Zemřel někdejší generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu a pozdější první prezident SSSR Michail Gorbačov

30. 8. 2022

Ve věku 91 let zemřel v úterý, dne 30.8.2022, po dlouhé a těžké nemoci, někdejší generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu a první prezident Svazu sovětských socialistických republik Michail Gorbačov.

Česká media o tom informují tak, že: "S odkazem na prohlášení nemocnice o tom informovaly agentury ruský TASS a Interfax".

Vytvářejí tím dojem, že Gorbačov zemřel v Rusku. Ale není to pravda!

Česká media nenapsaly, že Michail Gorbačov už řadu let žije ve Spolkové republice Německlo se svojí dcerou, konkrétně v Bavorsku,  v jednom lázeňském městě, kde mu německá vláda hradí veškeré náklady na živobytí za to, že Gorbačov, jménem SSSR umožnil znovusjednocení Německa, mnoho desítek let po II. světové válce.

V současné Ruské federaci, po rozpadu Svazu sovětských socialistických republik, které zapříčinil Gorbačov svojí politikou a především politikou "Přestavby"  v roce 1991, totiž pro Gorbačova byla horká půda. Hněv ruského lidu se obrátil proti němu a jeho ženě Raise. Gorbačov se proto přestěhoval do SRN.

Nebudeme nyní hodnotit postavu Gorbačova a jeho roli v politice, to je věc pro historiky, a nikoli pro současné politiky. Nakonec, hodnoceních už bylo uděláno od roku 1991 dost a není to nic pěkného. 

Na vlastní přání bude údajně Gorbačov pohřben vedle své ženy Raisy na hřbitově v Moskvě, píše TASS s odkazem na příbuzné zesnulého.

Budeme se k tématu Gorbačov vracet později.

Autor: 
Mediální úsek Plzeňského KV KSČM
Zdroj: 
TASS