Ve středu, dne 15.11.2023 se uskutečnila schůzka na nejvyšší úrovni představitelů Číny a USA v americkém San Francisco. Čínskou delegaci vedl prezident Si Ťin-pching (Si´), americkou delegaci vedl prezident Joe Biden.
Jednalo se o bezprecedentní událost konce roku 2023 s významem pro celý svět. Představitelé obou supervelmocí se potkali na společném jednání téměř po roce, kdy v průběhu tohoto roku neprobíhala žádná komunikace. Schůzka se konala na opakovanou žádost prezidenta USA Bidena, kterou předtím čínská strana několikrát odmítla se zdůvodněním, že „není vhodná doba“. Byla to i reakce na nediplomatickou skandální návštěvu tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchajwan 2.8.2022.
Vrcholná schůzka se z bezpečnostních důvod uskutečnila cca 40 km za San Francisko v historickém sídle Filoli. Uskutečnila se na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), kterou hostilo San Francisco.
Podle ruských zahraničních pozorovatelů a jejich komentářů na schůzce proběhla otevřená (!) výměna názorů na základní otázky světa a rozvoje na planetě. Ale i k dvoustranným vztahům Číny a USA.
Do této schůzky se USA snažily prezentovat jako globální lídr a na Čínu nahlížely a prezentovaly ji jako "mladšího partnera", který by se měl od USA ještě učit. Schůzka ale proběhla v jiném duchu. Čína se nenechala zatlačit do této pozice.
Čínský prezident Si´ uvedl, že před Čínou a USA jsou jen dvě volby. Buď budou společně překonávat nakopené problémy rozvoje lidstva. Nebo se zvolí nulová spolupráce a konfrontace, což rozklíží celý svět. Planeta je dostatečně velká, aby USA i Čína mohli ekonomicky uspět. Si´dále uvedl, že snaha změnit druh druha je nereálná.
Si uvedl´, že kontrola exportu z Číny i importu do Číny, hlavně vyspělých technologií, ale i sankce vůči Číně ze strany USA a jejich satelitů škodí vzájemné spolupráci.
Si´americké delegaci řekl, že Čína si chce a bude zabezpečovat svůj rozvoj podle vlastních ideí. Nazval to „Čínskou modernizací“.
Si´navrhl americké straně 5 bodů vzájemného přístupu, které nazval pilíře vztahů Číny a USA. Konkrétně: Společně si formulovat principy přijímání druh – druha. Efektivně řídit různost názorů stran. Prohloubit vzájemně výhodnou spolupráci. Společně nést zodpovědnost za rozvoj světa jako dvě vedoucí velmoci světa. Prohlubovat kulturně - humanitární spolupráci, rozvoj turismu atd.
Si´ vyzval představitele USA, aby dodržovali vlastní pravidla, která hlásají!
Podle Bidena je naprosto zásadní, aby se s čínským protějškem jasně pochopili a aby soupeření mezi Washingtonem a Pekingem nepřerostlo v konflikt, což hrozí a situace pozvolna eskaluje.
Bylo dohodnuto obnovení kontaktů ve vojenské oblasti, aby se předešlo vojenské konfrontaci. Bylo dohodnuto zřízení společných pracovních komisí pro oblasti umělé inteligence, boje proti narkotikům, v otázce Taiwanu, Blízkého východu a ochrany klimatu.
Klíčovým bodem vztahů obou zemí je otázka ostrova Taiwan. Je důležité vědět proč.
Na Taiwanu se vyrábí čipy do počítačů a podobných zařízení. A to čipy poslední generace pro umělou inteligenci, pro zpracování obrovského množství dat, ale i čipy do nejmodernějších vysoce produktivních obráběcích strojů pro průmyslovou automatizaci. Stroje pro výrobu těchto čipů dovedou dnes vyrobit údajně jen 3 země na této planetě a to Japonsko, Holandsko a USA.
Právě USA se dohodly s těmito zeměmi a s Taiwanem na exportním ohraničení čipů pro Čínu! Ale i pro jiné země. V dlouhodobějším horizontu se může jednat zamezením dodávek nejmodernějších čipů o ekonomické zaostávání Číny, ztráty konkurenceschopnosti Číny, snížení ekonomického a tím i vojenského růstu země.
Čipy poslední generace se vyrábí jen v několika málo zemích světa. Nevyrábí se v Číně, ani v Ruské federaci, ani v Německu, ani ve Francii!
Právě sem podle politických pozorovatelů míří úsilí globalistů. Držet svět pod krkem a regulovat dlouhodobě výkonost ekonomik světa prostřednictvím čipů!
