Informace z jednání ÚV KSČM

20. 10. 2018

Ústřední výbor KSČM od sobotního rána debatuje neúspěch v komunálních a senátních volbách. Za zavřenými dveřmi se sešla téměř stovka členů z vedení i z okresních organizací. Strana ale nebude jednat o možném odvolání Vojtěcha Filipa z čela KSČM. Tento bod z programu vyřadila.

V sobotu se v Praze sešlo širší vedení komunistické strany. Členové Ústředního výboru budou projednávat situaci strany po neúspěšných komunálních a senátních volbách.
Hned na úvod se jako obvykle hlasovalo o programu jednání. Jako jeden zbodů byla navržena „diskuse o odvolání předsedy Vojtěcha Filipa“.
O tomto bodě již před jednáním nahlas mluvil například předseda oblastní organizace Plzeň- Sever Richard Pokorný. Tento bod ale nebyl schválen.
Filip si již v pátek nechal od Výkonného výboru ÚV schválit vyjádření podpory své osobě, čímž kritikům značně zkomplikoval situaci. Výkonný výbor zároveň usnesením vyzval straníky, aby případnou kritiku a vnitrostranické záležitosti vůbec neventilovali na veřejnosti.
„Okamžitě zastavit kontroverzní diskuse v médiích a na sociálních sítích k vnitrostranickým sporům, z nichž čerpají média k dehonestujícímútokům na KSČM,“ citují Lidové noviny údajný návrh usnesení, který má být dnes předložen k hlasování členům ÚV KSČM.
Kolem desáté hodiny si vzal slovo předseda Filip. Podle informací ParlamentníchListů.cz z jednání ve svém projevu poděkoval za práci současnému vedení, zvolenému na sjezdu v letošním roce. Jmenoval místopředsedu Stanislava Grospiče, místopředsedkyni Kateřinu Konečnou i dalšího místopředsedu Václava Orta. „Neplníme ale úkoly, které nám sjezddal,“ vytkl spolustraníkům.
Pak hovořil o tom, že KSČM musí zcela změnit přístup k volbám do Senátu. Podle  Filipa je třeba u těchto voleb usilovat o zavedení jednokolového systému. Alternativou je to, že volby budou platné jen v případě, že volební účast převýší 20 procent.
Po Filipově projevu vystoupil člen ÚV KSČM František Švarc, který navrhl zrušit probíhající zasedání. Nové by mělo být pouze pro členy ÚV,  bez pozvaných hostů, kteří jsou přítomni dnes. „Tohle je nedůstojné členů strany,“ postěžoval si.
Jeho návrh byl hlasováním odmítnut. František Švarc reagoval tím, že rozezleně opustil zasedání.
Poté vystoupil se svým diskusním příspěvkem místopředseda strany Petr Šimůnek, a jak ParlamentníListy.cz zjistily, měl říci, že volební výsledek, jakkoliv není dobrý, by neměl být důvodem k dalekosáhlým změnám. „Tenhle výsledek by neměl zastřást s komunistickou stranou, která má stoletou historii,“ řekl.
Další diskutující si připravili útok na stranickou platformu Restart, kterou zorganizoval bývalý místopředseda Josef Skála, a která si klade za cíl stranu znovu rozhýbat. Josef Bohatec, který ve Svitavách kandidoval do Senátu, ale koncem července se náhle rozhodl z voleb odstoupit, se podivoval: „Měla se tu konat nějaká akce Restart, ale viděl jsem jen dva lidi.“ A vyjádřil názor, že „za neúspěch v místech přece nemůže předseda Filip“.
Poté vystoupila Erika Kohoutová, která se podivila, že Josef Skála chcereformovat stranu, přitom „u nás v Ústí nad Orlicí nikdy nebyl, ani jako místopředseda“. Pak měla vyjádřit názor, že pokud by Skála byl předsedou, tak „polovina členů v KSČM skončí“. A zakončila názorem, že vplatformě Restart jsou jen ti neúspěšní, kteří se nedokázali ve straně prosadit řádnými postupy.
I ty, soudruhu, jsi byl místopředsedou
Po jedenácté hodině se ale dostala ke slovu i druhá strana. A to velmi rázně. Europoslanec Jaromír Kohlíček vznesl návrh na odstoupení předsedyVojtěcha Filipa. „Je zajímavé, že v ČSSD předseda Hamáček dnes žádá spolustraníky o důvěru. U nás ani po čtyřech omylech nic takového neexistuje,“ připomněl.
