Filip Zachariaš: Převlékání kabátů

7. 2. 2017

Jižní Morava byla svědkem nového kroku, kdy se KDU-ČSL na své sobotní celostátní konferenci shodla na tom, že půjde v podzimních volbách v koalici se STAN. Hnutí STAN ve svých vyjádřeních preferovalo vznik nového subjektu, ale i tuto nabídku projedná příští týden. Je třeba si však uvědomit, že ani jeden ze subjektů svými novými volebními kotrmelci nemůže smazat to, co má za sebou.

Lidovci se svou příchylností čelných představitelů k sudetoněmeckým politikům prakticky ztrácí paměť, co se kdysi v naší republice dělo, a snaží se lidumilně omluvit všechny hrůzné činy, kdy sudetští Němci vyhnali z domovů zcela bezohledně spoustu našich občanů. Někteří z nich ztratili nejen své domovy, ale i život. Co se týče STAN, je úsměvné, jak rychle opustilo spolupráci s TOP 09 při prvním poklesu preferencí. Dlouhodobé přátelství těchto dvou stran napáchalo mnoho zla, které jen stěží budeme eliminovat. Proto je dobré podívat se na proklamace Petra Gazdíka po boku poslance Kalouska a připomenout si tak, že byli neodlučitelnými dvojčaty. Je až s podivem, jak rychle dokázal Gazdík na své dřívější sliby zapomenout. Jedním z témat, které tehdy prosazoval stejně jako Kalousek, byly církevní restituce. Každý z nás bude práci politiků hodnotit především podle toho, jak prospěla občanům. A v tomto případě je těch pozitiv opravdu málo.

Chytřejší budeme koncem února, kdy Pavel Bělobrádek chce od Starostů a nezávislých vyjádření, pro kterou variantu se rozhodli. Touha přeskočit další dva vládní subjekty je opravdu ambiciózní. Jen nevím, jaké množství občanů bude ochotno věřit tomuto slepenci.

Autor: 
Filip Zachariaš, předseda OV KSČM Vyškov
Zdroj: 
Mediální úsek ÚV KSČM