Exkluzivní rozhovor, který zakázali. Syrský prezident Assad: Evropa byla hlavním hráčem při vytváření chaosu v Sýrii. Evropské dodávky zbraní teroristům. To je pravá příčina imigrantské vlny a teroristických útoků v Evropě

14. 12. 2019

Prezident Sýrie Bašár al-Assad v rozhovoru pro italskou televizi mluvil velmi otevřeně. Možná proto se vedení TV Rai rozhodlo rozhovor nevysílat (měl být k vidění 2. 12.). Argumenty & Fakta jako jediné české médium tento rozhovor přináší exkluzivně i s plným překladem do češtiny (23 minut) zde.

Prezident Assad vysvětluje, že největší problém Evropy, tedy imigraci a terorismus, si Evropa zavinila sama. “Jak to myslíte”, ptá se šokovaná moderátorka. “Terorismus v Sýrii je podporován Evropou – a samozřejmě také USA a Tureckem. Evropa byla hlavním hráčem při vytváření chaosu v Sýrii. S čím kdo zachází, s tím také schází,” odpovídá Assad a vysvětluje, že například (a mimo jiné) Francie dodávala do Sýrie zbraně teroristům.

Prezident Assad se ostře ohrazuje proti termínu “občanská válka v Sýrii”. Podle něj šlo o konflikt mezi Sýrií a teroristy, podporovanými ze zahraničí.

Válka proti teroristům v Sýrii začala v roce 2011 v rámci tzv. Arabského jara. Tehdy padaly vlády mnoha zemí jako domečky z karet: Lybie, Maroko, Tunisko, Egypt, Alžírsko… Tím se vytvořil trh pro zbraně, dodávané především USA, Francií a dalšími státy. Válku v Sýrii ukončil až zásah Ruska. Vojáci USA však v Sýrii dosud jsou a kradou tam ropu.

Otázka 1: Pane předsedo, děkuji, že jste nás sem dostali. Prosím, dejte nám vědět, jaká je situace v Sýrii, jaká je situace na místě, co se děje v zemi?

Prezident Assad: Chceme-li mluvit o syrské společnosti: situace je mnohem, mnohem lepší, protože jsme se z této války poučili tolik ponaučení a myslím si, že budoucnost Sýrie je slibná; Vyjdeme z této války silněji. Když mluvíme o situaci na místě: Sýrská armáda postupuje v posledních několika letech a osvobodila mnoho oblastí od teroristů, stále zůstává Idleb, kde máte al-Nusru podporovanou Turky a máte severní část Sýrie, kde Turci minulý měsíc napadli naše území. Takže pokud jde o politickou situaci, můžete říci, že je to mnohem složitější, protože máte mnohem více hráčů, kteří jsou zapojeni do syrského konfliktu, aby se to přetáhlo a proměnilo ve válku o opotřebení.

Otázka 2: Když mluvíte o osvobození, víme, že existuje vojenská vize, ale jde o to, jak je nyní situace pro lidi, kteří se rozhodli být zpět ve společnosti? Proces usmíření, v jaké chvíli? Funguje to nebo ne?

Prezident Assad: Ve skutečnosti, metodika, kterou jsme přijali, když jsme chtěli vytvořit, řekněme, dobrá atmosféra – nazývali jsme to smíření, aby lidé žili společně a aby se lidé, kteří žili mimo kontrolu vládních oblastí, vrátili zpět pořádek práva a institucí. Mělo to dávat amnestii každému, kdo se vzdal své výzbroje a dodržoval zákon. Pokud jde o tento problém, situace není složitá. Pokud máte šanci navštívit jakoukoli oblast, uvidíte, že se život vrátil k normálu. Problémem nebyli lidé, kteří spolu bojovali; nebylo to jako by se západní příběh mohl pokusit ukázat – jak Syřané bojují proti sobě, nebo když to nazývají „občanskou válkou“, což je zavádějící. Situace spočívala v tom, že teroristé převzali kontrolu nad oblastmi a prováděli svá pravidla. Když ty teroristy nemáte, vrátí se lidé zpět do svého normálního života a budou žít mezi sebou. Nebyla žádná sektářská válka, neexistovala žádná etnická válka, nebyla politická válka; byli to teroristé podporovaní vnějšími mocnostmi, mají peníze a vyzbrojování a tyto oblasti okupují.

