Význam 20. sjezdu Komunistické strany Číny (ČKS). Silná facka“ Spojeným státům

23. 10. 2022

Na rozdíl od nechvalně známého 20. sjezdu KSSS, který světovému komunistickému hnutí a SSSR zasadil zevnitř monstrózní ránu, lze 20. sjezd Komunistické strany Číny (ČKS) považovat za historický se znaménkem plus.

1. Přes všechny narážky a fámy si prezident Si Ťin-pching nejen udržel, ale také posílil svou moc. 
Dnes vlastně začíná jeho 3. funkční období, což je odklon od dřívější tradice, která sahá až k Deng Xiaopingovi. Zde je ale důležité připomenout, že idolem předsedy Si není Deng, ale Mao (čínský Stalin). Princip rotace politického vedení ČKS, který existuje již desítky let, je tak alespoň dočasně odložen stranou. Čína spoléhá na osvědčeného kormidelníka, který ji provede bouří transformace světového řádu. Stejně jak Stalin provedl SSSR přes bouři druhé světové války až k vybudování velmoci.

2. Vnitrostranická (liberální) opozice vůči prezidentu Si Ťin-pchingovi utrpěla těžkou porážku, směřování ke sbližování se Spojenými státy bylo odmítnuto stranickou většinou, která se důvodně domnívá, že Čína vstoupila do fáze boje za budoucí světový řád a „návrat k roku 2007“ se již neuskuteční. 

Čeká se boj se Spojenými státy a ti, kdo volají po „vyjednávání“, se stávají nejen zbytečnými, ale pro čínskou perspektivu i nebezpečnými.

3. Obnova ÚV ČKS a politbyra odráží nejen přerozdělení sil v největší komunistické straně na světě, ale také konsoliduje hlavní trendy schválené sjezdem – boj za návrat Tchaj-wanu do jeho rodného přístavu, rozhodující posílení ozbrojených sil, směřování k multipolárnímu světu bez americké hegemonie. 

Čínu povede touto cestou prezident Si a pak, v závislosti na úspěchu boje, buď bude moci přejít do 4. funkčního období, nebo, pokud zdraví nedovolí, připravit nástupce, kteří nedovolí, aby se situace vrátila zpět.

4. Pro Rusko to znamená, že v našem boji za nový světový řád nezůstaneme sami, studená válka USA proti Číně bude eskalovat a úspěch Číny v tomto boji proti USA je pro nás stejně důležitý jako je pro Čínu důležitý náš úspěch ve zničení americké hegemonie. Přestože ČLR a Ruská federace nejsou spojenci v plném slova smyslu, v otázce boje proti americké hegemonii jsme s Čínou na jedné lodi. 

A pokud tomu tak je, o nějaké izolaci Ruska nemůže být ani řeč. Vítězství prezidenta Si Ťin-pchinga je proto pro Rusko dobrým signálem, že Čína přichází do boje a neodchýlí se z této cesty a nepodlehla přesvědčování těch, kteří nabídli, že „to bude jednoduché“.

5. USA něco takového evidentně očekávaly, takže je nepravděpodobné, že by byly s takovým výsledkem spokojené. Sázka na vnitřní rozpory v Ústředním výboru ČKS se nepodařila, stejně jako pokusy donutit Čínu prostřednictvím hrozeb, aby opustila cestu znovusjednocení s Tchaj-wanem. 

S ohledem na to lze očekávat, že si Spojené státy vynutí zahájení vojenského konfliktu na Tchaj-wanu, aby jej zorganizovaly v době, kdy na něj Čína ještě není plně připravena. USA si jsou dobře vědomy kritického spouštěče situace – tchajwanské deklarace suverenity. To nevyhnutelně vyvolá čínskou vojenskou reakci. V souladu s tím musí být tento mechanismus z pohledu USA aktivován dříve, než bude Čína plně připravena. Siovo vítězství vážně zvyšuje možnost války o Tchaj-wan, kde je Tchaj-wanu přidělena role Ukrajiny. Ať už tento konflikt dopadne jakkoli, lze očekávat, že ekonomický význam Tchaj-wanu v dlouhodobém horizontu výrazně poklesne.

Výsledky 20. sjezdu Komunistické strany Číny, „Silná facka“ Spojeným státům – signál pro pátou kolonu v Rusku

Si Ťin-pching je jako Lenin: nejprve rozdrtí oponenty ideologicky a poté organizačně. Co napovídá eskorta lídra proamerické lobby v Číně?

