Ve věku 86 let zemřel 28. listopadu novinář, spisovatel literatury faktu a publicista Zdeněk Hrabica.
Zdeněk Hrabica byl redaktorem Mladé fronty, šéfredaktorem velmi populárního a čteného časopisu Svět v obrazech. Byl velmi plodný jako spisovatel, napsal například se spoluautorem Viktorem Andrijanovem knihu Lidé z Reportáže, jež se věnovala osudům těch, které zmínil Julius Fučík v Reportáži, psané na oprátce.
Jako autor se profiloval také ve dvojici se synem Pavlem Hrabicou. V 80. letech se seznámili s armádním generálem Karlem Klapálkem, jenž bojoval v řadách britských vojsk v Africe (mimo jiné jako velitel 11. východního československého praporu při obraně Tobrúku). Po skončení bojů v severní Africe odešel Klapálek do Velké Británie, kde působil u čs. pěší brigády. V roce 1944 se dobrovolně přihlásil k československé jednotce působící v SSSR. Účastnil se Karpatsko-dukelské operace a na Dukle se setkal s Ludvíkem Svobodou, který jej v dubnu 1945 ustanovil velitelem celého sboru.
Kapitoly ze setkání Hrabicových s Klapálkem na pražském Jižním Městě uveřejňovali autoři na pokračování – nejprve ve slovenském týdeníku Život, posléze v časopise Svět v obrazech. Výsledkem byla kniha Muž, který velel mužům (nakladatelství Mladá fronta, 1988). K životnímu příběhu generála Klapálka se ještě jednou Hrabicovi vrátili v roce 2006, když napsali knihu Zapomenutý generál Karel Klapálek. Toto dílo bylo oceněno Medailí Generálního štábu Armády ČR.
Osobnost dalšího hrdiny východní čs. armády, armádního generála Ludvíka Svobody, Hrabica faktograficky zpracoval v třísetstránkové knize Pět válek Ludvíka Svobody (nakladatelství Futura, 2013).
V roce 2005 se objevilo na knižních pultech společné dílo Zdeňka a Pavla Hrabicových s názvem Vila pana prezidenta o historii letního sídla Edvarda a Hany Benešových v Sezimově Ústí, které získalo v roce 2006 Cenu Unie českých spisovatelů a Daniela Strože.
Zdeněk Hrabica napsal stovky článků a reportáží v českém a zahraničním tisku a zveřejnil desítky fotoreportáží z domova a ze zahraničí. Profiloval se také jako vynikající fotograf. Setkal se s mnoha světovými i domácími osobnostmi politiky, kultury a veřejného života a zveřejnil o tom články a reportáže.
Byl také přispěvatelem deníku Haló noviny a jeho literární přílohy Obrys-Kmen a LUK. Ve Zdeňku Hrabicovi ztrácejí česká žurnalistika a literatura faktu svého významného představitele.