Otázka 3: Nebojíte se, že tento typ ideologie, který se odehrával a jak víte, byl základem každodenního života lidí po tolik let, nějakým způsobem může zůstat ve společnosti a dříve či později se vrátí?

President Assad: Toto je jedna z hlavních výzev, kterým čelíme. To, na co se ptáte, je velmi správné. Máte dva problémy. V oblastech, které byly mimo kontrolu vlády, vládly dvě věci: chaos, protože neexistuje žádný zákon, takže lidé – zejména mladší generace – nevědí nic o státě, právu a institucích. Druhou věcí, která je hluboce zakořeněna v myslích, je ideologie, temná ideologie, wahabská ideologie – ISIS nebo al-Nusra nebo Ahrar al-Cham, nebo jakýkoli druh těchto islámských teroristických extremistických ideologií. Teď jsme se začali zabývat touto realitou, protože když osvobodíte oblast, musíte tento problém vyřešit jinak, jaký je význam osvobození? První část řešení je náboženská, protože tato ideologie je náboženská ideologie, a syrští náboženští duchovní, nebo řekněme náboženská instituce v Sýrii, vyvíjejí v tomto ohledu velmi silné úsilí a uspěli; podařilo se jim pomoci těmto lidem porozumět skutečnému náboženství, nikoli náboženství, které je učili al-Nusra nebo ISIS nebo jiné frakce.

Otázka 4: Takže v podstatě jsou klerici a mešity součástí tohoto procesu usmíření?

President Assad: Toto je nejdůležitější část. Druhou částí jsou školy. Ve školách máte učitele, máte vzdělání a máte národní kurikulum, a toto kurikulum je velmi důležité pro změnu mysli těchto mladých generací. Za třetí, máte kulturu, máte roli umění, intelektuálů atd. V některých oblastech je stále obtížné hrát tuto roli, takže pro nás bylo mnohem jednodušší začít s náboženstvím, za druhé se školami.

Otázka 5: Pane předsedající, dovolte mi, abych se na okamžik vrátil do politiky. Zmínili jste Turecko, dobře? Rusko bylo v těchto letech vaším nejlepším spojencem, není to tajemství, ale nyní Rusko kompromituje s Tureckem v některých oblastech, které jsou součástí syrské oblasti, jak to tedy hodnotíte? 

Prezident Assad: Abychom pochopili ruskou roli, musíme pochopit ruské zásady. Pro Rusko se domnívají, že mezinárodní právo – a mezinárodní řád založený na tomto právu – je v zájmu Ruska a v zájmu všech lidí na světě. Pro ně tedy podporou Sýrie podporují mezinárodní právo; to je jeden bod. Za druhé, být proti teroristům v zájmu ruského lidu a zbytku světa. Takže být s Tureckem a dělat tento kompromis neznamená, že podporují tureckou invazi; spíše chtěli hrát roli, aby přesvědčili Turky, že musíte opustit Sýrii. Nepodporují Turky, neříkají „je to dobrá realita, přijímáme ji a Sýrie to musí akceptovat.“ Ne, oni ne. Ale kvůli americké negativní roli a západní negativní úloze, pokud jde o Turecko a Kurdy, Rusové vstoupili, aby vyvážili tuto roli, aby situaci vylepšili … Neřekl bych lépe, ale méně špatně, pokud chcete být přesnější. Mezitím je to jejich role. V budoucnu je jejich postavení velmi jasné: syrská integrita a syrská suverenita. Sýrská integrita a svrchovanost jsou v rozporu s tureckou invazí, což je velmi zřejmé a jasné.