Na základě těchto informací si můžeme domyslet, jakou roli sehrávají návštěvy českých vrcholných politických představitelů na Taiwanu a česká mediální „Pro Taiwanská“ propaganda a čí zájmy tam pomáhají plnit.
Ostrov Taiwan a jeho hlavní město Tchai-pei je vzdáleno od pobřeží Číny asi 80 km. Čína usiluje o sloučení Taiwanu s kontinentální Čínou mírovou cestou. USA naopak prosazují samostatnost Taiwanu a jeho demokratizaci „podle amerických pravidel“. USA dodávají Taiwanu nejmodernější zbraně.
Podle dalších pozorovatelů Tichooceánská námořní flotila USA blokuje a kontroluje všechny námořní cesty a lodní zásilky kolem Číny a směřující do Číny. Klíčový pro námořní dopravu v regionu je Malacky průliv, který kontroluje armáda USA. Kolem Taiwanu vytvořily USA dvě mořské linie, jednu mezi Taiwanem a pobřežím Číny. Druhou za Taiwanem ze strany oceánu. Čína se snaží prosadit odstranění této námořní vojenské blokády USA. Jelikož dohoda s USA není možná, Čína už několik let mohutně posiluje své vojenské síly na moři. Buduje speciální opevněné ostrovy pro svojí armádu v moři.
Naopak USA se v poslední době dohodly s Filipínami o vojenské spolupráci a budují na území Filipín obrovskou vojenskou základnu, která je nedaleko od Číny. V Jižní Koreji mají kotviště nejmodernější americké ponorky s jadernými střelami.
Zatím zde v tomto regionu dochází mezi Čínou a USA „k přetlačování“.
Čína podle ruských pozorovatelů není zatím připravena na přímý vojenský střet s USA. Samotné USA nechtějí vyvolat otevřený vojenský konflikt, Protože je to daleko od USA a USA by měly problémy se zásobování svých vojsk. A hrozí, že Číně přijde na pomoc vojenská supervelmoc Ruská federace a Irán. A to by bylo pro USA hodně špatné.
USA usilují o udržení Status Qou, brzdit a kontrolovat Čínu, blokovat čipy a jiné vyspělé technologie pro Čínu a blokovat sjednocení Číny s Taiwanem.
V lednu 2024 se údajně konají na Taiwanu parlamentní volby a hrozí, že proamerické síly na Taiwanu v nich mohou prohrát. To by mohlo znamenat, že Taiwanský čipový průmysl by v případě vítězství pročínských sil pracoval na čínský rozvoj průmyslu a ekonomiky. To by znamenalo globální katastrofu pro USA a jejich spojence a to nemohou dopustit!
Pozorovatelé proto o schůzce Biden – Si´ hovoří jako o poslední schůzce před konfliktem!
Očekává se v průběhu 1,5 měsíce velká provokace ze strany USA kolem Taiwanu, aby se tamní volby neuskutečnily. Taiwan přestane být pro USA a západ zajímavý, až se čipy poslední generace začnou vyrábět v USA a v jiných zemích. Továrny už se tam staví.
V roce 2023 podle ruských pozorovatelů došlo k výraznému zhoršení vztahů mezi USA a Čínou. O 13 až 14% spadl objem vzájemné výměny zboží, což představuje údajně 200 miliard USD. To je cca 100 miliard USD, které schází výrobním firmám na zakázkách a tržbách. Došlo k velkému pádu vzájemných zahraničních investic v Číně i v USA. Zhruba 50x se údajně snížila výměna studentů. Výrazně o desítky procent se omezily lety mezi zeměmi.
Důležitou komponentnou mozaiky pro pochopení současných vztahů USA a Číny je podle makroekonomů skutečnost, že se USA přes různé pokusy nedaří nastartovat v jejich ekonomice ekonomický růst prostřednictvím domácí poptávky a to způsobuje velké problémy uvnitř v USA. USA nyní údajně vynakládají obrovské úsilí na ovládnutí trhů v Jihovýchodní Asii před Čínou. USA nechtějí, a nemohou si dovolit ztratit svojí tvář světového hegemona v tomto ekonomicky rostoucím regionu, kam se přesouvá ekonomické těžiště této planety. I sem do oblasti politického image a budování amerického obrazu patří výrok amerického prezidenta Bidena o tom, že čínský prezident Si Ťin-pching je diktátor.
Závěrem pozorovatelé konstatovali, že ani jedna strana této vrcholné schůzky Čína - USA se nedobyla svého úspěchu nad svým partnerem.
/Česká veřejnoprávní media podle našeho názoru ve zpravodajství o této vrcholné schůzce Čína - USA nepostihla všechny důležité aspekty rozhovorů, proto jsme se snažili je uvést v tomto článku. Jak známo, českým mediím schází dlouhodobě více nezaujatosti a objektivity/.