Jednalo se megaskandál s neoprávněně vydanými vysokoškolskými diplomy na Právnické fakultě v Plzni, která se táhla několik let prakticky od podzimu roku 2009 až do roku 2013.
Kauza je známá pod zkratkou „Turbostudenti plzeňských práv“.
Bylo to v době kdy u vlády v zemi, ale i v Plzeňském kraji a v Plzni byla ODS, která dosadila na Právnickou fakultu „své kádry“.
Do Plzně jezdili kmotři ODS a jim spříznění kumpáni z celé republiky „studovat“ a získávat ve zkráceném fiktivním studiu vysokoškolské diplomy a právnické tituly!
Proč „turbostudenti“? Protože například podnikatel Jan Harangozzo dle závěrů vyšetřování vystudoval „Práva“ v Plzni údajně za pouhé dva měsíce a dva týdny! U výslechu se obhajoval tím, že mu bylo v Plzni uznáno předchozí studium na bratislavské univerzitě, tam ale podle dotázání studoval jen jeden rok, než jej vyloučili.
Již koncem roku 2009 kdy tento skandál poprvé začal pronikat na povrch, byl po odvolání vedení Právnické fakulty jmenován novým děkanem dnešní europoslanec JUDr. Jiří Pospíšil, tehdy ještě jako člen ODS, (později po skandálech ODS přeběhl k TOP 09), aby tam „dal rychle a správně věci do pořádku“. Protože celá aféra „nezaváněla, ale doslova smrděla obrovským politickým skandálem“. Byl to sud s dynamitem, na tuzemské politické scéně, na kterém už hořel doutnák!
Při prvních prověrkách se v ohrožení svého akademického vzdělání ocitli např. šéf plzeňské městské policie Luděk Hosman, náměstek policejního prezidenta Jan Brázda, vyšetřovatelka protikorupční policie Monika Kocourková, podnikatel Jan Harangozzo, který figuroval i v kauze konkurzních podvodů soudce Jiřího Berky, poslanec Marek Benda (ODS), primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS), starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) či potomci zavražděného „kmotra podsvětí“ Františka Mrázka Michal a Monika Mrázkovi. A mnozí další.
Správní řízení, které bylo zahájeno v této věci nespočívalo v rušení titulů, ale ve zrušení neoprávněně vydaných diplomů, jakožto osvědčení o řádném ukončení vysokoškolského studia. Bylo zahájeno v celkem 69 případech. Z toho bylo 7 bakalářů (Bc.), 41 magistrů (Mgr.), 12 doktorů práv (JUDr.) a 9 doktorů (Ph.D.).
Po prověření všech skutečností mělo ke zrušení diplomu dojít ale pouze u zhruba dvaceti absolventů, např. Ivany Řápkové z ODS. V jejím případě ovšem nakonec došlo k zastavení řízení.
Ve věci zrušení diplomů šlo například i o podnikatele Ladislava Cirhana, absolventa plzeňských práv po 2,5 letech, či makléře a podnikatele Petra Matušku, který údajně vystudoval práva už za 7 měsíců. U obou se navíc nepodařilo nalézt jejich diplomové práce. Diplom byl též zrušen šéfovi Sdružení sportovních svazů Zdeňku Ertlovi, kterému bylo uznáno předchozí studium elektrotechniky z roku 1987, nebo Barboře Havlové, která vystudovala za devět měsíců, protože jí byly uznány znalosti nabyté na Vysoké škole cestovního ruchu.
Diplom byl nakonec zrušen jednomu bakaláři, pouze 7 magistrům (třem z nich zároveň i diplom o udělení titulu JUDr.) Mezi postiženými osobami byli Michal Mrázek a Monika Mrázková. A titul Ph.D. byl zrušen poslanci ODS Marku Bendovi
V červenci 2012 bylo vyšetřování kauzy zastaveno. Policii a státnímu zastupitelství se totiž údajně nepovedlo shromáždit dostatek důkazů, že by se kdokoliv z bývalého vedení fakulty dopustil trestného činu!?
Státní zástupkyně Antonie Zelená se k tomu údajně vyjádřila slovy: „K programu celoživotního vzdělávání neexistuje prakticky žádná dokumentace. Nedohledali jsme obsahovou náplň kurzů, nevíme, co se tam učilo a jak dlouho. Prostě nic!?!
To, co si dovolila Plzeňská ODS a její kmotři na právnické fakultě byl tehdy „naprostý šok“ pro celou zemi, obrovská rána především pro celé vysoké školství. Nejen šok, „ale něco podstatně horšího! Strašlivá ostuda, poškození jména celé Západočeské univerzity, poškození kreditu mnoha stovek studentů práva v Plzni. Ztráta víry lidí ve spravedlnost a důkaz toho, že v kapitalismu je na prodej úplně všechno!
V září 2011 vydala Bezpečnostní informační služba (BIS) výroční zprávu, ve které mimo jiné uvedla, že nedošlo k vyvození jasné a konkrétní osobní odpovědnosti v případech klientelismu a korupce plzeňské Právnické fakulty! Nikdo nebyl vinen, ani souzen!
Reformní úsilí nového vedení Fakulty se podle BIS zaměřilo údajně pouze na postihování studentů či doktorandů, zatímco i po výměně vedení fakulty pokračovalo ovlivňování probíhajících kontrol, pozměňování dat v elektronických databázích fakulty, popřípadě i ke „ztrátě těchto dat“.
Podle BIS bylo varující především propojení vyučujících právnické fakulty s některými představiteli policie, advokacie, státní správy a samosprávy!
Zajímavé na celé kauze Plzeňských práv je i to, že v roce 2012 ji definitivně uklidil ze stolu bývalý ministr školství, dnešní předseda ODS prof. Petr Fiala, který byl tehdy ministrem školství v tzv. korupční Nečasově vládě, která padla v roce 2013 v souvislosti s kauzou Nagyová - Nečasová!
Něco o té korupci na Úřadu vlády ví i pan Robert Šlachta z Přísahy! Možná proto vstupuje do politiky, aby měl před kmotry ODS krytá záda!
ODS jde do letošních parlamentních voleb v koalici s TOP 09 a KDU-ČSL s názvem „SPOLU“ pod neuvěřitelným heslem: „Spolu dáme Česko do pořádku“!
Co k tomu dodat? Drzost a neuvěřitelné pohrdání občany tímto heslem, po všech těch megaskandálech a korupci ODS kolem gripenů, PROMOPRO, tunelu Blanka, kartami IZIP, OPEN CARD, letadly CASA, pandury, dinga aj. !
V tom případě ať naši zemi od kmotrů ODS a demagoga Fialy ochraňují všichni svatí!!!
Republika, to bude potřebovat!