Nebyl to ale ještě konec II. světové války, Praha povstala proti fašistům 5. května 1945. V Praze se ještě vedly tuhé boje 5., 6., 7., 8. a 9. května 1945.
Nejvyšší sovětské velení v čele s J. V. Stalinem dokončilo plán dobytí Berlína, centra fašistického Německa již v listopadu 1944. Hlavním cílem Rudé armády SSSR v Berlíně byl tzv. Říšský Reichstag, sídlo tehdejšího parlamentu německé 3. Říše. Pod ním měl vůdce fašistického Německa Adolf Hitler svůj hlavní bunkr.
Vrchním velitele operace na dobytí Berlína byl jmenován maršál SSSR Georij Žukov, který tehdy velel Běloruskému frontu. Ten se vrátil z Moskvy na frontu s podrobným plánem dobytí Berlína 2.4.1945.
Jeho nejbližšími spolubojovníky byli maršál SSSR Ivan S. Koněv, který velel 1. Ukrajinskému frontu. A maršál SSSR Konstantin Rokossovskyj, který velel 2. Běloruského frontu. Tyto jednotky útočily na Berlín. Každý z nich vedl vojska na Berlín z jiného směru.
Prakticky od začátku dubna 1945 začala příprava na „Berlínskou operaci“. Jednalo se o přesun a soustředění vojsk ve směru Berlína, jejich plné vyzásobování a koordinaci útoku.
SSSR měl na tuto operaci k dispozici 193 divizí, 2 500 000 vojáků, 42 000 děl, 6300 tanků a 7 500 letadel. Němci měli k dispozici jen 1 000 000 vojáků, 10 000 děl a 3 3000 letadel. Rudá armáda byla v převaze.
Dne 16.4.1945 v 5:00 hodin ráno začala operace na vzetí Berlína, asi 50 km od Berlína. Žukov poslal do operace všechny tanky a letadla, které měl k dispozici. Nebe nad bojištěm se celé rozzářilo, neboť německá obrana rozsvítila 143 velkých pátracích světlometů na nebe.
Sověti postupovali k Berlínu přes tvrdý a zuřivý odpor fašistů. Berlín byl postupně ze všech stran obklíčen Rudou armádou.
Berlín se v té době rozkládal na ploše cca 800 km čtverečních. Bylo to těžce opevněné město. Fašistický režim zapojil do obrany města vše co měl k dispozici, včetně mládeže ve věku od 14 let. Více než 400 000 obyvatel Berlína začalo ve městě stavět barikády. Na přístupových cestách a na okraji Berlína vznikly zákopy a opevněné body německé obrany.
Dne 20.4.1945 spustila Žukovovo armáda z dalekonosných děl a houfnic mohutný obstřel krajních opevnění a předních částí Berlína. Ty byly rozmetány a ve městě nastala panika.
V této Berlínské operaci vystřelila sovětská armáda na Berlín 1 236 000 dělostřeleckých granátů. Na Berlín „letělo“ z děl 100 000 tun železa.
Bylo však patrné, že bitva se povede o každý dům, dům od domu, ulici od ulice, barikádu od barikády. To byl hlavní úkol pro sovětskou pěchotu. I když tanky a děla aktivně bojovaly v ulicích Berlína. Ztráty na životech byly na obou stranách velké.
Dne 30.4.1945 po urputných bojích zavlál nad Reichstagem rudý prapor Svazu Sovětských Socialistických republik. Fanatičtí fašisté bránili každý schod této budovy.
Fašistické říši byl v Berlíně zlomen hřbet. Tisíciletá německá Říše se hroutila, trvala jen 12 let! Za tu dobu napáchala ve světě strašlivé zlo!
Dne 2.5.1945 se vzdal sovětům velitel Berlína, který vylezl z podzemního bunkru a v ten den se s ním vzdalo do zajetí dalších 75 000 německých vojáků.
Až 8.5.1945 o půlnoci začal ceremoniál oficiální kapitulace fašistického Německa v Berlíně. Za hitlerovské fašistické Německo podepsal bezpodmínečnou kapitulaci polní maršál Keitl. Za SSSR maršál Georgij Žukov!
Jeden z ruských účastníků, Vasilij Grossman k této události napsal:
Mě chtělo by se při této příležitosti zakřičet,
pozvat všechny ty bratry a sestry, spolubojovníky,
co leží na Ruské, Běloruské, Ukrajinské a Polské zemi,
kde spí věčným snem,
soudruzi, bratři, spolubojovníci! Slyšíte? My jsme došli!!!
My jsme došli!!!
Čest a sláva hrdinné Rudé armádě SSSR!
Praha volá o pomoc!
Po dobytí Berlína se část vojsk Rudé armády pod velením maršála Ivana Koněva přesouvala rychle z Berlína na pomoc Československu, zejména bojující Praze. Praha volá o pomoc! Do Prahy dorazila Rudá armáda dne 9.5.1945 v brzkých ranních hodinách a osvobodila Prahu od fašistů. I zde v poslední dny války položili životy sovětští vojáci za naší svobodu. Tuto hrdinnou událost donedávna připomínala socha maršála Koněva a ruský tank T- 23 na Praze 6. Vše bylo českou pravicí odstraněno a pošpiněno!? Zádný vděk!
….. . A najednou, najednou bylo ticho. Válka skončila!
Zde je odkaz na video. Najděte si film Bitva o Berlín, stojí to za připomenutí.
https://1945osvobozeni.cz/filmy/velka-vlastenecka-valka/
(Upraveno 30.4.2025, 18:00)