V Plzni se uskutečnila dne 26.10.2023 beseda s pplk. Armády ČR v záloze Ing. Ivanem Kratochvílem

29. 10. 2023

Ing. Ivan Kratochvíl byl v roce 2021 šéfem spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Tento spolek sdružoval bývalé příslušníky Československé lidové armády a ležel v krku tehdejšímu, ale i současnému režimu v naší zemi, ale i velení Armády ČR.

Ivan Kratochvíl je absolventem Vysoké technické vojenské školy v Liptovském Mikuláši specializované na protivzdušnou obranu státu a následně absolventem Vojenské Akademie v Brně, obor řízení obrany státu.   

Dne 21. dubna 2021 byl zatčen s pěti dalšími kolegy příslušníky Národní centrály proti organizovanému zločinu /NCOZ/ pro podezření ze spáchání závažných trestných činů, a to trestného činu teroristického útoku, trestného činu financování terorismu a trestného činu podpory a propagace terorismu. Přičemž tyto trestné činy souvisely údajně se zapojením českých občanů do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. bývalé Doněcké lidové republiky, která je dnes součástí Ruské federace na základě rozhodnutí tamních občanů v průběhu lidového referenda.

Podle informace Ivana  Kratochvíla, kterou sdělil účastníkům besedy v Plzni, případ není dodnes uzavřen, probíhá nové kolo vyšetřování a dokládání důkazů ze strany NCOZ. Podle toho prý bude na této besedě mluvit, tak prosím za pochopení, uvedl Kratochvíl.

Dodal ještě, že jeho případ zapadá do doby „kauzy výbuchu muničního skladu ve Vrběticích“. Několik beden s českými náboji, které měly podle protokolu vybuchnou ve Vrběticích se totiž v té době objevilo v Sýrii, na straně protivládních sil tvořených žoldáky a dobrodruhy z celého světa podporovaných západem a NATO. V Sýrii v té době probíhal válečný konflikt a z těchto dodávek munice byl mezinárodní skandál, který hrozil demisí minimálně tehdejšího ministra obrany. Zatčení Kratochvíla a spol. mělo mediálně odpoutat pozornost od této kauzy, což se podařilo.

Na besedě se hovořilo o vojenském konfliktu na Ukrajině.

Bylo toho řečeno hodně kolem Ukrajiny, uvedeme zde jen několik zajímavostí. 
* Ruská armáda stojí na stejných pozicicích v zákopech, před nimiž je vybudováno několik obranných linií, které ukrajinská armáda není schopna prorazit.  Rusko vede tuto válku tak, aby neohrozilo ruský stát, když Ukrajinu všestranně podporuje celé NATO v čele s USA, ale i další státy, celkem asi 50 zemí světa.
* Rusko nechce další mobilizaci, protože když stáhnete muže z továren, na frontu, brzy se projeví problémy doma s ekonomikou, zásobováním, nespokojenost lidí atd.
* Rusko má vojenskou sílu ukončit konflikt porážkou Ukrajiny běm pár dní, maximálně týdnů. 
* Teď se hraje o to, co bude s Ukrajinou po ukončení válečného konfliktu, kdo převezme správu a obnovu této země, která je rozbitá a lidi hladoví. Západ má zájem, aby to spadlo na Rusko. Ruská federace to nemůže přijmout, protože by to ekonomicky nezvládla a ohrozilo by to jí samotnou. Ale s obnovou Ukrajiny se bude muset jednou začít.
* „Oni“ podle Kratochvíla budou bojovat do posledního ukrajinského vojáka! Jim prodlužování konfliktu na Ukrajině, do kterého je zataženo Rusko vyhovuje.
V tento moment se jeden z účastníků besedy zeptal Kratochvíla. Víme kdo to jsou „oni“? A Kratochvíl odpověděl: „Já už jsem 14 dní seděl na samotce a už fakt nechci!. Doufám, že mi rozumíte, protože vyšetřování NCOZ stále probíhá!“. 
* Na Ukrajině nyní probíhá nábor žen do armády! Ukrajina už má nedostatek mužů - vojáků, kteří mají alespoň základní vojenský výcvik, jak zacházet se zbraní, a mají základní vojenské náviky. Pokus stáhnout zpět na Ukrajinu mladé muže, kteří ujeli se skrýt do zahraničí, před nástupem do armády zkrachoval. (Vlastní poznámka. V Kyjevě proběhla tento týden velká demonstrace ukrajinských žen proti prezidentu Zelenskému, kdy tyto ženy nemají již několik měsíců žádné informace o svých mužích na frontě. Armáda nesděluje co je s nimi, skrývá před veřejností zprávy o ztrátách).
* Rusko podle Kratochvíla nechce mít na své západní hranici hroutící se státy s rozpadlou ekonomikou a hladové lidi. Proto i přes všechny sankce vůči Rusku dodává stále bez přerušení do Evropy ropu a plyn. My, jako Česká republika ji obrazně místo za 5 přímo z Ruska kupujeme přes někoho jiného za 45!

