Ministerstvo obrany Ruské federace obvinilo Velkou Británii z mezinárodního terorismu.

3. 11. 2022

V pondělí 31.10.2022 Ministerstvo obrany Ruské federace vydalo veřejné prohlášení, ve kterém se hovoří o tom, že Velká Británie a její armádní složky stály za teroristickým útokem a výbuchy na plynovodech Nord Stream I. a II. 

A taktéž, že Velká Británie organizovala útok na ruskou vojenskou Černomořskou námořní flotilu z pátku na sobotu, z 28. na 29.10.2022 u Sevastopolu na Krymu. Je to poprvé za dlouhá desetiletí, kdy Rusko veřejně poukázalo na mezinárodní terorismus organizovaný Velkou Británií! 

O Anglii se hovoří, že je to mistr v kamufláži svých činů a v zákulisních manipulacích. Tentokrát je ale Rusové odhalili veřejně.

V sobotu 29.10.2022, časně ráno, v 04:20 hodin ráno, zachytil řadový námořník držící hlídku na ruské válečné lodi, pohyb několika objektů, směřujících ke kotvícím ruským válečným lodím u Sevastopolu na Krymu. Okamžitě byl spuštěn poplach a ruskému námořnictvu se podařilo odrazit koordinový útok ze vzduchu, po hladině i pod hladinou moře.  

Útok byl údajně zahájen z ukrajinského přístavu Oděsy.  Byl naplánován a řízen britskými specialisty, podle tvrzení ruské strany. K útoku bylo použito také speciální britské podvodní zařízení, pracující na principu torpéda, ale s tryskovým pohonem, které je rychlejší, méně hlučné a tedy i hůře zachytitelné. 

Cílem útoku byla především vlajková loď Černomořské námořní vojenské flotily bitevní křižník „Admirál Makarov“, kterou chtěli  útočníci potopit. Stejně jako před časem křižník Moskva. 

To se jim ale nepodařilo. Ruskému námořnictvu se podařilo sestřelit 9 bojových dronů, které mířily na lodě Ruské flotily. Dále zničily 7 nadvodních plavidel a několik podvodních útočných zařízení.

Zásah dostala pouze jedna ruské vojenská vlečná loď, která se ale nepotopila a doplula poté sama do přístavu v Sevastopolu. Flagman Černomořské flotily Admirál Makarov kotví nepoškozený v Sevastopolu.

Ruskému námořnictvu se podařilo dohledat části podvodních útočných zařízení a jednoznačně je identifikovali jako britské zbraně, které ovládají jen vojenští specialisté z britské armády, nikoliv ukrajinská armáda. Odtud pramení obvinění Velké Británie z mezinárodního terorismu 

Pokud by se útok podařil, byly by to miliardové škody pro Ruskou federaci a významné oslabení vojenských pozic Ruska v Černém moři, kolem Krymu. 

Druhý den po vyšetření incidentu zahájila ruská armáda odvetné raketové údery na ukrajinská energetická zařízení.

Při tomto útoku byl zneužit tzv. „námořní mírový obilní koridor“ z ukrajinské Oděsy, kterým vyváží lodě obilí z Ukrajiny do různých zemí světa. Ten byl zprostředkovaně dohodnut pod patronátem generálního tajemníka OSN Gutereše, tureckého prezidenta Erdogana, ruskou a ukrajinskou stranou.

Některá útočící ukrajinská hladinová plavidla na Černomořskou flotilu, které byly řízeny na dálku, část trasy pluly tímto „mírovým koridorem“ a v momentě, kdy to měly nejblíže, vybočily z koridoru a zamířily k ruským válečným lodím. Údajně i z jedné obilní lodě startoval ukrajinský bojový dron „kamikadze“.

Ruské námořnictvo po tomto incidentu na několik dní zablokovalo transfér ukrajinského obilí z Ukrajiny se zdůvodněním, že Rusko nadále nemohlo garantovat bezpečnou plavbu obilních lodí koridorem, k čemuž se Rusko zavázalo vůči OSN.

Do hry musel znovu vstoupit generální tajemník OSN, kterému dala Ukrajina nové písemné záruky, že nebude zneužívat tento „mírový obilní koridor“ k vojenským účelům. 

Ruská federace na pokyn prezidenta Putina z 2.11.2022 po těchto garancích generálního tajemníka OSN znovu otevřela koridor pro přepravu obilí z Ukrajiny.

V době, kdy byl tento mořský obilní koridor z Ukrajiny na 3 dny uzavřen, vydali prezidenti Biden, Macron, kancléř Scholz a další významní politici naléhavá veřejná prohlášení v tom smyslu, že by Rusko mělo okamžitě umožnit dodávky ukrajinského obilí do chudých zemí světa, protože tam hrozí hladomor, vysoká úmrtnost, díky tomu i politické nepokoje a další uprchlické vlny!

Ruská strana k tomu uvedla, že nemá problém s tím, když se vyváží ukrajinské obilí do chudých a rozvojových zemí světa. Že ruské vojenské síly garantují pro OSN bezpečnost obilních lodí v tomto koridoru. Ale že také Rusové monitorují, kolik obilí se z Ukrajiny vyváží a kam, do jakých zemí.  
Ruská strana uvedla, že má zmapováno, že z toho obrovského množství obilí, které se zatím vyvezlo z Ukrajiny tímto koridorem, šly jen 4 % obilí do chudých a rozvojových zemí světa. Zhruba 35 % obilí zůstává v Turecku, které organizuje tento vývoz obilí z Ukrajiny a cca 45 % obilí zůstává v zemích Evropské unie!

Političtí komentátoři v Rusku k tomu dodávají, že bývalé evropské koloniální země si nechávají většinu obilí pro sebe a do chudých a rozvojových zemí světa, do jejich bývalých kolonií, jde jen  nepatrné procento! Jen zlomek! Na lidi v těchto chudých a rozvojových zemích „kašlou“!

Je to poučné i pro naše české politiky, kteří se spoléhají na to, že nám jiné západní státy pomohou v energetické krizi. Bude to stejné, jako v době pandemie, když nebyly ochranné pomůcky. Nedostaneme od západních partnerů nic!

Politické kruhy i novináři v Ruské federaci nyní očekávají, jaká bude reakce ruského vedení a armády na mezinárodní terorismus Velké Británie, zejména na terorismus na civilní zařízení, jakými jsou plynovody Nord Stream I. a II. Jestli Rusko zůstane jen u diplomatických protestů, či bude opětován ruskou stranou útok na některé britské strategické zařízení.

Maska Velké Británie byla stržena! 

 

(Pozn.: Ve čtvrtek, dne 3.11.2022 dopoledne (SEČ) se dostavila na výzvu Ministerstva zahraničních věcí RF velvyslankyně Velké Británie v Ruské federaci Debora Bronnert na ministerstvo k jednání o podání vysvětlení k účasti Velké Británie na tomto incidentu proti Černomořské flotile. Ruská strana velvyslankyni předložila důkazy o účasti Velké Británie v tomto incidentu a předala jí diplomatickou "Demarši".

Ruskými medii se 3.11.2022 šíři informace, že britští novináři zveřejnili informaci, že jednu minutu po zahájení útoku na plynovody Nord Stream I. a II., odeslala bývalá britská premiérka Liz Trasová SMS zprávu ministru zahraničních věcí USA Antony Blinkenovi ve znění: "Vše uděláno"). 

 

Autor: 
Mediální úsek Plzeňského KV KSČM
Zdroj: 
internet, weby