Stanovisko Výkonného výboru Plzeňského Krajského výboru KSČM k aktuální politické situaci ze dne 3. května 2023

4. 5. 2023

Výkonný výbor Plzeňského Krajského výboru KSČM se dne 3. května 2023 v Rokycanech na svém jednání vymezil proti obranné smlouvě, připravené Miminsterstvem obrany ČR na rozmístění cizích vojsk na území ČR.

Dochází tak k další velmi ostré eskalaci vyhrocující již tak vypjatou situaci mezi Českou republikou a Ruskou federací. Namísto hledání mírového řešení válečného konfliktu na Ukrajině přispívá ČR konkrétními opatřeními k rozdmýchávání konfliktu. To potvrzují i kroky prezidenta republiky Petra Pavla, který při návštěvě Ukrajiny nabídl vojenskou spolupráci ve výrobě zbraňových systémů mezi Ukrajinou a Českou republikou.

Vláda ČR schválila smlouvu o rozmístění amerických vojsk v ČR po vzoru Slovenska. Američané tak dle dostupných informací dostanou pod kontrolu části leteckých základen Čáslav, Pardubice, Náměšť nad Oslavou a Mošnov, dále budou moci používat výcvikové prostory Armády ČR a kasárna ve Vyškově, Rančířově a Staré Boleslavi. Členové Výkonného výboru jednoznačně toto odmítají a vyzývají vládu k přehodnocení situace!

Přestože oficiálně vláda ĆR veřejnosti nic nesdělila a nedostala k tomu ani mandát, vlastně se zpožděním několika měsíců uskutečnila podobný proces, který se uskutečnil na Slovensku. Ministerstvo obrany ČR v minulých dnech oznámilo, že vláda Petra Fialy schválila armádní návrh na mezinárodní dohodu DCA - Defense Cooperacion Agreement o rozmístění vojsk v České republice.

Vojáci americké armády budou spadat pod americké velení. Americká armáda bude moci podle smluv zde budovat vojenské stavby, na jejich výstavbě se budou podílet firmy vybrané americkou armádou, tedy ne nezbytně české firmy. Vojáci budou spadat pod americkou ozbrojenou moc. Prostory pod americkou jurisdikcí nebudou spadat pod české daňové předpisy. Američané zde nebudou platit žádné přímé ani nepřímé daně, jako je DPH nebo spotřební daň. Od všech daní budou Američané osvobozeni. V jednom z článků se také hovoří o umístění materiálu, vybavení a zásob, ke kterým bude mít přístup výlučně americká strana.

Po 34 letech budou na území ČR opět působit cizí vojska, přestože Václav Havel v úvodních vyjádřeních svého prezidentského působení hovořil o tom, že v ČR nebudou již nikdy žádní cizí vojáci. Byl to zároveň ale také on, kdo umožnil vstup ČR do NATO.

Dnešní protiruská hysterie tak dostala další impuls podporovaný i prezidentem republiky. Namísto mírových jednání připravují nejen další provokativní opatření, ale stále více vtahují ČR do konfliktu, se kterým nemá ČR nic společného.

KV KSČM vyzývá občany k obezřetnosti a také k odmítnutí cizích vojsk na našem území. Vyzývá, aby se vláda ČR více zabývala astronomickým zadlužením ČR a tím, jak jej umořovat bez ožebračování vlastních občanů.

 

Autor: 
Výkonný výbor Plzeňského KV KSČM 3. května 2023, Rokycany
Zdroj: 
RSDr. Jan Rejfek, tiskový mluvčí Plzeňského KV KSČM