Situace kolem Armády ČR

Ivan Kratochvíl mluvil o tom, že ukončením základní vojenské služby se ztratila obranyschopnost naší České republiky. Ti dnešní mladí 19-letí kluci, když by dostali zbraně, tak se postřílí mezi sebou. Základní výcvik nováčků trvá několik měsíců. Jde o to, aby si osvojili a získali návyky vojenského režimu, seznámili se se základními vojenskými řády, aby se naučili zacházet se svojí zbraní a byli schopni ji použít v boji, aby se naučili pracovat ve vojenském kolektivu.
Jeden z účastníků besedy, se vyslovil nahlas, že dnešní Armáda ČR není schopna bránit Českou republiku, počtem svých vojáků a počtem výzbroje. Zejména poté co jsme předali značné množství vojenské techniky na Ukrajinu, mmj. prostřeky protivzdušné obrany. Naše armáda je podle něj dnes pouze expediční sbor. Máme chemiky, Slovensko ženisty. Kratochvíl dodal, já to vidím podobně jako vy.

Konflikt Izrael

Podle Kratochvíla hrozí přerůst ve 3. světovou válku. A ukrajinská válka a izraelský konflikt nejsou podle něj daleko od České republiky, tísic či více kilometrů. Cítíme to již na svých peněženkách a za rok to bude ještě horší. 

K likvidaci  záložního vojenského letiště Líně u Plzně.

Jeden z účastníků besedy položil Kratochvílovi otázku, jak to vidí on z vojenského hlediska, připravované rušení letiště Líně. Kratochvíl odpověděl: „Udělejte v Plzeňském kraji vše co můžete, abyste to letiště zachránili! Je to důležité pro náš národní stát“. Řeknu vám mojí zkušenost se zrušením vojenského letiště v Žatci.

V roce 1993 jsem byl převel do útvraru letiště Žatec. Již jsem zde měl přidělený byt, rodina se měla přestěhovat za mnou během 14 dní. Nakonec k tomu nedošlo. Začalo to nenápadnou epizodou.

V červnu 1993 se konala v britském Farnbourough (pozn. cca 25 km jižně pod Londýnem) tradiční letecká výstava, jedna z největších na světě. Bývalý velitel 11. stíhacího pluku v Žatci plukovník Václav Vašek, který již tehdy pracoval na vyšší funkci si řekl s kolegy, co kdybychom jim ukázali, když tam letíme, že také něco umíme? Tak upravili vojenský transportní letoun IL-14 a dva Migy 29 a vzlétli směr Velká Británie s plánovaným mezipřistátním na dotankování v Belgii. Během letu plk. Vašek přepočítal spotřebu paliva a vydal rozkaz letět bez mezipřistání se slovy „Kluci, my to dáme“! A tak doletěli až do Farnbourough. Tam z toho byli všichni v šoku. 

