V Praze proběhl 30.5.2023 happening svolaný KSČM proti podpisu tzv. "Obranné dohody s USA"

31. 5. 2023

V úterý 30. května 2023 proběhl v Praze na Malostranském náměstí, od 15:00 hodin, protestní happening, který organizovala KSČM s názvem "AMI GO HOME!"

Několik stovek účastníků akce se sešlo, aby vyjádřili svůj nesouhlas s tzv. "Obrannou dohodou s USA", kterou podepsala ministryně války Černochová /z ODS/ dne 23. května 2023 ve Washingtonu. Obrannou se tato dohoda pouze nazývá, jinak uvnitř tohoto obsáhlého dokumentu není o obraně České republiky prakticky nic, podle vyjádření bývalého ministra zahraničních věcí Jana Kavana na této demonstraci. Název  této dohody je jen kamufláž před českou veřejností, pro předání suverenity České republiky do rukou americké armády!

Za KSČM vystoupila s projevem předsedkyně a europoslankyně Kateřina Konečná, (odkaz na video s jejím projevem - klikněte na červené slovo "projevem" v této větě), která připomněla, že smlouva byla vyjednávána tajně. »Jsou věci, které se dají změnit. Tato vláda udělá za dva roky ještě pěkný bordel, ale ten bordel se dá napravit, když přijde vláda, která to bude myslet s ČR dobře. Ale tato smlouva je napsaná tak, že ať přijde jakákoli vláda, tak jí nikdo nevypoví! Přijde vám to normální? Vláda si to odsouhlasila a ministryně Černochová jela políbit prsten do Ameriky. Ani ti Poláci, kteří mají s USA nadstandardní vztahy, do USA žádnou smlouvu podepisovat neletěli. Vláda nemá odvahu o těch věcech hovořit a kdo je jen trochu proti tomu, je označen za pátou proruskou kolonu. Když jsem tady viděla ty motorkáře, nebo co to bylo, jak nám tady projížděli, víte, co bych si strašně přála? Aby po těch amerických vojácích tady nezůstal ani ten smrad, jako tady po těch motorkách,« řekla Konečná.

Dále vystoupil místopředseda KSČM Milan KrajčaTen na třech krátkých citacích z »obranné« smlouvy dokázal, čeho se Česká republika schválením této vazalské smlouvy vzdává. »Proti zájmu obyvatel této republiky Fialova vláda schválila třeba toto: ‚Letadla, plavidla a vozidla provozovaná ozbrojenými silami USA, nebo výlučně pro ně, mohou volně vstupovat, pohybovat se na území České republiky a opouštět ho za podmínek respektování relevantních pravidel pro bezpečnost, ochranu a pohyb v oblastech letectví, vnitrozemské plavby a pozemní dopravy. Na palubu takových letadel, plavidel a vozidel nebude možné bez souhlasu Spojených států vstupovat nebo je podrobovat prohlídce.‘ Další citát z této ostudné smlouvy: ‚Na žádost Spojených států a za účelem plnění svého závazku ke vzájemné obraně Česká republika tímto vykonává svoji suverénní diskreční pravomoc a vzdává se přednostního práva na výkon trestní jurisdikce.‘ A třetí citát: ‚Příslušníci ozbrojených sil USA a závislé osoby nebudou na území České republiky povinni platit jakoukoli daň, poplatek, licenční poplatek ani podobné poplatky včetně DPH z nákupu, vlastnictví, držby, užívání, převodu…‘ Přečtěte si tu smlouvu celou, ať sami vidíte, co za našimi zády dělá Fialova vláda,« vyzval Krajča. Text tzv. obranné smlouvy je k dispozici zde.

Petra Prokšanová, předsedkyně Komise mládeže ÚV KSČM se obula do současné vlády, jejíž členové by podle ní „ani minutu neváhali vtáhnout naši zemi do imperialistické války. A víte proč se takové války nebojí? Protože se jich osobně netýká! V takových válkách totiž nebojují bohatí a mocní, ale obyčejní lidé.“

Za spolek Nespokojení promluvil Jiří Paroubek, bývalý předseda ČSSD a český premiér.

S mírovými projevy vystoupil za Spojenectví práce a solidarity Mirek Prokeš, za iniciativu Mír a spravedlnost Jan Kavan a za České mírové hnutí Petr Vlček.

Ženské hnutí reprezentovala předsedkyně Levicových klubů žen Květa Šlahůnková,

Komunistický svaz mládeže (KSM) Adam Nainar.

Vystoupil také zástupce Facebookové skupiny Chceme demisi Michal Ulvr. Vystoupil také známý pražský herec Ivan Vyskočil. 

Za hnutí Ne základnám vystoupila Eva Novotná, která si všimla další zvláštnosti. Autoři této "Obranné dohody" se záměrně vyhnuli slovu "základny",! To slovo tam není. Novotná k tomu dodala: »Nebudeme se přejmenovávat jen proto, že ve smlouvě je používáno slovo ‚zařízení‘ místo ‚základny‘ – jak by to znělo: Ne zařízením?« 

Během happeningu byly rozdány stovky letáků, placek, papírových holubic míru a triček s motivy protestu. Pod petice proti přítomnosti cizích vojska na území ČR a petici proti zvyšování věku odchodu do důchodu přibyly stovky podpisů.

Happening narušila skupina "Havloidů", pohrobků bývalého prezidenta Václava Havla, na motorkách s vlaječkami USA, kteří vylezli z děr, aby prý chránili jakési nepojmenované hodnoty po Havlovi. Jak známo Havlovo pojetí demokracie velmi zřetelně "šmachťalo" na pravou nohu a jeho slova o demokracii se často rozcházely s jeho činy. Havel rádoby demokrat se pošpinil v očích světové demokratické a mírumilovné veřejnosti i v myslích tehdejšího domácího disentu svým podpisem pod tzv. "Dopis osmi", (nazývaný též "Gang osmi"), z ledna 2003. Tento dopis dal podporu USA, aby byl americkou armádou vybombardován členský stát OSN Irák, bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, kde po této válečné agresi USA vůči Iráku zůstaly stovky tisíc mrtvých nevinných Iráčanů. Motorkáři chtěli rámusem silných motorek přehlušit vystoupení řečníků. Jeden z těchto motorkářů s americkou vlaječkou potom najel do demonstrujícího. Evidentně z této provokační akce trčela "jako sláma z bot" provokace řízená z americké ambasády v Praze. Proameričtí aktivisté s vlaječkami USA na motorkách měli veřejně demonstrovat české veřejnosti, že tady USA pevně řídí "pátou kolonu" v naší zemi! Policie měla plné ruce práce, aby zabránila násilnému střetu, který chtěli motorkáři pravděpodobně vyprovokovat.

KSČM děkuje všem účastníkům, spoluorganizátorům a vystupujícím za podporu, za odvahu a za aktivní účast, která byla hojná nejen z Prahy, ale i z Plzně, Klatov, Brna a dalších větších i menších měst České republiky.

Ještě není nic ztraceno, dokud tuto hanebnou dohodu s USA neschválily obě komory Parlamentu ČR a nepodepsal prezident.

KSČM vyzývá občany bez rozdílu politické příslušnosti, mluvte s poslanci i senátory z vašeho regionu, aby pro tuto potupnou dohodu pro Českou republiku nezvedli ruku! Podívejte se na Slovensko, kde už před časem podepsali tuto dohodu, jak se tam američtí vojáci chovají.   

Video: 

Fotogalerie