spojil s uvolněním bruselských fondů pro svou vlastní zemi. „Referendum“, které bude trvat do konce ledna a uskutečňuje se písemnou nebo elektronickou formou, má celkem jedenáct otázek. „Další otázky odhalují Maďarům všechny záměry Budapešti a poskytují příležitost k jejich zhodnocení. To jsou záměry: Maďarsko by chtělo omezit plány EU na přidělování nových velkých zásilek zbraní do Kyjeva, Budapešť je proti tomu, aby se do Kyjeva posílalo stále více balíků peněz. A posledním bodem jsou dvě zásadně důležitá nevojenská témata: Budapešť je proti ujišťování Ukrajiny o jejím budoucím členství v EU, navíc se Orbánovi líbí myšlenka zastavit dovoz ukrajinského obilí,“ uvádí anglický deník.

V článku se dále píše, že Orbán zesílil tlak na své unijní kolegy před prosincovým summitem, na kterém bude moci vetovat dodatečnou pomoc Ukrajině, pokud nebudou rozmraženy prostředky určené pro Maďarsko. V dopise předsedovi Rady EU Charlesi Michelovi, který získal list The Financial Times, se maďarský lídr zeptal, zda jsou „vojenské vítězství Ukrajiny a vojenská porážka Ruska“ stále považovány za „realisticky dosažitelný cíl“. Orbán vyzval ostatní představitele EU, aby přehodnotili účinnost pomoci Ukrajině a sankcí proti Rusku.

„Svým dopisem se Orbán snaží podkopat každý aspekt politiky EU vůči Ukrajině,“ řekl jeden evropský diplomat Financial Times. „Každý v Bruselu chápe, že se to děje jako součást dalekosáhlé strategie. Maďarsko chce získat vliv na EU v boji o finanční prostředky zmrazené orgány EU. EU zdržela financování Budapešti v hodnotě 30 miliard eur kvůli údajným mezerám v právním státu a nedostatkům v boji proti úplatkům.

Brusel těžce nese fakt, že Viktor Orbán stojí na straně „nacionalistických“ stran v Evropě, zejména Národní shromáždění“ ve Francii v čele s Marine Le Pen. Ale ještě horší je prý, že otevřeně obhajuje návrat Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta a aktivně se účastní jeho konzervativních akcí na obou stranách Atlantiku. V posledních dnech navíc vláda financuje celomaďarskou billbordovou kampaň. Po celém Maďarsku visí portréty předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a Alexe Sorose, syna amerického finančního spekulanta George Sorose. Pod nimi je oznámení: „Netancujme na jejich melodii.“

Připomeňme, že před evropskými volbami v roce 2019 Fidesz nechal vylepit billboardy s portrétem Jean-Clauda Junckerse spolu se Sorosem starším. Vzhledem k židovskému původu Sorose byla celá kampaň označena za antisemitskou a byly vytvářeny paralely s nacistickými plakáty z druhé světové války. Tato kritika nakonec vedla k vyloučení Fidesz z frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu.

O minulém víkendu byl Orbán znovu zvolen do čela vládnoucí strany Fidesz, což je funkce, kterou zastává od počátku 90. let. Slíbil, že „řekne ne bruselskému modelu Evropy“ a slíbil, že bude proti „invazi migrantů“ i proti „předčasnému členství Ukrajiny v EU“.

Analytik German Marshall Fund Daniel Hegedus považuje podle Financial Times billboardovu kampaň za předzvěst, že Orbán je připraven posunout konfrontaci s EU na novou úroveň. Dodejme, že pro Brusel jde o složitý problém, kdy „ústupky“ by ztratil  tvář. To samé však hrozí, jestliže by Evropská unie nějakým způsobem obešla požadavek jednomyslnosti, přičemž takaové úvahy se již vedou.

Autor: 
Portál CZ24.NEWS, 23. listopadu 2023
Zdroj: 
Portál CZ24.NEWS, https://cz24.news/madarske-referendum-o-pomoci-ukrajine/