KSČM už není jen čistě levicová strana, říká o volební spolupráci s komunisty předseda ČSNS Michal Klusáček

5. 4. 2024

Česká strana národně sociální bude pro červnové volby do Evropského parlamentu součástí koalice STAČILO!, kde hraje prim Komunistická strana Čech a Moravy vedená stávající europoslankyní Kateřinou Konečnou. Vedle SD-SN Aleny Dernerové se na kandidátce objevuje řada osobností s různou politickou minulostí (Piráti, PRO, ANO), ale hlavní otázkou je, jaká bude budoucnost. Tu vyhlíží i ČSNS předsedy Michala Klusáčka, který v rozhovoru pro iportaL24.cz vysvětluje, co jeho stranu, již historicky zdobí jména Edvarda Beneše, Petra Zenkla či Milady Horákové, vedlo do koalice s komunisty…

Pane předsedo, v předešlých letech jste byli hodně spojováni, jak programově, tak personálně s parlamentní SPD, ale v posledním roce také, a to zejména, se spolkem Nespokojení, jehož jádrem jsou ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie nebo DOMOV Davida Tygra Ploce. Proč nakonec zvítězila varianta s komunisty po boku, kdy se i vaše jméno objevuje na kandidátce?

My jsme poslední rok v rámci spolku Nespokojení vyjednávali o tom, jak se zúčastnit voleb do europarlamentu. A co vůbec v politice dál. Už v rámci spolku Nespokojených jsme všichni jeho členové jednali s KSČM o společném postupu pro volby do Evropského parlamentu. Jednání na této úrovni však zkrachovala.

Po tomto krachu jsme jednali dál, už ne jako spolek Nespokojení, ale jako Česká strana národně sociální, a dohodli jsme se, že přistoupíme ke koalici STAČILO! Rozhodli jsme se tak jednak z důvodu, že se s komunistickou stranou protínáme programově v řadě bodů, ale především proto, že už nevnímáme KSČM jen jako čistě levicovou stranu, protože politická škála, která dříve zahrnovala levici na jedné straně a pravici na straně druhé, se v současné době především dělí na strany národní a protinárodní, chcete-li korporátní. A tak, jak KSČM v této době vystupuje, tak na té škále národní vs. nadnárodní reprezentuje samozřejmě první variantu. To je hlavní důvod, proč jsme se rozhodli této koalice zúčastnit.

Zakladatelem spolku Nespokojení je expremiér Jiří Paroubek. Ten se letos stal předsedou ČSSD, tedy České suverenity sociální demokracie. Neuvažovala ČSNS, že by kandidovala do Evropského parlamentu právě po boku ČSSD, zvláště když Jiří Paroubek má – řekněme – národně socialistické kořeny…?

Budu se opakovat. My jsme v rámci spolku Nespokojení jednali s ČSSD, se stranou DOMOV, ale i s KSČM. Když ta jednání zkrachovala, vzniklo jakési vakuum a určitá nejednoznačnost. Já se s určitostí teprve před několika dny dozvěděl o tom, že Česká suverenita sociální demokracie bude do Evropského parlamentu kandidovat.

Vím, že probíhají programové schůzky koalice STAČILO! Jaké jsou hlavní programové body, na nichž se s komunisty shodnete?

My jsme především proti politice, co v Evropské unii nastala po Lisabonské smlouvě. Odmítáme Green Deal, odmítáme, aby náš stát nesl následky uměle vyvolené migrační krize. Jsme pro vystoupení z NATO. To jsou, abych tak řekl, hlavní body.

Kandidujete do Evropského parlamentu. Jaký je vlastně postoj vaší strany k EU? KSČM chce referendum o setrvání České republiky v Unii. Máte stejný cíl? A jste vůbec jako strana pro pokračování našeho unijního svazku?

