Volání opozice po opatřeních proti růstu cen potravin zůstalo nevyslyšeno. Pro návrh programu mimořádné schůze, kterou kvůli rostoucím cenám potravin svolala opozice, hlasovalo 64 opozičních poslanců ze 149 přítomných zákonodárců, což nestačilo. Koaliční poslanci program nepodpořili.
Vystoupit tak mohli pouze poslanci s přednostním právem. Před hlasováním tedy mluvila jen pětice řečníků z hnutí ANO a z SPD. Volali například po snížení daně z přidané hodnoty na potraviny a po omezení marží obchodních řetězců. Dotazy na vládu, jak bude situaci řešit, zůstaly nezodpovězeny.
»Současná vláda Petra Fialy z ODS neřeší drakonicky rostoucí ceny potravin, energií, bydlení a pohonných hmot,« zdůvodnil svolání mimořádné schůze předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Vláda podle něj žádné základní kroky obyvatelům nenabízí. »Inflační spirála není u konce, díky neschopnosti vlády roste,« prohlásil Okamura.
Zopakoval, že hnutí SPD již několik měsíců požaduje snížení daní či zastropování cen u energií, základních potravin a pohonných hmot po vzoru Polska a Maďarska. »Raketový růst cen potravin a jeho souběh s růstem cen energií, nákladů na bydlení a cen pohonných hmot tvoří ve svém celku extrémní riziko pro snížení životní úrovně a kvalitu života miliónů českých občanů. Mnoha z nich kvůli tomu reálně hrozí pád do dluhové či existenční pasti,« uvedl Okamura.
Šéf poslanců hnutí SPD Radim Fiala se pak opřel do zemědělské politiky Evropské unie a do zahraničních obchodních řetězců. »Obávám se, že bude ještě hůř, že ceny potravin porostou exponenciálně, a co víc, že nebudou,« uvedl. Podle Fialy je nutná okamžitá podpora těch zemědělců, kteří jsou schopni navýšit výrobu potravin, a naopak je třeba zrušit podpory do extenzivních výrob, které nic nepřinášejí.
Ceny potravin v ČR rostou nejvíc
»Všichni se asi shodneme na tom, že v současné době zažíváme obrovský růst cen potravin pro naše občany. Ceny rostou samozřejmě ve všech zemích Evropské unie, ale co je špatná zpráva, že u nás rostou nejvíc,« uvedl první místopředseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Vedle snížení daně z přidané hodnoty na potraviny podle něj ANO navrhuje regulaci marží obchodních řetězců a omezení jejich nekalých praktik, odklad změn v zemědělských dotacích nebo zvýšení potravinové rezervy ve státních hmotných rezervách. »Současná vláda vyhodnocuje, analyzuje, dává signály, ale okolní země začaly věci konkrétně řešit,« uvedl Faltýnek.
Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš označil české zemědělství za »úplnou katastrofu«, za níž mohou podle něho ODS a ČSSD při jejich vládních angažmá. Poukazoval třeba na podle něho nespravedlivě dojednané podmínky pro české zemědělce při vstupu do Evropské unie nebo na umožnění prodeje půdy cizincům.
»Jsme svědky nejvyššího růstu cen potravin od 90. let,« uvedla místopředsedkyně Sněmovny za ANO Jana Mračková Vildumetzová. Některé skupiny obyvatel, například samoživitelky, samoživitelé a senioři, jsou podle ní nuceny omezit nákup některých potravin, třeba masa.
Po zhruba dvou hodinách neschválením programu mimořádná schůze skončila.