Petra Prokšanová o koalici STAČILO!

13. 1. 2024

O koalici STAČILO! pro volby do Evropského parlamentu jste již určitě slyšeli. V těchto dnech probíhá dokončování kandidátky i programu, se kterým koalice do voleb půjde.

Už teď je ale jisté, že na čelních místech kandidátky najdete za KSČM předsedkyni Kateřina Konečná, která je coby současná europoslankyně lídrem tohoto volebního uskupení. Dále Milan Krajča, místopředsedu KSČM a předsedu Českého mírového hnutí. V první desítce je také Petr Bureš a Ivan Strachoň. Moje maličkost těm všem kryje záda v druhé desítce.

Složení kandidátky je výsledkem dlouhých náročných jednání, pro které se KSČM otevřela všem levicovým stranám a subjektům. Bohužel se opět potvrdilo, že nekomunistická levice v naší zemi není v současném stavu schopna spolupráce, a to ani za situace, kdy už jde opravdu „o kejhák“. A není to jen o vztahu s KSČM, na spolupráci se nedokázala dohodnout např. ani SOCDEM se stranou Levice. Nadále tak převládá trend, že je snazší se vůči svým nejbližším spojencům vymezovat (kdo chce psa bít, hůl si vždy najde) než hledat styčné body spolupráce a konfliktní témata alespoň dočasně upozadit. A tak, zatímco pravici spojuje láska k penězům, levici rozdělují její ideály. A dokud se tohle nezlomí, můžeme na úspěch ve volbách pomýšlet jen s opravdu přehnaným optimismem. Vždyť kolik hlasů dostane SOCDEM? Kolik Levice, půjde-li do voleb sama? A všechny tyto hlasy propadnou, pokud tyto strany nepřekročí 5 %. Proto je výhodné stavět pro volby silné politické formace, když jste sami slabí.

O tom, kolik tolerance byla KSČM v jednáních ochotna projevit, snad nejlépe svědčí, že v rámci koalice nakonec půjdeme kus cesty společně s těmi, se kterými bychom se možná jinak v lecčems míjeli. Společně ale budeme mít na té cestě větší sílu prosadit se do Evropského parlamentu a tam kopat za zájmy našich voličů. A také se dá počítat s tím, že z té cesty vyjdeme silnější a zkušenější i každý sám za sebe pro budoucí politickou práci. Nekomunističtí kandidáti koalice STAČILO! se nestávají členy KSČM, nemají žádný vliv na formování strany a její politiky. Stejně tak KSČM nepřebírá nic z agend jednotlivých osobností na kandidátce. Jsme koalice různých politických stran a nezávislých osobností. Takhle to prostě v politice funguje. Je těžké to pochopit, prolomit zažité vzorce, a ještě těžší se s tím smířit, ale je to funkční formát a je naprosto logické jej zvolit.

KSČM se tedy rozhodla dostát svému závazku spojovat protivládní hnutí a nabídnout voličům širší portfolio kandidátů, kteří jsou zárukou, že v případě zvolení do Evropského parlamentu budou hájit práva pracujících proti přebujelé evropské byrokracii, nesmyslným příkazům z Bruselu a válečnému štvaní, které požírá peníze i lidské životy a brzdí rozvoj společnosti. Proto vznikla koalice STAČILO!, kde vedle kandidátů KSČM najdete i další politiky a odborníky z různých oblastí, které ctí, že se nezalekli spolupráce s komunistickou stranou (narozdíl od „levicových“ stran) a kteří přinášejí do programu důležitou odbornost a zkušenost. Věříme, že jsme silná kandidátka, že překročíme 5% hranici pro vstup do Evropského parlamentu a že vaše hlasy tak nepropadnou. A to je nesmírně důležité!

Jak to, tak v politice bývá, koalice, její kandidátka i program jsou výsledkem kompromisu. Přesto však ty nejdůležitější programové body komunistické strany v předvolebním boji hlasitě zazní. Sem jednoznačně patří mír opřený o sílu internacionalismu, zestátnění strategických podniků a zdanění nestydatých zisků nadnárodních korporací, bank a internetových gigantů, stejně jako miliardářská daň. Každý, kdo se s těmito zásadními programovými body dokáže ztotožnit, měl by volit komunistické kandidáty, kteří je budou do roztrhání těla prosazovat i na půdě Evropského parlamentu

Dejte koalici Stačilo šanci uspět. S programem i kandidáty se můžete seznámit na www.stacilo.cz

Autor: 
Petra Prokšanová
Zdroj: 
fb