My jsme jednoznačně pro vystoupení z Evropské unie. Myslíme, že tento moloch je nereformovatelný. Na našem obyvatelstvu byl spáchaný podvod tím, že referendum bylo o vstupu do Evropské unie za nějakých podmínek, které se pak ovšem drasticky změnily Lisabonskou smlouvou a to navzdory tomu, že ve Francii a Nizozemsku byla v referendu zamítnuta »Smlouva o Ústavě pro Evropu«, která se s Lisabonskou smlouvou v podstatě shoduje. U nás se referendum k tak důležité změně vůbec neprovedlo. Machinaci, kterou po roce 2005 Evropská unie s protlačením Lisabonské smlouvy předvedla, krásně ukázala nedemokratičnost tohoto »sdružení«.

Evropská unie je zkrátka něco, čeho bychom se prostě a jednoduše neměli účastnit, protože obyvatelstvo s tím nedalo souhlas. Čili my, jako Česká strana národně sociální, jsme jednoznačně pro vystoupení z EU.

A mělo by toto vystoupení nastat pomocí referenda, nebo na parlamentní, resp. vládní úrovni?

Referendum by rozhodně mělo proběhnout. Ale pokud by v parlamentních volbách vyhrály politické strany, které by chtěly z Evropské unie vystoupit, a tento záměr byl odhlasován Sněmovnou, lze samozřejmě vystoupit i bez referenda. Jak ovšem říkám, korektnější by bylo zeptat se přímo občanů České republiky.

S tím souvisí téma přijetí eura, které otevřel ve svém novoročním projevu prezident Petr Pavel a od té doby se jako bumerang vrací napříč celou politickou scénou. Vím, že jste pro vystoupení z EU, takže v případě, že by k němu došlo, nemusíme společnou měnu vůbec rozebírat. Ale momentálně v Unii pořád jsme, takže se vás nemohu na problematiku opuštění koruny nezeptat…

Petr Pavel měl jasnou motivaci. Je to poslušný voják, vždycky jím byl a i na Nový rok poslouchal rozkazy…

Česká strana národně sociální má ale v tomhle směru zcela jasno. Pokud se jako stát zbavíme vlastní měny, tak ztrácíme velikou, opravdu velikou část své suverenity. A my jsme pro českou neutralitu a českou suverenitu. A tak ode mě nemůžete slyšet nic jiného než to, že je potřeba zachovat si vlastní měnu.

Dobrá, ale součástí přístupových dohod do Evropské unie bylo to, že euro výhledově, po splnění určitých kritérií, přijmeme…

To je pravda. Ale opakuji – my jsme jako strana byli proti vstupu do Evropské unie. A po celou dobu jsme náš postoj nezměnili…

O nadcházejícím víkendu česká Českou stranu národně sociální sjezd. Co si od něj slibujete? A předpokládám, že budete znovu kandidovat na předsedu…

Kandidovat rozhodně budu. A co si od sjezdu slibuji? Že se vnitřně upevníme a že spolupráci, kterou jsme navázali, dále rozvineme. A že jako strana začneme růst. My jsme se teprve před dvěma lety sjednotili po konkurzu s odštěpenými stranami a teď nás čeká de facto první běžný a řádný sjezd, kde samozřejmě budeme vytyčovat jisté cíle na další dvouleté období.

A máte představu, o jaké cíle půjde?

Musíme nabrat členy, musíme se stát soběstační z členských příspěvků, čemuž se nyní blížíme, ale stále ještě to není realita.

A především jsou před námi volby do krajských zastupitelstev, kde chceme být úspěšní, a za dva roky ty komunální. Uvidíme, v jakých koalicích se představíme a také koho podpoříme. Což se týká i klíčových parlamentních voleb v roce 2025. Není to tak dávno, co jsem říkal, že jsme v bodě nula, a teď je potřeba se od něj odrazit. Historická tradice naší strany k tomu ostatně velí!

Autor: 
Petr Kojzar, FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková a iportaL24.cz/Jana Dubničková
Zdroj: 
iportal.24