Výzva veřejnoprávním médiím

9. 4. 2024

Stačilo! - Výzva 

Vyzýváme veřejnoprávní média k objektivnímu výběru kandidátů do předvolebních debat!

V souvislosti s blížícími se předvolebními debatami a diskusními pořady týkajícími se voleb do Evropského parlamentu vyzývá opoziční koalice STAČILO! veřejnoprávní média, aby jako klíč pro výběr politických subjektů nepoužívala pouze privátní výstupy jedné agentury a nepodmiňovala účast v těchto pořadech zastoupením ve Sněmovně či Senátu PČR.

„V případě Komunistické strany Čech a Moravy se v nedávné minulosti běžně stávalo, že jsme nebyli přizváváni do diskusních pořadů i přesto, že KSČM má zástupkyni v Evropském parlamentu. O objektivní vyváženosti mediálního prostoru politickým stranám tak nemohla být vůbec řeč“, řekl tiskový mluvčí koalice STAČILO! a KSČM Roman Roun. Koalice v této souvislosti ve své výzvě upozorňuje na nutnost dodržování veškerých zásad vyváženosti a novinářské etiky i využívání kombinovaných průzkumů volebních preferencí renomovaných agentur.

Výzva koalice STAČILO! veřejnoprávním médiím:

Veřejnoprávní média – Česká televize a Český rozhlas – mají nestraně informovat a posilovat vzájemné porozumění a toleranci ve společnosti. Mají podporovat soudržnost pluralitní společnosti a demokracie.

Pluralitní společnost se může plně rozvíjet pouze tehdy, existuje-li svobodná soutěž politických stran. A za tu nesou svůj díl odpovědnosti i veřejnoprávní média.

Veřejnoprávní média nemají upřednostňovat žádný politický směr. Ve společnosti, v níž svobodnou soutěž politických stran média ovlivňují negativně, roste nesnášenlivost, extremismus a nedůvěra v demokratické hodnoty i média samotná.

V minulosti byly menší politické strany ve vysílání veřejnoprávních médií prokazatelně upozaďovány.

A proto:

• Vyzýváme veřejnoprávní média, aby v zájmu zachování rovné soutěže politických stran postupovala tak, aby již v budoucnu k takovým nedopatřením nedocházelo.

• Vyzýváme veřejnoprávní média, aby při budoucí přípravě politických a zejména předvolebních a volebních pořadů dodržovaly veškeré zásady vyváženosti a novinářské etiky.

• Vyzýváme veřejnoprávní média, aby při přípravě politických, a zejména předvolebních a volebních pořadů, využila kombinované průzkumy volebních preferencí (tzv. poll of polls) renomovaných agentur, místo spoléhání na privátní průzkumy jediné agentury.

• Vyzýváme veřejnoprávní média, aby pravidla pro účast kandidujících subjektů v předvolebním a volebním vysílání stanovila transparentně a přezkoumatelně, a to zejména s ohledem na specifika voleb do Evropského parlamentu a fakt, že koalice STAČILO! je v současné době prostřednictvím KSČM v Evropském parlamentu zastoupena.

Fotogalerie

Autor: 
Projednáno na Jihočeské programové konferenci 6. 4. 2024
Zdroj: 
FB STAČILO!