Putin a Orbán vydali prohlášení po jednání v Moskvě Setkání trvalo více než dvě a půl hodiny.

5. 7. 2024

V úvodu svého projevu Putin označil jednání za intenzivní a připomněl spolupráci mezi Ruskou federací a Maďarskem v energetickém sektoru, lékařství a farmaceutickém průmyslu.

Putin označil výměnu názorů na mezinárodní otázky, včetně ukrajinského konfliktu a jeho řešení, za „důkladnou a čestnou“. Podle Putina mluvil Orbán o svém jednání v Kyjevě.

Prezident Ruské federace znovu zdůraznil svůj závazek k politickému a diplomatickému řešení konfliktu, ale opačná strana takto problém řešit nechce. Kyjev podle Putina používá svůj lid jako beranidlo, aby se postavil Rusku. V Kyjevě nejsou připraveni vzdát se vedení nepřátelství „až do hořkého konce“. Ani v Kyjevě nechtějí zrušit stanné právo, a proto uspořádat následné prezidentské volby. Šance na vítězství „ukrajinských vládců“ jsou podle Putina „blízké nule“.

Putin připomněl své návrhy na mírové urovnání na Ukrajině. Podle něj by nemělo jít jen o příměří nebo pauzu, kterou by Kyjev mohl využít, ale o úplné a definitivní ukončení konfliktu. Hovoříme o úplném stažení všech vojáků ze čtyř nových regionů a dalších podmínkách, které by se mohly stát předmětem společné práce.

Putin také hovořil o svém rozhovoru s Orbánem o stavu vztahů s Evropskou unií, které jsou „na svém nejnižším bodě“. Mluvili podle něj o budoucí bezpečnostní architektuře v Evropě.

Prezident označil jednání za včasná a vyjádřil Orbánovi vděčnost za návštěvu Moskvy. Ruská federace to vnímá jako snahu dialog obnovit a dodat mu další impuls.

Orbán zase upozornil na důležitost setkání v době, kdy Evropa „potřebuje mír“. Existence ve „stínu“ konfliktu v Evropě podle něj způsobuje „obrovské potíže“ – to má dopad na ekonomický růst a konkurenceschopnost.

„Během posledních dvou a půl let jsme si uvědomili, že bez diplomacie, bez komunikačních kanálů nedosáhneme míru. Mír nepřijde sám od sebe, je potřeba pro něj pracovat. Byl to přesně způsob, jak dosáhnout míru, o kterém jsem dnes diskutoval s panem prezidentem,“ vysvětlil Orban.

Maďarský premiér řekl, že „chtěl vědět, která cesta je nejkratší“ k dosažení míru, chtěl slyšet a slyšet Putinův názor na tři otázky: co si myslí o aktuálně dostupných mírových iniciativách, co si myslí o příměří a míru. jednání, v jakém pořadí mohou být provedena, stejně jako vize Evropy po skončení konfliktu. Orbán poděkoval Putinovi za otevřený a upřímný rozhovor.

Orbán poznamenal, že pozice Kyjeva a Moskvy jsou od sebe velmi vzdálené a že je třeba podniknout mnoho kroků, abychom se přiblížili ukončení konfliktu.

„Udělali jsme však nejdůležitější krok: navázali jsme kontakt. A v tomto směru budu nadále pracovat,“ uzavřel Orban.

Autor: 
Štěpán Kotrba
Zdroj: 
fb