Otázka 6: Takže mi říkáte, že Rusové by mohli dělat kompromisy, ale Sýrie nebude s Tureckem dělat kompromisy. Myslím, že vztah je stále dost napjatý.

Prezident Assad: Ne, ani Rusové nedělali kompromis, pokud jde o suverenitu. Ne, zabývají se realitou. Nyní máte špatnou realitu, musíte se zapojit, abyste něco udělali … Neřekl bych kompromis, protože to není konečné řešení. Může to být kompromis, pokud jde o krátkodobou situaci, ale z dlouhodobého nebo střednědobého hlediska by Turecko mělo odejít. O tom není pochyb.

Otázka 7: A z dlouhodobého hlediska je nějaký plán diskusí mezi vámi a panem Erdoganem?

Prezident Assad: Nebyl bych hrdý, kdybych někdy musel. Cítil bych se znechucený zacházet s těmito druhy oportunistických islamistů, ne s muslimy, islamisty – je to jiný termín, je to politický termín. Ale znovu, vždycky říkám: Moje práce není být spokojen s tím, co dělám nebo ne. Nejde o mé pocity, jde o zájmy Sýrie, takže kamkoli naše zájmy půjdou, půjdu.

Otázka 8: V této chvíli, kdy se Evropa dívá na Sýrii, existují kromě hlavních otázek dva hlavní problémy: Jeden jsou uprchlíci a druhý džihádisté, zahraniční bojovníci, kteří přicházejí do Evropy. Jak vidíte tyto evropské starosti?

President Assad: Musíme začít jednoduchou otázkou: Kdo vytvořil tento problém? Proč máte v Evropě uprchlíky? Je to jednoduchá odpověď: Kvůli terorismu, který je podporován Evropou – a samozřejmě Spojenými státy a Tureckem a dalšími -, ale Evropa byla hlavním hráčem při vytváření chaosu v Sýrii. S čím kdo zachází, s tím také schází.

Otázka 9: Proč říkáte, že hlavní hráč byla Evropa?

Prezident Assad: Protože Evropa veřejně podporovala EU teroristy v Sýrii od prvního dne, prvního týdne nebo od samého začátku. Obviňovali syrskou vládu a některé režimy, jako je francouzský režim, posílaly zbraně, řekli – byl to jeden z jejich úředníků – myslím, že jejich ministr zahraničních věcí, možná Fabius řekl: „posíláme“. vytvořili tento chaos. Proto je pro mnoho lidí obtížné zůstat v Sýrii; miliony lidí zde nemohly žít, takže se museli dostat ze Sýrie.

Otázka 10: V této chvíli v regionu dochází k nepokojům a dochází k určitému chaosu. Jedním z dalších spojenců Sýrie je Írán a situace se zde komplikuje. Má nějaká reflexe o situaci v Sýrii?

President Assad: Rozhodně, kdykoli budete mít chaos, bude to pro každého špatné, bude to mít vedlejší účinky a dopady, zvláště když dojde k vnějšímu rušení. Pokud je to spontánní, mluvíte-li o demonstracích a lidech žádajících o reformu nebo o lepší situaci ekonomicky či o jiných právech, je to pozitivní. Ale když jde o vandalismus a ničení, zabíjení a zasahování z vnějších sil, pak ne – rozhodně to není nic jiného než negativní, nic jiného než špatného a nebezpečí pro všechny v tomto regionu.

Otázka 11: Bojíte se toho, co se děje v Libanonu, který je skutečným sousedem?

Prezident Assad: Ano, stejným způsobem. Libanon by samozřejmě ovlivnil Sýrii více než kterákoli jiná země, protože je to náš přímý soused. Ale opět, pokud je to spontánní a jde o reformu a zbavení sektářského politického systému, bylo by to pro Libanon dobré. Závisí to opět na vědomí libanonského lidu, aby se nikomu zvenčí nedovolilo manipulovat se spontánním hnutím nebo demonstracemi v Libanonu.

