Stanovisko výkonného výboru Plzeňského KV KSČM k aktuální politické situaci z 6.3.2023 (Bandera party v Plzni.)

7. 3. 2023

Výkonný výbor Plzeňského Krajského výboru KSČM se velmi ostře ohradil dne 6. března 2023 na svém jednání v Plzni proti konání „Bandera Party“ v plzeňském klubu Aréna, která je připravovaná na den 25. března 2023. Zároveň odsoudil již dvě konané akce, byť byly myšleny jakýmkoliv způsobem.

Je smutné, že na jedné straně má pomalu celá Evropa bojovat za zájmy Ukrajiny a na straně druhé si zde mladí lidé pořádají zábavy a party, oslavující Stepana Banderu, což je krajně nepochopitelné a hlavně nevkusné.

Stepan Bandera byl fanatický fašista, kterého se zřekli i samotní Němci pro jeho sadismus, mající na svědomí více než 100 000 lidských životů. Poláci mají k této otázce zákon a považují počínání Stepana Bandery za genocidu. U nás, ale naopak Stepana Banderu oslavujeme a to nejen v Plzni, ale i v Praze.

Zástupci Výkonného výboru KV KSČM Plzeňského kraje vyzývají zejména pořadatele těchto akcí, aby bedlivě zvažovali jejich dopad a nesledovali v tom jen peněžní prospěch.

Vyzývají politickou reprezentaci města Plzně a městského obvodu Plzeň 1, aby konali.

Zároveň se obracíme na Policii ČR, zvláště orgány činné v trestním řízení, proč proti těmto akcím nebylo zasaženo a nejsou zakázány, zejména když jsou monitorovány. Je smutné, jak sdělila i europoslankyně Kateřina Konečná, že na mnohých víkendových akcích na podporu Ukrajiny beztrestně vlály prapory fašistické jednotky AZOV.

Výkonný výbor KV KSČM chce tímto varovat před postupnou fašizací české společnosti, ke které těmito akcemi dochází. Mladí lidé z Ukrajiny by si měli uvědomit, kde momentálně žijí a brát vážně zákony ČR, které zakazují propagaci fašismu. Bandera Party k této propagaci přispívá. Měli by si uvědomit, že hájit zájmy Ukrajiny mohou doma ve své zemi. Tím nejlépe pomohou bránit Ukrajinu a přispět k řešení válečného konfliktu.
 

Autor: 
Výkonný výbor Krajského výboru KSČM Plzeňského kraje
Zdroj: 
Výkonný výbor Krajského výboru KSČM Plzeňského kraje, 6.3.2023, Plzeň