Náčelník Generálního štábu Armády České republiky generál Karel Řehka se veřejně zamýšlí nad částečnou mobilizací mladých mužů do armády České Republiky.

26. 1. 2023

Ve středu 25.1.2023 byl zveřejněn článek na SEZNAM.CZ s úvahou náčelníka generálního štábu Armády ČR na téma částečná mobilizace v České republice, kde se píše: 

Pokud by došlo k válce mezi NATO a Ruskem na východním křídle Aliance (pozn. rozuměno především na území Ukrajiny a v širším okolí), současná profesionální armáda ČR by na plnění úkolů nestačila! 

Podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky by stát musel přistoupit minimálně k výběrové mobilizaci vojáků v záloze do armády.

Pokud o tom na veřejnosti generál spekuluje, je to příprava veřejného mínění na blížící se realitu! Ve vojenských kruzích už o tom běží jednání naplno a generální štáb armády z toho bolí hlava!

Problém je totiž v tom, koho by armáda mobilizovala? Protože v roce 2005 byla zrušena základní vojenská služba a armáda se plně zprofesionalizovala. Již 17 ročníků mladých mužů neprošlo žádným základním vojenským výcvikem!

Pokud by vypukl válečný konflikt o kterém generál Řehka hovoří, nebylo by možné v první vlně mobilizovat mladé kluky ve věku 18 – 30 let, protože ti nemají žádný vojenský výcvik, neumí zacházet s osobní zbraní, netuší jak ovládat často složitou vojenskou techniku, nemají žádné vojenské návyky, neznají vojenské řády, postupy, atd. Na jejich výcvik by nebyl čas!

Jejich nasazení v ostré bojové operaci, by byla katastrofa pro armádu i pro mobilizované vojáky samotné! Byly by to lidská jatka!

A tak na vojnu do války by byli v první vlně mobilizování tátové od rodin, dnešní muži převážně ve středním věku 30 – 50 let, kteří alespoň nějaký čas v mládí prošli povinou základní vojenskou službou a mají v sobě nějaké základy z vojny! 

Problém je ale také v tom, že vojenská technika za tu dobu vyspěla a už je prostě „někde jinde“. Je složitější, vázaná často na počítače, satelity, vyžadující dlouhodobější přípravu na její osvojení. Ať už se to týká protivzdušné obrany, raketového a dělostřeleckého vojska, ale i jiné techniky.

Shrnuto podtrženo, nevypadá ta situace dobře pro naší armádu! Ani pro tuto zemi! Politici o tom nechtějí veřejně mluvit. Ale velení armády vidí skutečný stav a musí na to včas a důrazně politiky upozornit.

Vládní politici si myslí, že je armáda ochrání a spasí tuto zemi. Řehka pouze veřejně naznačil skutečnou situaci, že je to trochu jinak! A že se s tím musí něco urychleně dělat!

Buď mobilizovat lidi do armády včas a vycvičit mobilizované. Jejich urychlená příprava však zabere několik měsíců. Nebo změnit zahraniční politiku naší vlády vedoucí zemi k válce. 

Řehkovo sdělení do veřejného prostoru je závažné a nemělo by se brát na lehkou váhu! Řehka si je dobře vědom toho, že veškerou vinu za neúspěch v ozbrojeném konfliktu by potom politici hodili na velení armády a tomu chce armáda vysláním tohoto veřejného signálu předejít.  

Zde je odkaz na uvedený článek:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-rehka-v-pripade-...

 

 

 

Autor: 
Mediální úsek Plzeňského KV KSČM
Zdroj: 
Seznam.cz, vlastní info