Na jeho slova reagoval poslanec Zdeněk Ondráček skutečně originálním návrhem: „Navrhuji, aby každý, kdo tu mluví, řekl, jak on sám uspěl ve volbách.“
Hlas protestu už se ale rozezněl. Zástupce z Prahy 10 se přidal k návrhu na odvolání předsedy Filipa a současně navrhl pověřit vedením strany prvního místopředsedu Petra Šimůnka.
Martin Říha z Brna pak kritizoval nedostatečnou ideologickou práci vedení strany. „Rozprášili jsme ideologické oddělení, a to byla chyba. Díky tomu nejsme schopni reagovat na potřeby lidí,“ kritizoval. Chybou podle něj bylo, že desátý sjezd strany v letošním roce neudělal zásadní změny.
S kritikou vedení vystoupil i člen ÚV Karel  Klimša, na kterého ovšem ostře zareagoval předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik: „I ty,soudruhu Klimšo, jsi byl místopředsedou, a neudělal jsi nic z toho, o čem kážeš. Pojďme se bavit o tom, co bude, ne co bylo,“ vyzval. Pak dodal, že teoreticky se všichni shodují, že má KSČM táhnout za jeden provaz, tak by prý bylo vhodné se tím též v praxi řídit.
Jaromír Petelík, někdejší asistent Jiřího Dolejše, se nyní pustil do stranického vedení a vyzval jej, ať dá své funkce k dispozici. „Ať se zeptá, jestli má po těch debaklech ještě důvěru,“ vysvětlil.
„Dospěli jsme na dno,“ shrnul pražský straník Ivan Hrůza. „Musíme mobilizovat stranickou politiku,“ dodal.
Delegát ze Žďáru nad Sázavou vyzval předsedu Vojtěcha Filipa, aby změnil svůj přístup, aby byl tvrdší a udělal si pořádek ve svém okolí. „A aby šel do hospody a věděl, co si lidé skutečně myslí o našich špatných kandidátech,“ dodal.
Tomeš Vytiska z Jindřichova Hradce pak upozornil, že volební výsledky KSČM byly špatné v celé republice. To podle něj ukazuje, že problém nenív místních funkcionářích, ale ve vedení strany. Ta prý navíc rozhodně není jednotná. „Přimlouvám se za mimořádný sjezd, který by řešil rozkol ve straně,“ vyzval. Zastal se i platformy Restart, ve které podle něj nejsou rozvraceči, ale lidé, kteří chtějí situaci řešit.
Poté vystoupila rozčíleně Soňa Marková, do loňska poslankyně. „Volby neprohrává jeden člověk, byť je jím předseda strany,“ vzkázala. Připomněla, že mandát Vojtěcha Filipa byl potvrzen sjezdem naposledy vloni a někteří se podle ní s jeho výsledky dodnes nedokázali smířit.
Dalším, kdo se postavil proti vedení, byl Miroslav Kavij, funkcionář z Plzně. Ten se jednoznačně zastal platformy Restart. „Restart byl označenza rozvraceče. Ale lze za rozvraceče označit třeba armádního generála Miroslava Vacka, nebo Václava Věrteláře, bývalého šéfredaktora Haló novin?“ ptal se. Dodal, že dubnový sjezd, na kterém obhájil předsednictví, měl Vojtěch Filip dobře zrežírovaný. „A není ani náhoda, že se právě v dnešní době plive na soudruha Skálu, podívejte se do dnešních Haló novin,“ dodal. Skončil vznesením  požadavku na rezignaci předsedy Filipa a svolání mimořádného sjezdu.
Členka ÚV Truksová následně kritické hlasy utnula slovy: „Uměli jste siv roce 1989 představit, že budeme mít takový vliv? Že budeme mít místopředsedu parlamentu a předsedy dvou výborů?“ Současného vedení strany by si podle ní měli komunisté vážit, a ne ho neustále hanět.
Helena Vrzalová, předsedkyně ústřední rozhodčí komise KSČM, následně vystoupila ještě temperamentněji: „Ano, vy všichni kritici pracujete dobře, jen to vedení vám to zkazilo... Začněte u sebe!".
Po šestnácté hodině byla diskuse ukončena a přistoupilo se k hlasování.Nejprve bylo hlasováno o  usnesení, vyjadřujícím  se k vnitrostranické platformě Restart. Nakonec  bylo hlasy 42 členů  ÚV KSČM přijato usnesení, které ukládá  všem členům KSČM, aby k vnitrostranické diskusi používali jen oficiální orgány strany.
Autor: 
Novinky.cz
Zdroj: 
Novinky.cz, převzato - www Středočeský KV KSČM