Rusko vyhlásilo 20.9.2022 částečnou mobilizaci. Do vojenské služby nastoupí 300 tisíc záložníků.

21. 9. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil s okamžitou platností částečnou mobilizaci. Podle prezidenta je mobilizace plně adekvátní hrozbám, kterým Ruská Federace čelí. Cíl ruské operace na Ukrajině se podle něj nezměnil, je jím nadále osvobození Donbasu.

»Do vojenské služby budou povoláni pouze občané, kteří jsou v současné době v záloze, a především ti, kteří sloužili v ozbrojených silách, mají určitou vojenskou kvalifikaci a odpovídající zkušenosti. Osoby povolané k vojenské službě budou před vysláním k jednotkám absolvovat povinný vojenský výcvik s přihlédnutím ke speciální vojenské operaci,« uvedl ve svém projevu prezident Ruské Federace, přičemž oznámil také navýšení prostředků pro ruský zbrojní průmysl.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve svém projevu doplnil, že částečné mobilizaci podléhají ti, kteří sloužili, mají vojenský výcvik, bojové zkušenosti a zkušenosti z armády. Zdůraznil také, že mobilizaci nepodléhají studenti ani branci. »Celkem bude povoláno 300 000 záložníků, Rusko má obrovské mobilizační zdroje, téměř 25 milionů lidí, přičemž částečné mobilizaci podléhá jen něco málo přes jedno procento z nich,« připomněl Šojgu.

Podle Putina dále vláda a ministerstvo obrany dostaly pokyn, aby co nejdříve určily právní status dobrovolníků a domobrany na Donbasu. »Musí být stejný jako u řadových vojáků ozbrojených sil Ruské Federace,« konstatoval Putin.

Putin v projevu podpořil konání referend o připojení k Rusku separatistických částí ukrajinského území. Kyjev a západní země dopředu zdůrazňují, že hlasování v oblastech ovládaných ruskou armádou neuznají. Referenda se mají od pátku uskutečnit nejen v Luhanské lidové republice a v Doněcké lidové republice oblasti, ale také v částech ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti.

Autor: 
cik
Zdroj: 
iportal24.cz