Jako bilanční označují Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana čeští politici. Zatímco premiér Petr Fiala (ODS) vítá prezidentovo hodnocení války na Ukrajině, opozice a především levicoví politici v tomto směru hlavu státu kritizují hlavně za to, že nevnímá situaci, která panovala v této zemi před únorem 2022.
Dlouholetý 1. místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip uvedl, že Zemanův projev byl politickým bilancováním »podle očekávání«. »Z jeho strany to byl projev standardní, kdy dokáže některé lidi rozčílit a jiné pohladit,« uvedl Filip. Jako nepochopitelnou označil prezidentovu bezvýhradnou podporu Ukrajiny, kterou »kompenzoval odsouzením EU a Green Dealu«.
»Na závěr Miloš Zeman konstatoval, že za svou politickou kariéru potkal řadu lidí, kteří na něj neměli lidsky ani politicky a nazval je jako nuly. Zmínil, že budoval Českou republiku, a myslím, že to ukazuje na jeho jasné názorové ukotvení. Jediné, co je pro jeho voliče nepochopitelné, je, že měří historii konfliktu na Ukrajině od 24. února letošního roku,« zhodnotil pro iportaL24.cz Filip.
Postoj hlavy státu k válce na Ukrajině byl hlavním tématem, kterého si všimla i Jana Volfová, někdejší poslankyně ČSSD a současná předsedkyně strany Česká suverenita. »Je logické, že se Miloš Zeman snažil zhodnotit celé období v politice, nikoli jen to prezidentské. Je také jasné, že především vyzdvihl všechny své úspěchy, a já si myslím, že jich bylo skutečně dost. Proto je mi líto, že v poslední době nehodnotí situaci tak jako dříve, to znamená velmi reálně,« řekla pro iportaL24.cz Volfová. »Mluví-li o suverenitě, což je pro mě jako předsedkyni České suverenity velmi výrazné, je zvláštní, že podporuje vládu, která suverenitu ČR doslova zabíjí a vyměňuje ji za lokajskou službu Evropské unii. Také na jeho hodnocení postoje k Rusku se mi nelíbí to, že si neuvědomuje, že šest let ukrajinská vláda bojovala s vlastními lidmi v Donbasu a Luhansku a zapomíná i na takové excesy, jako byly v Oděse. Není možné donekonečna trpět bombami nad vlastními lidmi a nepožádat o pomoc a nevzbouřit se. Ostatně referenda v Doněcku a Luhansku proběhla, zatímco v Kosovu, které jsme tak nadšeně uznali, neproběhlo žádné,« řekla Volfová, ovšem již smířlivěji dodala, že přeje Miloši Zemanovi »zasloužený odpočinek«, a to, aby byl »ještě dlouho šťastný se svojí rodinou«.
Vláda bez odvahy a schopností
Fialův pětikoaliční kabinet zmínil ve svém hodnocení prezidentova Vánočního poselství rovněž Filip. »Prezident vyzval vládu, aby se nebála řešit daňový systém, ale obávám se, že ta na to nemá odvahu ani schopnosti,« řekl Filip.
Šéf hnutí SPD Tomio Okamura pro agenturu ČTK označil za pochopitelné, že poslední desáté poselství obsahovalo bilancování Zemanovy dlouhé politické kariéry. »Co však pro mne pochopitelné není, je skutečnost, že zcela opomněl zmínit totální selhání stávající Fialovy vlády, které vede k bezprecedentnímu zdražování základních životních potřeb a uvrhuje miliony českých spoluobčanů do neřešitelných ekonomických problémů a chudoby,« napsal Okamura.
A asi není náhodné, že právě premiér Fiala Zemana za jeho poselství pochválil. »Jistě se lišíme v pohledu na řadu věcí, ale beze sporu je například to, že ruská agrese na Ukrajině a její vliv na ceny energií jsou největší výzvou, se kterou se musíme v současné době vypořádat,« uvedl premiér. Ocenil také Zemanovu dlouholetou podporu Izraele.
»Pan prezident se v rámci svého náhledu na Ukrajinu a energetickou krizi pohybuje v rámci mainstreamu, takže jeho dnešní slova nebyla ničím zajímavým ani neočekávaným. Kritiku vlády v zásadě vždy zužuje jen na rozpočtové záležitosti,« připojil pro iportaL24.cz expremiér Jiří Paroubek a dodal, že projev se nesl především v duchu rekapitulace Zemanovy kariéry.
NATO i privatizace bank jako negativa
Také předseda Rozumných a bývalý prezidentský kandidát Petr Hannig označil Zemanův projev za bilanční. Pozastavil se však hlavně nad hodnocením premiérských let 1998-2002. »Zjistil jsem, že spoustu věcí, s nimiž nesouhlasím, způsobila Zemanova vláda. Ať je to zrušení povinné vojenské výchovy, což je nebezpečná věc pro každý stát, nebo privatizace bank do zahraničních rukou a také vstup do NATO. Ani jsem nevěděl, že je to jeho záležitost. Václav Havel při prvním projevu zmínil, že Československo, a tím identicky Česká republika, nevstoupí do žádného paktu, a to, že se tak stalo za Zemanovy premiérské éry, vnímám jako negativum, zatímco Zeman to ve svém projevu bral jako pozitivum,« řekl Hannig. A neopomněl zmínit, že v nadcházejících prezidentských volbách považuje za favorita Karla Diviše, o němž se mnozí již nyní vyjadřují jako o černém koni. »Nesouhlasím s ním, ale jestli pravdoláskaři chtějí rozumného kandidáta, tak je jím on, a ne nějaká Nerudová nebo generál Pavel se svými škraloupy,« dodal pro iportaL24.cz Hannig.
Nerudová spolu s Pavlem jsou mezi třemi hlavními favority lednových voleb, které určí Zemanova nástupce, podle sázkových kanceláří i agenturních průzkumů. Třetím je šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten v reakci na dnešní poselství sdělil, že Zeman se znovu ukázal jako vynikající rétor. »Nikdo takový v současné politice není a v tomto směru bude jeho odchod do politického důchodu velkou ztrátou,« uvedl Babiš. Souhlasí se Zemanovým výběrem nejdůležitějších událostí končícího roku i jejich hodnocením. »S tím, že Rusko musí opustit Ukrajinu, aby se do této země vrátil mír. S kritikou zeleného fanatismu, nepochopitelného zákazu aut se spalovacími motory nebo rozšiřování emisních povolenek,« uvedl Babiš. Postrádal vizi do budoucna, přání, aby se ČR dařilo lépe, i větší povzbuzení.