Otázka 12: Vraťme se k tomu, co se děje v Sýrii. V červnu vám papež Francis napsal dopis, ve kterém vás žádá, abyste věnovali pozornost a respektovali obyvatelstvo, zejména v Idlebu, kde je situace stále velmi napjatá, protože tam bojuje a když přijde dokonce na to, jak se s vězni zachází ve vězeních. Odpověděl jstě mu a co?

Prezident Assad: Dopis papeže se týkal jeho starostí s civilisty v Sýrii a měl jsem dojem, že obraz ve Vatikánu možná není úplný. To se dá očekávat, protože hlavní příběh na Západě je o této „špatné vládě“ zabíjení „dobrých lidí“, jak vidíte a slyšíte ve stejných médiích – každá kulka syrské armády a každá bomba zabíjí pouze civilisty a pouze nemocnice! nezabíjejí teroristy, když se zaměřují na tyto civilisty! což není správné. Takže jsem odpověděl dopisem vysvětlujícím papeži realitu v Sýrii – protože jsme nejvíc nebo první, kdo se zajímá o civilní životy, protože nemůžete osvobodit oblast, zatímco lidé jsou proti vám. Nemůžete mluvit o osvobození, zatímco civilisté jsou proti vám nebo společnosti. Nejdůležitější součástí vojenského osvobození jakékoli oblasti je podpora veřejnosti v této oblasti nebo v regionu obecně. To bylo jasné za posledních devět let, a to je proti našim zájmům.

Otázka 13: Ale tento druh hovoru vás v některých ohledech přiměl znovu přemýšlet o důležitosti ochrany civilistů a lidí ve vaší zemi.

Prezident Assad: Ne, to je něco, o čem každý den přemýšlíme, nejen jako morálka, zásady a hodnoty, ale také jako zájmy. Jak jsem právě zmínil, bez této podpory – bez veřejné podpory nemůžete dosáhnout nic… nemůžete politicky, vojensky, ekonomicky a ve všech směrech postupovat vpřed. Bez veřejné podpory bychom této válce nemohli odolat devět let a nemůžete mít veřejnou podporu, když zabíjíte civilisty. Toto je rovnice, je to evidentní rovnice, nikdo ji nemůže vyvrátit. Proto jsem řekl, bez ohledu na tento dopis, to je naše starost. Vatikán je však opět státem a my si myslíme, že úlohou jakéhokoli státu – pokud se obávají těchto civilistů – je hlavní důvod. Hlavním důvodem je západní role při podpoře teroristů a právě sankce vůči syrskému lidu situaci zhoršily – a to je další důvod pro uprchlíky, které nyní v Evropě máte. Nechcete uprchlíky, ale zároveň vytváříte situaci nebo atmosféru, která jim řekne „jdou mimo Sýrii někde jinde“ a samozřejmě půjdou do Evropy. Tento stát nebo jakýkoli stát by se tedy měl zabývat příčinami a doufáme, že Vatikán bude hrát tuto roli v Evropě a po celém světě; přesvědčit mnoho států, že byste měli přestat zasahovat do syrské otázky a přestat porušovat mezinárodní právo. To stačí, aby lidé dodržovali mezinárodní právo. Civilisté budou v bezpečí, objednávka bude zpět, všechno bude v pořádku. Nic jiného.

Otázka 14: Pane předsedo, několikrát jste byl obviněn z používání chemických zbraní, a to byl nástroj mnoha rozhodnutí a klíčový bod, červená čára pro mnoho rozhodnutí. Před rokem, před více než rokem, došlo k události Douma, která byla považována za další červenou čáru. Poté došlo k bombovým útokům a mohlo to být ještě horší, ale něco se zastavilo. V dnešní době se prostřednictvím WikiLeaks ukázalo, že se ve zprávě mohlo stát něco špatného. Zatím tedy nikdo nemůže říci, co se stalo, ale při hlášení toho, co se stalo, se mohlo stát něco špatného.

Prezident Assad: Vždy jsme – od začátku tohoto vyprávění o chemických zbraních – říkali, že jsme je nepoužívali; nemůžeme ji použít, je nemožné, abychom ji v naší situaci použili z mnoha důvodů, řekněme – z logistických důvodů.

