V Plzni se v pondělí 26.9.2022 uskutečnilo zasedání Krajského výboru KSČM

27. 9. 2022

Na jednání pléna Krajského výboru KSČM byly zhodnoceny prvotní výsledky komunálních a senátních voleb v Plzeňském kraji i v celé České republice, které se uskutečnily ve dnech 23. – 24. 9. 2022.

Bylo konstatováno, že KSČM v komunálních ani senátních volbách neuspěla. 

Proti minulým komunálních volbám z roku 2018 ztratila KSČM řadu mandátů, nedokázala postavit ani stejný počet kandidátek jako v roce 2018. 

Bolestné je to, že KSČM ztrácela v těchto komunálních volbách ve velkých městech. Například v Plzni KSČM nezískala ani jeden mandát do zastupitelstva statutárního města Plzeň, ani do žádného Plzeňského obvodu. Obdobné je to v Klatovech i v Domažlicích. V Tachově KSČM nepostavila kandidátku vůbec. 

V Plzeňském kraji bylo v komunálních volbách 2022 zvoleno 48 zastupitelů za KSČM, včetně účasti členů KSČM na kandidátkách nezávislých kandidátů.

Při hodnocení voleb bylo konstatováno, že přes nárůst veřejných protestů v zemi proti politice současné vlády premiéra Fialy, při narůstající drahotě, narůstající energetické krizi i hrozbě válečného konfliktu se to nepromítlo do účasti voličů ve volbách. Naopak! Celková volební účast byla nižší, než při minulých komunálních volbách v roce 2018. Například v Plzeňském obvodu Plzeň - Bory byla dokonce letos účast jen 35,5 %. V obvodu Plzeň – Lochotín byla jen 37,6%.

Pokud se týká voleb do Senátu Parlamentu ČR ve volebním obvodu č. 7 Plzeň, skončil kandidát KSČM na posledním místě ze 7 kandidátů.

 

Na zasedání bylo přijato několik závěrů k výsledkům voleb roku 2022:

•    Na příštím zasedání Krajského výboru bude projednáno komplexní hodnocení těchto voleb.

•    Krajský výbor KSČM děkuje všem kandidátům KSČM, kteří byli v komunálních volbách na kandidátkách KSČM i na kandidátkách nezávislých kandidátů uvedeni se členstvím v KSČM, za jejich osobní odvahu, za reprezentaci i hájení zájmů KSČM na veřejnosti. Děkuje i všem sympatizantům, kteří kandidovali za KSČM na kandidátkách KSČM.

•    Krajský výbor děkuje Jiřímu Valentovi, kandidátu KSČM na senátora za vykonanou práci v těchto senátních volbách pro KSČM

•    Krajský výbor KSČM také děkuje všem voličům, kteří dali svůj hlas kandidátům KSČM

•    Krajský výbor KSČM vyjadřuje poděkování všem funkcionářům v Základních organizacích, na Okresních výborech i Krajském výboru, kteří zabezpečovali svojí prací tyto volby za vykonanou práci. KSČM vykonala v těchto volbách velký kus práce ve společnosti, není důvod vše vidět negativně a podléhat pesimismu. Ve společnosti byly nastartovány procesy, které ještě nedolehly k mnoha občanům a změna postojů voličů teprve nastane. KSČM nyní musí podrobně zhodnotit výsledky voleb v jednotlivých místech a na všech úrovních, poučit se z nich a konsolidovat síly na další úkoly, které jsou před námi.

•    Krajský výbor připomíná doporučení Ústředního výboru KSČM pro členy a sympatizanty KSČM, aby v druhém kole senátních voleb nedali svůj hlas žádnému kandidátu současné vládní koalice, tedy kandidátům ODS – TOP 09 – KDU ČSL – PIRÁTI a STAN. Aby podpořili jejich protikandidáty.

 

V dalších bodech Krajský výbor KSČM projednal:

•    Informaci o sběru podpisů pro kandidaturu PhDr. Josefa Skály, CSc. na funkci prezidenta České republiky. Podpisů v Plzeňském kraji i v celé České republice zatím není získáno potřebné množství! KV KSČM vyzývá občany v Plzeňském kraji, kterým není lhostejno kdo bude příštím prezidentem ČR a kam bude  naše země směřovat, aby přidali svůj podpis pod kandidaturu Josefa Skály. Podpisové listiny jsou k dispozici na všech Okresních výborech KSČM, v každé ZO KSČM i u zastupitelů za KSČM. Získávání podpisů by mělo být dokončeno k 31.10.2022.

•    Byla projednána informace o přípravě KSČM na volby nového prezidenta ČR, kdy se první kolo volby prezidenta uskuteční již 13.1.2023, tedy už za 3,5 měsíce.

•    Krajský výbor KSČM vyhodnotil průběh a výsledky „Demonstrace proti drahotě“, která se uskutečnila dne 15.9.2022 v Plzni, a kterou organizovala KSČM. Akce byla hodnocena jako velmi zdařilá s účastí cca dvou stovek účastníků. Na nejbližším zasedání Výkonného výboru KV KSČM bude jednáno o přípravě další demonstrace v Plzni.

•    Krajský výbor KSČM schválil své dva zástupce do celostátní Komise mládeže při ÚV KSČM

•    Krajský výbor KSČM vyhodnotil přípravu a průběh dětského letního tábora organizovaného KSČM na šumavské chatě Kamzík. 

•    Byla projednána informace o výsledcích hospodaření Krajského výboru KSČM za I. pololetí roku 2022. Hospodaření je v souladu s rozpočtem a je úsporné.

•    Byla projednána informace o připravované celostátní demonstraci proti současné vládě, která je plánována na tuto středu 28.9.2022, od 14:00 hodin  na Václavském náměstí v Praze. 
Pro ty občany, kteří se chtějí zúčastnit demonstrace a nemohou jet do Prahy, bude v Plzni na náměstí Republiky velká obrazovka, kde bude přímý přenos demonstrace z Václavského náměstí. KV KSČM tuto demonstraci podporuje a vyzývá své členy a sympatizanty k aktivní účasti na této demonstraci.

•    Krajský výbor projednal další vnitrostranické informace, včetně informace z jednání vyšších stranických orgánů.

Autor: 
Mediální úsek Plzeňského KV KSČM
Zdroj: 
Plénum Krajského výboru