Důchodová reforma je jednou z hlavních priorit nejen vlády, ale také KSČM. Současný systém je totiž udržitelný jen v případě úpravy parametrů, tak jak je to potřeba v průběhu času. A žel se nejedná o dalekou budoucnost, nastavení nových parametrů je potřeba dosáhnout nejpozději do 10 let, ale čím dříve, tím lépe. To respektuje i ministryně financí, která také říká, že budou peníze na důchody zhruba do roku 2030. Co bude dál? Je potřeba urychleně hledat řešení? Nemyslím si.
Není potřeba objevovat již objevené. Navrhuji se znovu vrátit k jednání o spravedlivých daních. Je možné uvažovat i o progresivní dani, která je běžná u řady států EU. Již v minulých volbách KSČM navrhovala progresivní zdanění příjmů a kapitálu velkých korporací.
Dlouhodobě jsme pro diferenciaci daní u fyzických i právnických osob. Není možné, aby ti, kteří mají příjmy o něco málo vyšší než je minimální mzda, měli stejnou daňovou úroveň, podobně jako ti, kteří mají měsíčně sto tisíc či více. Stejně tak není možné, aby nadnárodní korporace měla stejnou daň, jako například malá rodinná firma. Česká republika stále patří k malé skupině unijních států, které dosud neuplatňují takzvanou progresívní daň z příjmů. Proč?
Rádi bychom se vrátili k tématu spravedlivého zdanění. Je tedy logické, že od vlády pak vyžadujeme aktivnější přístup v oblasti příjmů…