Moderátorka: Dejte mi jeden příklad.

President Assad: Jeden důvod, velmi jednoduchý: proč postupujete, proč byste měli používat chemické zbraně ?! Postupujeme, proč je potřebujeme používat ?! Jsme ve velmi dobré situaci, tak proč ji používat, zejména v roce 2018? To je jeden důvod. Za druhé, velmi konkrétní důkaz, který vyvrací tento příběh: když používáte chemické zbraně – jedná se o zbraň hromadného ničení, mluvíte o tisících mrtvých nebo alespoň stovkách. To se nikdy nestalo, nikdy – máte pouze tato videa o inscenovaných chemických útocích. V nedávné zprávě, kterou jste zmínili, existuje nesoulad mezi tím, co jsme viděli ve videu, a tím, co viděli jako technici nebo jako odborníci. Množství chloru, o kterém mluvili: za prvé, chlór není materiál hromadného ničení, za druhé, množství, které našli, je stejné množství, jaké můžete mít ve svém domě, existuje v mnoha domácnostech a používá se možná pro úklid a cokoli. To udělala organizace OPCW – zprávu zfalšovali a falšovali, jen proto, že Američané chtěli, aby tak učinili. Tato zpráva naštěstí tedy prokázala, že vše, co jsme řekli během posledních několika let, od roku 2013, je správné. Měli jsme pravdu, mýlili se. Toto je důkaz, jedná se o konkrétní důkaz týkající se tohoto problému. Opět platí, že OPCW je zkreslená, politizovaná a nemorální a organizace, které by měly spolupracovat s OSN na vytvoření větší stability na celém světě – byly použity jako americké a západní zbraně k vytvoření více chaosu.

Otázka 15: Pane předsedající, po devíti letech války mluvíte o chybách ostatních. Chtěl bych, abys mluvil o svých vlastních chybách, pokud nějaké existují. Existuje něco, co byste udělali jinak, a jaká je poučení, které může vaší zemi pomoci?

President Assad: Určitě, když mluvíte o něčem, vždy najdete chyby; to je lidská přirozenost. Ale když mluvíte o politické praxi, máte dvě věci: máte strategie nebo velká rozhodnutí a máte taktiku – nebo v této souvislosti implementaci. Takže naše strategická rozhodnutí nebo hlavní rozhodnutí byla postavit se proti terorismu, dosáhnout usmíření a postavit se proti vnějšímu vměšování do našich záležitostí. Dnes po devíti letech stále přijímáme stejnou politiku; jsme více drženi této politiky. Kdybychom si mysleli, že to bylo špatně, změnili bychom to; ve skutečnosti ne, nemyslíme si, že v této politice je něco špatného. Udělali jsme svou misi; implementovali jsme ústavu ochranou lidí. Nyní, když mluvíte o chybách při implementaci, máte samozřejmě tolik chyb. Myslím, že pokud chcete mluvit o chybách týkajících se této války, neměli bychom mluvit o rozhodnutích přijatých během války, protože válka – nebo její část, je výsledkem něčeho dříve. Během války jsme čelili dvěma věcem: první byl extremismus. Extremismus začal v tomto regionu na konci 60. let a zrychlil se v 80. letech, zejména ideologie Wahabi. Pokud chcete mluvit o chybách při řešení tohoto problému: pak ano, řeknu, že jsme byli velmi tolerantní k něčemu velmi nebezpečnému. To je velká chyba, kterou jsme se v průběhu desítek let dopustili; Před touto válkou mluvím o různých vládách, včetně sebe sama. Druhý, když máte lidi, kteří jsou připraveni se vzbouřit proti řádu, zničit veřejné majetky, spáchat vandalismus atd., Pracují proti své zemi, jsou připraveni jít a pracovat pro zahraniční mocnosti – zahraniční zpravodajství, požádat o vnější vojenský zásah proti jejich zemi. To je další otázka: jak jsme je měli? Pokud se mě zeptáte jak, řekl bych vám, že před válkou jsme měli více než 50 000 psanců, které policie například nezachytila; pro ty psance je jejich přirozeným nepřítelem vláda, protože nechtějí jít do vězení.

