Komunistickou stranu měli po revoluci zakázat, řekl Babiš. KSČM reaguje

7. 9. 2018

Premiér Andrej Babiš ve středu v německé metropoli uctil památku obětí berlínské zdi, když k jejímu památníku položil věnec. Období, v němž Berlín v letech 1961-89 dělila, označil za velice temné. Zároveň později českým novinářům řekl, že po revoluci měla být zakázána komunistická strana.

Od novinářů později čelil otázce, jestli není zvláštní, že uctil památku komunistických obětí jako premiér vlády ČR, kterou komunisté podpořili. „Komunisti, KSČM nemá na naši vládu žádný vliv,“ uvedl s tím, že ji jen jednorázově podpořili. „Měli KSČM zakázat,“ poznamenal také k dění po sametové revoluci z roku 1989. Jestli někdo komunisty oslabil, tak to podle Babiše bylo jeho hnutí ANO.

Reakce představitelů KSČM

Vojtěch Filip, 1. místopředseda poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM

Jde o trochu nabubřelou a blížícími se volbami vychloubačnou rétoriku, která nemá žádný vliv na práci KSČM a autorovi spíše škodí, než pomáhá, ale to je jeho věc.

Stanislav Grospič, předseda mandátového a imunitního výboru a místopředseda ÚV KSČM:

Pan předseda vlády a hnutí ANO se řídí heslem "účel světí prostředky" a nědy si nevidí na špičku nosu. Nicméně platí, že nejvíce křičí ti, kteří sami kdysi byli členy komunistické strany, aby se distancovali od své vlastní minulosti.

Kateřina Konečná, europoslankyně KSČM a místopředsedkyně ÚV KSČM

Člověk může pošlapat svou minulost, ale nikdy ji nevymaže. Jestli marketingoví poradci naznali, že by teď měl premiér říkat toto, pak by je měl vyhodit. Jakožto bývalý člen KSČ totiž s takovými prohlášeními působí trapně. Myslela jsem, že ANO nechce politikařit, ale pracovat na nápravě nízkých důchodů, třetinových mezd ve srovnání se Západem, tristní dopravní infrastruktury, nebo korupčního prostředí, ale evidentně toto zajímá pořád jen jedinou stranu - KSČM. Jinak slova pana premiéra Babiše...no, dnes mluví tak, zítra mu řeknou, aby mluvil jinak. Kdyby byl ale chlap s vlastním názorem, tak se aspoň ke své minulosti postaví čelem.

Miloslava Vostrá, poslankyně KSČM a předsedkyně rozpočtového výboru sněmovny

KSČM je demokratickou parlamentní stranou, která má co řici ke směřovaní naší domácí i zahraniční politiky. Jsem ráda, že náš volební program je inspirativní pro mnohé politické strany, a to i pro ANO 2011(valorizace důchodů). Pro KSČM je důležité prosazování volebního programu ve prospěch občanů naší země. Vracení se k minulosti je pouze zástěrkou, jak odpoutat pozornost od řešení současných problémů.

Helena Grofová, kandidátka KSČM do komunálních voleb v Praze

BRAVO PANE PREMIÉRE a hlavně měli zakázat komunistům jako jste byl Vy podnikat, to byste dnes nebyl ani miliardář ani premiér a nepotřeboval byste podporu současných komunistů. Jste nejúspěšnější odchovanec KSČ, ale páteř Vám nenarostla, že?

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Lidovky.cz