Vznikne společná levicová kandidátka?

3. 10. 2023

O řešení aktuální politické situace nejen v ČR diskutovali koncem minulého týdne v brněnském sídle komunistů předsedkyně ÚV KSČM a evropská poslankyně Kateřina Konečná, předseda spolku Nespokojení Jiří Paroubek, předsedkyně strany Česká suverenita sociální demokracie, exposlankyně PČR Jana Volfová, předseda strany Domov David Tygr Ploc a představitelé levicových spolků.

Na besedě debatovali s přizvanými hosty občané. Dřívější český premiér Jiří Paroubek zdůraznil, že je nutné vytvořit podmínky k tomu, aby v ČR vznikla kandidátka co nejširšího uskupení levicových sil. Tzn. všech levicových stran a hnutí, které samostatně působí na politické scéně. Komunistické i nekomunistické politické strany a též nezávislé osobnosti, které se přidají ke kandidátce do Evropského parlamentu. Cílem tohoto procesu je integrace politické levice. Nikoliv organizační sloučení, ale jako společenství  levicových stran a hnutí se svojí vlastní identitou. Proces by měl vyvrcholit za dva roky při volbách do Poslanecké sněmovny, kde skutečná levice nyní schází, vyjádřil se Paroubek s tím, že hnutí ANO hlasy levicových voličů rádo přebírá, avšak levicovou politiku ve skutečnosti nedělá. »Občas chce vyhovět našim americkým přátelům,« odtušil.

Diskuse s občany se zabývala i energetickou a surovinovou situací. Paroubek vyložil, že prosperita a rostoucí životní úroveň lidí u nás a v celé EU v minulých dvaceti třiceti letech byla založena na levných ruských surovinách. Jejich dovoz skončil. Budou k nám dováženy suroviny podstatně dražší – energetické, potraviny, zemědělské výrobky atd. To vše zvedá výstupní ceny výrob. Prvotní je to, že Američanům se podařilo prosadit manévr, aby Evropa přestala odebírat evropský plyn a začala odebírat podstatně dražší plyn americký.

Být energeticky soběstačnými

Předsedkyně komunistů Kateřina Konečná navázala, že základ je mít dostatečné vlastní zdroje energií. Na to české vlády v posledních 15 letech »kašlaly«. Nebyly schopny postavit jediný blok jaderné elektrárny. Takové stavby trvají desetiletí. »Potřebujeme i rychlou výstavbu malých jaderných bloků, které mohou řešit energetickou krizi,« navrhla.

České vlády od B. Sobotky po A. Babiše nechaly problém plynout bez řešení s tím, že to nějak dopadne. Teď ve výsledku říkají, že budeme kupovat drahou energii od Němců místo samovýroby levnější energie v ČR. V první řadě to byla těžba uhlí. Ale vláda dala zasypat např. kamenouhelný důl ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde je v tomto státě nejkvalitnější černé uhlí, vhodné i pro chemickou průmyslovou výrobu. Vrátit se tam k těžbě černého zlata by stálo miliardy korun. »Na energetiku se musíme dívat jako na souhrn všeho, co pomůže Česku být v energetice opět soběstačným, samostatným s tím, že se energetika vrátí zpět do veřejných rukou,« podtrhla Konečná.

Pokračovala, že ruský plyn se vyváží do světa přes velké námořní přístavy v Číně, Indii a jinde v Asii. »My, hlupáci, jej kupujeme za dvojnásobné, trojnásobné poplatky.« Energetiku musíme brát opravdu vážně jako jeden celek a konečně musíme usilovat o vrácení kontroly nad tímto oborem do českých rukou, abychom měli jistotu, že za deset či patnáct let budeme v energetice soběstační. To je pro příští chod národního hospodářství prioritní! Nejisté obnovitelné zdroje energie významně přispívají, ale nezachrání nás.

Expremiér Paroubek konstatoval, že pětinu či čtvrtinu u nás vyrobené elektřiny stát vyváží na lipskou burzu. Nebyl by to problém, kdyby ČEZ prodával elektřinu v Česku za výrobní náklady plus přiměřený zisk. Tím by české domácnosti a český průmysl mohly pracovat s podstatně nižší cenou elektrické energie. Bohužel premiér Fiala o potřebě zestátnění zprivatizovaného ČEZu už rok a půl pouze mluví a nic k tomu nedělá! Zestátnění ČEZ je jedno z řešení, jak snížit ceny, utlumit inflaci, jak stabilizovat rozpočty domácností i hospodaření firem.

České veřejné mínění o válce se mění

V besedě s občany Paroubek reagoval na dotaz, zda je možné Rusko ve válce porazit. Odpověděl: Rusko je nejbohatší stát, který má všechno – např. energetické suroviny, každoročně vyváží 50 až 60 milionů tun pšenice, nikoliv Ukrajina, ale Rusko je největší světový exportér pšenice. Těží se tam nejdůležitější klíčové druhy průmyslových kovů, spolu s Čínou těží vzácné horniny. Rusko má i takřka neomezené zdroje lidské síly. »Od počátku konfliktu Ruska s Ukrajinou tvrdím, že je potřeba hledat mírové řešení, které by ochránilo zájmy Ukrajinců a také Rusů, kteří žijí na jižní a východní Ukrajině. Také bezpečnostní zájmy Ruska i Ukrajiny. Konflikt se časem změnil na imperialistickou válku, cvičiště a zkušebnu nových zbraní. Na tom Češi nemají žádný zájem. České veřejné mínění se v tomto směru pozvolna mění,« konstatoval Paroubek.

Válka je velmi nešťastná událost

Jana Volfová (Česká suverenita sociální demokracie) Paroubka doplnila informací, že dříve, jako poslankyně za ČSSD, byla před pár lety v Luhansku a Doněcku, kde už osm let (včetně předchozích let před válkou) Ukrajinci bombardovali či ostřelovali ukrajinská města a vesnice s převahou ruské národnosti. »Lidsky se nedivím tomu, že ti lidé chtěli mír a někoho, kdo jim pomůže. Viděla jsem tam na ulici hrající se děti, zahoukala siréna a zmizely do krytu! Tato válka je velmi nešťastná událost,« řekla.

Člen vedení Městského výboru KSČM v Brně Martin Říha připojil sdělení, že už v roce 2014 pořádali brněnští komunisté sbírky pro děti v Luhanské oblasti. Poslali tam věcné dárky, školní potřeby i finanční dary. Přijel mezi ně do Brna i luhanský ministr, takže byli dobře informovaní o tom, co se tam děje i co dělají Ukrajinci a žoldáci v Luhansku a Doněcku ruskojazyčným spoluobčanům. To nikdo nemůže popřít.

Fotogalerie

Autor: 
Zdroj: 
https://www.nasepravda.cz