Vojtěch Filip: Podle sebe soudím tebe

18. 5. 2019

Jedna demonstrace za druhou… Proti premiérovi, proti nové ministryni spravedlnosti, proti všem. Za vším jsou údajně tři studenti, kteří založili projekt Milion chvilek pro demokracii. Jak píší na svých stránkách, účelem jejich spolku je „podpora a kultivace demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v České republice“. To jako myslí vážně? 

Jak demonstracemi, na kterých si zúčastnění rozhodně neberou servítky, chtějí kultivovat naši společnost? Urážkami a pomluvami například na účet nově jmenované ministryně spravedlnosti Marie Benešové? Opravdu? O veřejné diskusi už ani nemluvím. Proč nedají nové paní ministryni prostor a čas, aby představila své plány a priority ve vedení ministerstva? Rád bych všem „chvilkovým aktivistům“ doporučil, aby si nejdřív zjistili a pečlivě nastudovali, kdo je Marie Benešová a jak pestrou profesní dráhu má za sebou. Pak teprve mohou přemýšlet o tom, zda půjdou protestovat a s jakými hesly.

Copak stačí v dnešní době přečíst jen pár účelově napsaných nenávistných článků, aby si člověk udělal o někom názor? Žel, pro některé asi stačí! A tomu někdo říká demokracie? Říká se, že podle sebe soudím tebe. U těchto „chvilkařů“ to platí dvojnásob. Tvrdí o sobě, že „nejsou navázáni na žádnou aktivistickou skupinu, politickou stranu, univerzitu či podnikatelskou strukturu“. O tom by se dalo přinejmenším pochybovat. Otázkou tedy zůstává: Kdo všechno je schováván za tímto projektem?

Autor: 
Vojtěch Filip, 1. místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda ÚV KSČM