Osobnosti Plzeňského kraje ke střídání prezidentů na Pražském hradě  

10. 3. 2023

Jak politici a známí lidé z Plzeňského regionu hodnotí působení Miloše Zemana v roli hlavy státu? A co očekávají od prezidenta Petra Pavla?

Roman Černík - Spolupředseda Zelených v Plzeňském kraji

Doba, kdy byl prezidentem Miloš Zeman, byla podle mě strašně smutná etapa. Prezidentem byl člověk, který dokázal zneužívat, pokřivovat, lhát. To, že to tak mohlo být, je opravdu smutné. V Číně mluvil o tom, že se tam učí stabilizovat společnost, ukazoval se samopalem na novináře. Byl to ten nejpokleslejší žánr, bylo to zlo. Ten úřad znevážil. Éra prezidenta Zemana byla pro mě spojená se snahou tak pravidla co nejvíc rozmlžit. Myslím, že v tom hrálo roli divně pokřivené ego. Na začátku druhého volebního období říkal, že už v politice neprohraje. Já myslím, že prohrál úplně všechno.

Po nástupu Petra Pavla čekám dodržování pravidel, naslouchání, myslím, že budu mediátorem dialogu, že bude hledat společná témata. Mě moc potěšilo, že se po zvolení vydal na sever Čech, že jel do Karlovarského kraje. Petr Pavel transparentně představil lidi ze svého týmu a má tam hodně žen. To patří k momentům, které mi dávají naději, že to teď už bude jinak. Pro mě je důležité, že má prozápadní směřování a vztah k základním hodnotám světa, v kterém žijeme. Chová se normálně a slušně, což je dobrá zpráva. Já k němu mám důvěru.

 

Rudolf Špoták - Hejtman Plzeňského kraje (Piráti)

Moje očekávání Miloš Zeman rozhodně nenaplnil. Myslím, že v některých aspektech společnost rozděloval. Ukázalo se, že jeho příklon směrem k Rusku nebyl správnou cestou. Vymstilo se mu, jakým způsobem vedl svou zahraniční politiku někdy i v rozporu s politikou vlády a ministerstva zahraničí.

V případě Petra Pavla jsem zvědav, jestli dodrží sliby, že bude chtít spíše společnost spojovat. To nám ukáže čas.

 

Roman Zarzycký - Primátor města Plzně (ANO)

Určitě se sluší odcházejícímu prezidentovi Miloši Zemanovi poděkovat za to, co v rámci mandátu pro občany vykonal. Je nepochybně velmi vzdělaný, ale zároveň velmi polarizoval společnost. Měl kolem sebe celou plejádu zvláštních vztahů a nemám pocit, že si zvolil tým lidí, kteří by mu přinášeli jen radost a užitek.

Nastupujícímu prezidentovi přeji, aby se mu v úřadu dařilo. Bude mít příležitost ukázat, že bude prezidentem, který bude lidi spojovat, a bude moci ukázat, že není pouze ve vleku vlády Petra Fialy.

 

Pavel Čížek - Náměstek hejtmana (STAN)

Do komunální politiky jsem nastoupil v roce 1990 a vyvěsili jsme si tehdy Václava Havla. Ten obrázek jsem tam nechal a prezidenta Václava Klause ani Miloše Zemana jsem už nevyvěšoval, protože podle mého názoru nespojovali společnost. Teď jsem rád, že tahle éra končí. Pro mě tak tím trochu končí i nedobré pozůstatky 90. let.

Po nástupu Petra Pavla očekávám uklidnění a to, že prezident bude hrát roli, která mu přísluší. Tedy spíše roli reprezentativní. Jsem rád, že v nynějších bouřlivých dobách je prezidentem člověk, který má zkušenost z bezpečnostní oblasti, protože úkolem státu je zajistit vnější bezpečnost. V tomto ohledu je Petr Pavel kompetentní. Neočekávám od něho velké zásahy do kompetencí vlády. Očekávám, že se Petr Pavel během poměrně krátké doby stane oblíbeným prezidentem u většiny lidí.

 

Robert Elva Frouz - Hnutí Milion chvilek pro demokracii

Změna na Hradě je pro mě předěl mezi epochami. Éru prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana jsem vnímal jako roky, kdy byl Hrad - s nadsázkou - obsazen nějakou cizí mocností. O půlnoci ze středy na čtvrtek jsem cítil, že se mi i fyzicky ulevilo. Ani už jsem si neuvědomoval, jak velký tlak to byl.

V souvislosti s nástupem Petra Pavla mě napadá několik klíčových výrazů: důstojnost, otevřenost, civilnost, jasná hodnotová orientace. Důvěřuji mu. Je to samozřejmě jenom člověk, ale u mě v jeho případě převažuje důvěra a naděje.

 

Jiří Valenta - krajský zastupitel za KSČM a předseda Městského výboru KSČM v Plzni

Výkon mandátu Miloše Zemana nebyl špatný, ale vadil mi politický veletoč na konci mandátu v postoji k Rusku nebo třeba i k Číně. Vadil mi také klientelismus například v souvislosti se správou Hradu nebo podivné amnestie. Celkově bych dal Miloši Zemanovi za výkon prezidenta tak trojku.

U Petra Pavla mám obavu, aby nebyl v žoldu sil, které ho protlačily. Pražská kavárna nevolila ani tak Petra Pavla, ale volila hlavně proti Babišovi. Pavel byl kandidát vládní koalice.

 

Autor: 
Neznámý
Zdroj: 
MAFRA, a.s. - MF DNES