Teroristický útok na Kerčském mostu do ruského Krymu

8. 10. 2022

V sobotu ráno, 8.10.2022, v 6 hodin 7 minut místního času došlo k teroristickému útoku na Kerčský most spojující vnitrozemí Ruské federace s ruským poloostrovem Krym.

K výbuchu došlo v nákladním kamionu který jel ve směru z vnitrozemí do Krymu, a to když se kamion blížil k nájezdu k arkám, kudy pod Kerčským mostem mohou proplouvat lodě. 

K těmto arkám (obloukům) až kamion ale nedojel, takže vodní cesta po částečné demolici a pádu části mostu není zablokovaná.

V tu dobu projížděl, nebo stál (to zatím nebylo upřesněno) na vedlejším železničním koridoru na tomto mostě nákladní vlak, který vezl 20 vagonů cisteren s pohonnými hmotami pro Krym. Celkem 7 cisteren po výbuch kamionu okamžitě zahořelo, naštěstí nevzplály všechny cisterny.

Jednoznačně se podle ruských úřadů jedná o teroristický čin na strategicky důležitou civilní infrastrukturu Ruské federace. Tedy teroristický útok na Ruskou federaci!

Podle informace vyšetřovatelů řidič kamionu zahynul, buď byl výbuchem roztrhán na kusy, nebo se doslova „vypařil“. Nic netušící řidič kamionu byl teroristy obětován! Pár minut před výbuchem před vjezdem na Kerčský most vystoupil z vozu a ukazoval ostraze mostu nákladový prostor kamionu.  A zahynuli také dva neviní lidé (muž a žena, pravděpodobně manželé) v osobním automobilu, který jel v blízkosti kamionu v době výbuchu a který byl smeten výbuchem do moře.  

Požár cisteren se podařilo během několika hodin uhasit. Nepoškozené cisterny byly odtaženy lokomotivou do železniční stanice Kerč. Železniční koridor na Kerčském mostu i silnice pro automobilovou dopravu na mostu jsou poškozené a most je zatím uzavřen.

Probíhá vyšetřování. Premiér ruské vlády Mišustin ustavil bleskově na příkaz prezidenta Putina „Speciální vyšetřovací komisi“, která začala okamžitě pracovat.

Předseda vlády na Krymu, Sergej Aksenov vystoupil ihned s prohlášením pro veřejnost, že Krym má zásoby paliva na 30 dní a zásoby potravin na 60 dní. Zároveň řekl, že most bude 24 hodin uzavřen, aby lidé nepanikařili, že už je zabezpečena přeprava lidí po moři lodními převozy.

Na tento teroristický čin bleskově reagovalo několik zemí i Státní Duma (Parlament) Ruské federace i ruské Ministerstvo zahraničí.

Hlavní ideolog ukrajinského režimu a poradce prezidenta Zelenskeho Michailo Podoljak prohlásil, že to je ukrajinský čin. A že je to teprve začátek! 
Označil most za nelegální stavbu, za stavbu bez ukrajinského stavebního povolení. A co není povoleno, to musí být zbouráno. A co bylo ukradeno, musí být vráceno. Na závěr to shrnul třemi slovy. „Krym – most – začátek“.

Estonsko ústy svého ministra zahraničních věcí přivítalo výbuch na Kerčském mostu.

Finsko prohlásilo, že to organizovala Ukrajina, že to byl ale vojenský úder Ukrajiny proti Rusku.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Maria Zacharovová prohlásila ihned po útoku, že je to demonstrace ukrajinského terorismu, namířeného na ničení civilní infrastruktury Ruské federace. 

Ruská Státní Duma (Parlament) vydala prohlášení, že je proti Ruské federaci nyní vedena neskrývaná teroristická válka!

V ruských mediích se spekuluje o tom, že teroristický útok byl načasován na datum výročí 70. narozenin prezidenta Putina, který měl narozeniny včera 7.10.2022.  

 

Otázka zní, jak tento teroristický čin zapadá do širšího rámce událostí.

Prezident Putin před několika dny, po přijetí 4 bývalých oblastí Ukrajiny do sestavy Ruské federace navrhl ukrajinské straně, konkrétně prezidentu Zelnskému provést jednání o urovnání vzájemného ozbrojeného konfliktu. Prezident Zelenskyj s jeho okolím to odmítli!

V Ruské federaci se v posledních dnech ve veřejnosti projevuje nespokojenost s tím, že ruská vojska na Ukrajině ustupují vojskům bojujícím na straně Ukrajiny. 

Projevuje se tam částečně i strach z dalšího vývoje situace i v souvislosti s částečnou mobilizací. 

Je nespokojenost s tím, že ruská armáda bez boje opouští dobytá území na Ukrajině, přičemž při jejich dobývání zahynulo mnoho ruských vojáků. Ať už to bylo u Kyjeva, později u Charkova či nyní u Lymanu. 

Velká nespokojenost je nyní patrná i u bývalých vojáků z povolání, velitelů různých druhů ruských vojsk, kteří ví o čem mluví. Zejména je to patrné u vyšších důstojníků a to podplukovníků, plukovníků ale i u některých generálů ve výslužbě. Nespokojenost je patrná i v řadách sloužících a bojujících vojáků.

Oni tvrdí, že v ruské vojenské generalitě i v nejvyšších politických kruzích jsou nyní dohady a třenice o dalším postupu, o použití úderných zbraních a cílech, které by měly být zničeny.  Že jsou tam „nahoře“ vlivné síly, které brzdí nástup ruských vojsk a toto že jsou toho důsledky.