(Václav Vašek v letech 1975-87 sloužil u 11. stíhacího leteckého pluku v Žatci, z toho posledních sedm let jako jeho velitel a velitel letiště. V letech 1987-1990 byl zástupcem velitele 3. divize protivzdušné obrany státu a později náčelníkem stíhacího letectva federální československé a potom české armády. Tu opustil v roce 1994).  

Tato událost měla dva dopady. Všichni tam naše piloty poplácávali po ramenou jako hrdiny, dávali si s nimi přípitek a ti byli několik dní „na šrot“. Odlétat ukázky východní techniky tam museli mladí piloti.

Ta druhá událost byla závažnější. Během několika týdnů byl vydán rozkaz zrušit leteckou základnu v Žatci. V září 1993 byl přečten rozkaz o zrušení letecké základny a k 31.12.1993 byla základna oficiálně zrušena a letecký útvar zrušen. (V roce 1993 byl premiérem Václav Klaus).

V té době před 30 lety se letiště ve Farnbourough údajně pyšnilo tím, že je mimo dosah vojenských letounů Varšavské smlouvy. A najednou jim tam přistály 2 Migy bez mezipřistání. Dodal Kratochvíl.  

Jestli to byl skutečně tento hlavní důvod by musel říci někdo jiný, kdo byl v té době u rozhodování v čele armády a našeho státu. Ale příběh naznačuje, jaké bylo postavení naší republiky a našich vrcholných politiků. vůči západu té doby!

Přitom vojenské letiště v Žatci bylo v té době nejmodernější vojenské letiště v naší zemi. Z vojenského hlediska na špičkové úrovni. Z hlediska sociální zabezpečení personálu údajně vyžadovalo další investice. Byla tam právě dokončena 3 kilometry dlouhá přistávací dráha, kde mohl přistávat i ruský raketoplán Buran. Na letišti byly ve výzbroji MIG 29, které pak Klausova vláda vyměnila za polské vrtulníky Sikorsky. Veškeré budovy a hangáry byly následně srovnány se zemí a spolu se zpevněnými komunikacemi ekologicky sešrotovány! Vznikla zde průmyslová zóna TRIANGLE, kde pracuje pouze 30 % Čechů, jinak dovezení zahraniční pracovníci.

Nyní je enormní snaha „pětidemoliční Fialovo vlády“  zrušit vojenské letiště Líně u Plzně na západní hranici naší republiky. Německá automobilka Wolkswagen má údajně „zájem“ zde vybudovat přímo na odletové a přistávací dráze továrnu na baterie pro elektro automobily. Kratochvíl k tomu dodal, že toto letiště je zásadní prvek obranyschopnosti našeho českého národního státu. Těm silám, které chtějí zrušit národní státy, a které jim u nás pomáhají, jde na tomto letišti přesně o opak.  

KSČM Plzeňského kraje je zásadně proti likvidaci nyní záložního vojenského letiště Líně. Jedná se o klíčový strategický prvek obrany našeho státu. Německá továrna na výrobu baterie pro elektromobily může stát jinde!

Naše země po historických zkušenostech musí myslet i na zadní kolečka. Podívejme se do historie, odkud se rozpoutaly I. a II. Světová válka, ačkoliv to tak předtím nevypadalo. Strašlivé války, kde přišly o život desítky milionů lidí. Připomeňme si také, jak se k nám zachovali naši tehdejší věrní spojenci Velká Británie, Francie a Itálie při tzv. Mnichovské dohodě, (Mnichovské zradě), kdy nás zradili, vydali na pospas hitlerovskému Německu  a zůstali jsme úplně sami!  (Pozn.: KSČM).

Beseda s Ing. Ivanem Kratochvilem byla zajímavá a zdařilá. Svědčil o tom i potlesk účastnků na závěr besedy.

Autor: 
Mediální úsek Plzeňského KV KSČM, V.F.
Zdroj: 
Ing. Ivan Kratochvíl, účastnici besedy a internet