Otázka 16: A co také hospodářská situace? Protože část toho – nevím, jestli to byla jeho velká nebo malá část -, ale součástí toho byla také nespokojenost a problémy obyvatelstva v určitých oblastech, v nichž ekonomika nefungovala. Je to ponaučení někde?

President Assad: Může to být faktor, ale rozhodně to není hlavní faktor. Někteří lidé hovoří o čtyřech letech sucha, které nutilo lidi opustit svou půdu ve venkovských oblastech, aby šli do města … to by mohl být problém, ale to není hlavní problém. Mluvili o liberální politice … neměli jsme liberální politiku, stále jsme socialisté, stále máme veřejný sektor – velmi velký veřejný sektor ve vládě. Když máte velký veřejný sektor, nemůžete mluvit o liberální politice. Měli jsme růst, dobrý růst. Při provádění naší politiky samozřejmě opět máte chyby. Jak můžete vytvořit rovné příležitosti mezi lidmi? Mezi venkovskými oblastmi a mezi městy? Když otevřete ekonomiku, města budou mít větší prospěch, to povede k většímu přistěhovalectví z venkovských oblastí do měst… to jsou faktory, které by mohly hrát nějakou roli, ale to není problém. Ve venkovských oblastech, kde máte více chudoby, hrály peníze Katarů skutečnější roli než ve městech, to je přirozené. Platíte jim za půl hodiny to, co za jeden týden dostanou; to je pro ně velmi dobré.

Otázka 17: Už jsme skoro tam, ale chci se tě na něco zeptat. Jeden je o rekonstrukci a rekonstrukce bude velmi nákladná. Jak si dokážete představit tuto rekonstrukci, kdo by mohl být vašimi spojenci v rekonstrukci?

President Assad: S tím nemáme velký problém. Když už mluvíme o tom, že Sýrie nemá peníze … ne, ve skutečnosti má Sýrie spoustu peněz; Syrští lidé na celém světě mají spoustu peněz a chtějí přijít a vybudovat svou zemi. Protože když mluvíte o budování země, nedává lidem peníze, je to o získání výhod – je to obchod. Mnoho lidí, nejen Syřanů, chce v Sýrii podnikat. Takže, když už mluvíme o tom, kde můžete mít finanční prostředky na tuto rekonstrukci, již máme, ale problém je v tom, že tyto sankce brání těmto obchodníkům nebo společnostem v příchodu a práci v Sýrii. Navzdory tomu jsme začali a přesto některé zahraniční společnosti začaly hledat způsoby, jak se těmto sankcím vyhnout a začali jsme plánovat. Bude to pomalé, bez sankcí bychom neměli problém s financováním.

Otázka 18: Končí velmi osobní poznámkou, pane předsedo; cítíte se jako přeživší?

Prezident Assad: Pokud chcete mluvit o národní válce, jako je tato, kde téměř každé město bylo poškozeno terorismem nebo vnějším ostřelováním a dalšími věcmi, můžete hovořit o všech Syřanech jako o přeživších. Myslím, že je to lidská povaha: být přeživší.

Moderátorka: A vy osobně?

Prezident Assad: Jsem součástí těch Syřanů. Nemůžu se od nich odpojit; Mám stejný pocit. Opět se nejedná o to být silným člověkem, který přežil. Pokud nemáte tuto atmosféru, tuto společnost nebo tento inkubátor, abyste přežili, nemůžete přežít. Je to kolektivní; není to jediná osoba, není to show pro jednoho člověka.

Moderátorka: Děkuji vám, pane prezidente.

Prezident Assad: Děkuji.

Zdroj: https://www.arfa.cz/exkluzivni-rozhovor-ktery-zakazali-syrsky-prezident-...

Video: