Odvolací soud zrušil osvobozující rozsudek v případu propuštěné učitelky Martiny Bednářové. Případ se vrací k obvodnímu soudu.
Pražský odvolací soud ve středu 25. října zrušil osvobozující rozsudek v případu paní učitelky Martiny Bednářové, která byla kvůli názorům na válku na Ukrajině obviněna z popírání genocidy. Případ se vrací zpět před obvodní soud pro Prahu 6 k soudkyni Kláře Jantošové. Důvodem je doplnění dokazování.
Soudkyně odmítla soudit za názor
Podle původního rozhodnutí obvodního soudu žalovaný skutek není trestným činem. „Za názor paní obžalovaná být souzena nemůže a nebude,“ konstatovala soudkyně odvodního soudu pro Prahu 6 Klára Jantošová a připomněla, že paní Bednářová už byla za své názory propuštěna z práce.
“Já jsem všechna svá tvrzení u soudu nevyvratitelně a nezpochybnitelně doložila,” vyjádřila se dnes serveru Reportéři on-line Martina Bednářová. Kromě oficiálních stanovisek soudu prý předložila i závěry mezinárodních institucí a organizací, záznamy z dobových konferencí a dobovou popsanou fotodokumentaci.
Nahrávka byla zmanipulována, říká učitelka
Žalující strana pak dle vyjádření Bednářové nepředložila kromě nahrávky z vyučovací hodiny žádné protidůkazy ani fakta. Nahrávku, která posloužila jako důkaz obžaloby, pak označila učitelka Bednářová za upravenou střihem.
“A právě na těch částech nahrávky, které byly upraveny, dodatečně ozvučeny či naopak vystříhány, postavila obžaloba své dva odborné posudky,” sdělila Martina Bednářová.
Soud s odvoláním plně nesouhlasí
Předsedkyně odvolacího senátu Městského soudu v Praze Hana Chaloupková v odůvodnění zrušení předchozího osvobozujícího rozsudku uvedla, že sice nesouhlasí ve všem s odvoláním státního zástupce proti původnímu verdiktu, avšak první instance by se měla některými souvislostmi případu znovu zabývat.
Mgr. Hana Chaloupková v červnu tohoto roku také pravomocně odsoudila za “popírání genocidia” PhDr. Josefa Skálu, Vladimíra Kapala a Ing. Juraje Václavíka v rozhlasové debatě o Katyňském masakru.
K odvolání státního zástupce se na stránkách společenství PRAK vyjádřila i sama Martina Bednářová.
Státní zástupce cílí na uznání viny
Státní zastupitelství pro učitelku českého jazyka původně žádalo podmíněný trest a pětiletý zákaz práce s dětmi. Nyní se domáhá vyslovení viny s tím, že od uložení trestu by bylo možné upustit, pokud by žena projevila nad svým skutkem lítost.
„Vybočila z řádného výkonu učitelství, relativizovala válečnou agresi a nepravdivé informace vydávala za pravdivé,“ shrnul státní zástupce Aleš Cimbala, podle nějž poslední dva důvody spadají pod trestní řízení. Dodal, že výrok o vině by měl výchovný efekt.
Podle obhajoby věc před trestní soud nepatří
Právní zástupce Martiny Bednářové se vyjádřil, že věc nepatří před trestní soud. “Trestní právo není lék, kterým lze léčit neduhy této společnosti,” sdělil.
“Když jsem přesně před 30 lety promovala na Filozofické fakultě UK, složila jsem akademický slib, přísahala jsem při něm na žezlo, že se cituji ‘budu s neúnavnou pílí věnovat humanitním studiím ne pro špinavý zisk, ale proto, aby byla šířena pravda’,” doplnila pro server Reportéři on-line Martina Bednářová.
“Dnes z úst pana státního zástupce opakovaně zaznívala slova dezinformace a lež. /…/ Dezinformace neexistují. Existuje pouze jakési sdělení a toto sdělení lze za předložení relevantních důkazů buď potvrdit, a pak je to pravda, nebo vyvrátit, a potom je to lež,” sdělila učitelka Bednářová.
“Požadování vyjádření lítosti je inkviziční praktika ze středověku,” vyjádřila se serveru Reportéři on-line spisovatelka a členka společenství PRAK Lenka Procházková, která kauzu monitoruje od samého počátku. “Obžaloba k této praktice sahá pravděpodobně z důvodu nedostatku důkazů.”
Společenství PRAK na podporu nyní nezaměstnané učitelky založilo v květnu tohoto roku transparentní účet, kam lidé poslali již stovky tisíc korun a podpůrné vzkazy.