Nespokojenost obyvatel i širokých vojenských kruhů s dosavadními výsledky speciální vojenské operace je veliká a nejvyšší politické i vojenské vedení Ruské federace je doma pod tlakem a musí nějak zareagovat. Jinak, že přijde revoluce zdola.

Tito ruští vysocí důstojníci i generálové v záloze tvrdí, že Rusko má čím zaútočit a má čím bojovat.

Poukazují na to, že Rusko umožnilo navézt na Ukrajinu obrovské množství obrněné a raketové techniky ze západu od zemí NATO, ale i obrovské množství, doslova desetitisíce zahraničních žoldáků, kteří mají údajně smluvní plat 2000 USD na den. Mluví o tom, že ruské armádní složky o tom ví, kudy a odkud se to vozí na Ukrajinu a nic se s tím nedělá.

Tyto zbraně a desetitisíce zahraničních žoldáků jsou nyní použity na straně Ukrajiny proti ruským vojskům. Ukrajinská vojska jsou zdecimovaná, 70% bojovníků ukrajinských vojsk tvoří již údajně zahraniční žoldáci a profesionální zkušení vojáci armád NATO, konkrétně Poláci, Američané, Britové, Rumuni, Bulhaři aj. 

Ruští generálové v záloze se ptají veřejně, ve veřejném prostoru Ruska, proč na nepřátelskou Ukrajinu stále teče ruská ropa v této situaci?
Proč se nevybombardovaly dopravní silniční a železniční koridory, kudy se vozí na Ukrajinu veškerá vojenská technika ze západu ze zemí NATO, a to tanky, obrněné transportéry, raketomety, děla. munice aj..
Proč doposud nebyl vzat pod vojenský tlak prezident Zelenskyj a jeho parta ukro - nacistů?
Proč nebyly vybombardované letiště Ukrajiny, kudy se tam dostávají zbraně a zahraniční žoldáci, když jejich rukama a zbraněmi umírají ruští vojáci. Proč to?
A proč tamto?
Otázek a konkrétních příkladů mají tito zkušení vojáci nepříjemně hodně.

Podle nich na Ukrajině už dávno nebojuje Rusko s Ukrajinou. Ale válčí tam Rusko s NATO! Tomu by měly odpovídat kroky ruské armády! Mluví se o 3. světové válce!

Nejvyšší vedení Ruska několikrát veřejně opakovalo, že jakmile bude překročena červení linie proti Ruské federaci, tak Rusko udeří na centra, kde se přijímaly a přijímají tato rozhodnutí daného státu. Zatím tak Rusko nikdy neučinilo. I to je současnému vedení Ruska vyčítáno.

Rusko je proto nyní na dějinné křižovatce. Je pod velkým tlakem zvenku, ale i jeho státní a vojenské vedení uvnitř doma. 

Blíží se změna kurzu a pravděpodobně i některých vrcholných figur. Ta změna přijde zřejmě brzy. Neví se ale zatím, kterým směrem ta změna půjde.

Do této situace zapadá výbuch kamionu na Kerčském mostu. Byl to útok na jeden z novodobých symbolů Ruska a to v den životního jubilea 70. narozenin prezidenta Putina. 

A bylo to další flagrantní překročení červené linie!

 

******

Zde je několik údajů z každodenní svodky tiskového odboru Ministerstva obrany Ruské federace, konkrétně z 8. 10. 2022, pro Vaší představu o rozsahu současného konfliktu a o situaci na bojišti:
•    Na Ukrajině bylo od 24.2.2022, kdy Ruská federace zahájila na Ukrajině „Speciální vojenskou operaci“, k denacifikaci a k demilitarizaci Ukrajiny zničeno ruskou armádou na zemi, nebo ve vzduch již 316 vojenských letadel Ukrajiny, většinou stíhacích letounů! 

•    Před zahájením této ruské Speciální vojenské operace měla Ukrajina ale jen 152 letadel a ne všechny letouny byly letu schopné. To znamená, že země NATO v čele s USA, dodaly Ukrajině po 24.2.2022 dalších 164 vojenských letadel! Buď v celku, letu a boje schopných, nebo ve formě dílů, ze kterých se na Ukrajině tyto letouny sestavily. 

•    Všech 316 letounů bylo zničeno, většinou jejich piloti zahynuli! Ukrajina už nemá své vlastní piloty, létají tam místo Ukrajinců Poláci, ale i piloti z jiných zemí. Údajně i z České republiky?

•    Dále bylo zničeno či sestřeleno na Ukrajině 158 vrtulníků, často i s posádkou a s nákladem. 

•    Zničeno již bylo 2176 bezpilotních letounů (špionážních i úderných bojových). Jeden bojový bezpilotní dron turecké výroby „Bayraktar“ stojí více než milion dolarů.

•    Zničeno již bylo 379 raketových komplexů, odpalujících jednu nebo 2 velké rakety na větší dálku.

•    Zničeno již bylo 5494 tanků a obrněných bojových vozidel pěchoty.

•    Zničeno již bylo 866 mobilních salvových raketometů na bojových vozidlech a jim podobných pohyblivých nosičích. Sem patří raketomety GRAD, i zničené americké Hamersy! 

•    Zničeno bylo 3457 děl a těžkých minometů, plus obrovské zásoby dělostřeleckého a minometného střeliva, ale i munice všech možných kalibrů.

•    Zničeno bylo 6395 ukrajinských vojenských vozidel, většinou nákladních vojenských automobilů.

 

Fotogalerie

Autor: 
Mediální úsek Plzeňského KV KSČM
Zdroj: 
internet