Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska (OS ČMS) vyzval všechny odborové svazy k jednotnému postupu proti vládě

31. 1. 2024

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska (OS ČMS) vyjádřilo zklamání a rozhořčení nad Nálezem ústavního soudu České republiky, kterým 24. ledna tohoto roku zamítl návrh na zrušení úpravy valorizace starobních důchodů. Uvádí se to ve stanovisku Rady OS ČMS, které redakci iportaL24.cz zaslal Stanislav Grospič, šéf tohoto odborového sdružení.

»Jsme názoru, že Ústavní soud se věcně ani nestranně nevypořádal s otázkou legitimního očekávání poživatelů starobních penzí. Ta byla založena na skutečnosti, že inflace bude do valorizace starobních penzí zohledněna podle právní úpravy v té době platné. Nestalo se tak. Ústavní soud dal většinově zapravdu vládě a schválenému retroaktivnímu návrhu zákona měnící účelově systém valorizace penzí,« uvádí se v odborářském stanovisku.

Nález Ústavního soudu dal podle OS ČMS přednost nikoliv právní jistotě, ale účelovému politickému výkladu, konformnímu současné pětikoaliční vládě a její parlamentní většině. »Rozevírání nůžek mezi chudobou na jedné straně a hromaděním bohatství úzké ekonomický vládnoucí vrstvy tak bylo posvěceno ústavní institucí. Nastala tak doba, kdy je třeba se naléhavě ptát, jakou další restrikci současná vláda po ožebračení seniorů připravuje, pro většinu svých občanů, zaměstnanců a ostatních pracujících,« píše se dále ve stanosisku OS ČMS.

Sdružení proto odmítá úvahy o liberalizaci důchodového systému a pracovního práva v České republice, po nichž »volá zahraniční nadnárodní kapitál«. »Není přípustné, aby dopady inflace a státního zadlužení nesli především na svých bedrech ti, kteří žijí ze své mzdy, platu či důchodu. Vyzýváme všechny odborové svazy k jednotnému rozhodnému postupu proti dalším vládním reformám,« dodává se ve stanovisku.

OS ČMS dále ve druhém stanovisku své Rady vyjádřil »hlubokou solidaritu« všem zaměstnancům ocelářské společnosti Liberty Steel Ostrava v jejich současné nelehké těžké situaci, kdy ze společnosti odteklo do jiných společností Liberty Steel přes osm miliard korun. »Společnost je tak cíleně tunelována vlastníkem p. Guptou a spol. ve prospěch zahraničních společností ocelářského impéria. Jde o bezprecedentní případ tunelování firmy nadnárodní kapitálem a zahraničím většinovým vlastníkem. V přímém ohrožení se ocitlo přes šest tisíc zaměstnanců firmy, z toho přes pět tisíc hutníků. Jde také o přímé ohrožení dalších firem a jejich zaměstnanců. Je trestuhodné, jak vlastník a vedení společnosti v této situaci jednají s odbory a jak liknavě k řešení problému tunelováni formy a ochrany zaměstnanců přistupuje vláda,« napsali odboráři.

»Stojíme na straně zaměstnanců a odborů společnosti Liberty Steel Ostrava a požadujeme, aby vláda učinil všechny kroky k zachování zaměstnanosti v této firmě a potrestání viníků jejího vytunelováni,« dodává OS ČMS.

Autor: 
pk
Zdroj: 
iportal.24