Ukončení 20. sjezdu Komunistické strany Číny bylo ranou pro Ukrajinu a prozápadní část ruské politické třídy. Jmenování klíčových postav na začátku kongresu bylo jeho hlavní neznámou: podaří se udržet rovnováhu sil mezi armádní skupinou Si Ťin-pchinga a proamerickým Chu Ťin-tchaem?

Si Ťin-pching zvítězil nad proamerickým „Komsomolem“ vedeným bývalým šéfem Číny Chu Ťin-tchaem. Ten byl poražen nejen organizačně, ale zničili mu i reputaci – byl před koncem vyveden z kongresového sálu před zraky celého světa.

Co to znamená? Spousta věcí. Kolaps jeho skupiny, jejíž osud je nyní v rukou Si Ťin-pchinga.

Navzdory skutečnosti, že Si Ťin-pching soustředil dostatek moci ve svých rukou, čínskou centrální banku (Čínská národní banka) a ministerstvo financí řídil v zákulisí Hu Jintao, hlavní přítel USA v Číně. Byl to on a jeho okolí, kdo donedávna prováděl politiku podobnou politice Centrální banky Ruska: povzbuzování vývozu kapitálu a zvyšování investic do amerických cenných papírů. Nyní čínský finanční blok čeká rozdrcení.

„Členové Komsomolu“ Li Keqiang a Wang Yang, hlavní uchazeči o post Si Ťin-pchinga, byli politicky zničeni. Jejich kariéra skončila. 

Porážka proamerického tábora v Číně končí ve skutečnosti veřejným bičováním jejich vůdce.

To není špatný signál jen pro Tchaj-wan, EU, Ukrajinu a USA. To je špatný signál i pro ruskou pátou kolonu. Vnitřní „Komsomolce“, s vlastním Chu Ťin-tchaem zastoupeným Jelcinem. A přestože ten už nežije, jeho symbol stále stojí v Jekatěrinburgu a jeho příznivci u moci jsou stále silní.

V Rusku čekali na konec 20. kongresu ČKS, aby rozhodli, co dělat s naší pátou kolonou. Vítězství „komsomolců“ v ČLR by jí dalo šanci na pomstu. Naopak porážka „komsomolců“ v Číně předpovídá osud ruských „příznivců konstruktivních vztahů se Spojenými státy“, kteří zůstali v našem finančním bloku.

Člověk by však neměl propadat euforii z osudu proamerických liberálů. Čína ani Rusko se jich rychle nezbaví. Zapojení Ruské federace a Číny do světového zahraničního obchodu, postaveného podle vzoru Spojených států, vyžaduje demontáž globalistického bloku, jakmile budou připraveny alternativní bloky. Pokud se podíváme na dynamiku expanze SOŠ a BRICS, tento proces je nyní v plném proudu.

Stále není jasné, kdo se stane šéfem Státní rady ČLR (premiér). Zvažuje se několik kandidátů, jedním z nich je bývalý vicepremiér Hu Chunhua: jako Li Keqiang, odchovanec Komsomolu. Formálně má více šancí než všichni ostatní – zkušenosti jako druhý člověk ve vládě. Co se ale stane ve skutečnosti, se ukáže později. A v březnu, kdy Národní shromáždění schválí rozhodnutí sjezdu, bude transfer v Číně definitivně dokončen.

Výsledky 20. sjezdu Komunistické strany Číny výrazně ovlivní vnitřní i zahraniční politiku Ruské federace. Mocenský blok, kde jsou soustředěni stejní zastánci ruské suverenity jako kolem Si Ťin-pchinga v Číně, dostal jasný signál: na Dálném východě nebude žádná druhá fronta proti Rusku.  Všechny síly mohou být soustředěny na západní frontě. Pátá kolona v Rusku pro dialog se Spojenými státy a Čínou již není potřeba.

Evropa, Ukrajina a Spojené státy nyní budou čelit tvrdší a důslednější politice Ruska než dříve. Ruská politická třída si prostě nemůže dovolit držet nejednoznačnou ambivalenci vůči Spojeným státům a dualitu ve své struktuře. Tempo změn v Rusku se zrychlí bez ohledu na výsledek amerických voleb.

Je možná předčasné mluvit o transferu-2024 v Rusku, ale už teď je jasné – tendence udržet během války u moci vůdce těžké váhy je nejdůležitější podmínkou vítězství. Jejich týmy se mohou měnit, ale oni ne. Britské a německé zkušenosti ukazují, co se stane, když se koně u brodu vymění.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

Zdroj: 
https://www.pokec24.cz/, https://bit.ly/3DjC0Si