Stanovisko Plzeňského Krajského výboru KSČM k aktuální politické situaci z 26.9.2022

27. 9. 2022

Krajský výbor KSČM na svém zasedání dne 26.9.2022 zhodnotil výsledky komunálních a senátních voleb, které se uskutečnily ve dnech 23. - 24.9.2022.

Vyjádřil poděkování všem členům a sympatizantům strany, kteří kandidovali ve volbách do zastupitelstev obcí a měst za KSČM. Stejně tak vyjádřil poděkování občanům, kteří podpořili naše kandidáty. Jít s kůží na trh je dnes velmi odvážné a zástupci levice to nemají lehké, zvláště potom členové KSČM. O to více si KSČM váží jejich podílu na výsledcích, váží si jejich práce i toho, že přes masový odpor pravice, sdělovacích prostředků a dalších sil šli do veřejné soutěže, nezradili a dál hájili a hájí zájmy většiny občanů této země.

Členové KSČM se vždy zasazovali za důstojný život bez válek a vykořisťování. KSČM i nadále zásadně odmítá pomoc Ukrajině v podobě dodávek zbraňových systémů a munice, případně finanční pomoci související s nákupem zbraní. Taková to pomoc nikdy mírovému řešení nepomůže. Stejně tak nepomůže přijímání dalších nesmyslných opatření a sankcí, které se odráží v ekonomice, zaměstnanosti, sociální oblasti atd. Právě s touto situací KSČM upozorňuje, že na občany a ekonomiku České republiky se řítí katastrofa nevídaných rozměrů. Kritická je především situace s růstem cen energií, kdy ekonomika ji přestává zvládat. Přitom se v České republice vyrobí více levné elektřiny, než kolik ji spotřebujeme.

Komunisté Plzeňského kraje proto jednoznačně prosazují a podporují zastavit obchodování s elektřinou na burze. Ceny by se měly odvíjet od jejich skutečných nákladů. KSČM prosazuje důslednou revizi evropského Green Dealu. V této souvislosti dále navrhuje ukončit obchodování s emisními povolenkami. Nahradit soukromé distributory energie státní firmou. Stát by měl stoprocentně majetkově převzít ČEZ za účelem kontroly výroby elektřiny a její distribuce. Stát by měl odkoupit zásobníky plynu od německé RWE s tím, že odpovědnost za doplňování rezerv musí garantovat stát, ne soukromé zahraniční subjekty. KSČM navrhuje v souvislosti s neúměrným zvyšováním cen potravin prosadit nulovou sazbu DPH u zboží základní spotřeby a efektivněji využít zákona o cenách. Nastavit ceny pohoných hmot ve státním podniku ČEPRO s cílem srovnání nepřímé daně na pohonné hmoty se sousedními státy.

KSČM vyzývá občany, aby sledovali a posuzovali situaci v naší zemi i v Plzeňském kraji. Současně aby podpořili nadcházející akce zejména demonstrace v Praze a krajských městech s cílem vystavit „stopku“ Fialově vládě, která na občany České republiky doslova kašle.

Nelze se nechávat donekonečna obelhávat vládou a jejími představiteli. Občané České republiky musí být na prvním místě. KSČM toto jednoznačně podporuje.

 

Autor: 
RSDr. Jan Rejfek, tiskový mluvčí Plzeňského KV KSČM
Zdroj: 
Členové pléna plzeňského KV KSČM